Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Premier Wielkiej Brytanii przestrzega prezydenta USA przed Rosją; Wywiad z ambasadorem USA; Elektroniczny dozór niemieckim sposobem na terroryzm?; DCNS powalczy o kontrakt dla MW RP; Jaki system rakietowy dla Polski?

Zakończono budowę kutrów rakietowych typu Skjøld – fot. DCNS
Zakończono budowę kutrów rakietowych typu Skjøld – fot. DCNS

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, "May ostrzega Trumpa przed Rosją": Jak ułożą się relacje w NATO po objęciu władzy przez Donalda Trumpa? "Brytyjska premier Theresa May wezwała wczoraj Waszyngton do wspólnego przywództwa w NATO i na świecie. [...] Zgodnie z przewidywaniami nakłaniała Trumpa do utrzymania wiodącej roli USA w NATO, które nowy prezydent Ameryki niedawno nazwał przestarzałym. Brytyjska premier przestrzegła go przed Władimirem Putinem. Podała za przykład Ronalda Reagana, który negocjował z Michaiłem Gorbaczowem, ale miał do niego ograniczone zaufanie. Według niej z Rosją należy rozmawiać z pozycji siły".


Michał Szułdrzyński, Rzeczpospolita, "Strategiczny potencjał Polski": Wywiad z ambasadorem USA, Paulem Jonesem. Ambasador przekonuje, że sojusz USA z Polską ma strategiczne znaczenie w kontekście nie tylko NATO. Zapewnił również o bezpieczeństwie Polski i niebrania pod uwagę wycofania wojsk USA z naszego kraju.


Kazimierz Sikorski, Polska The Times, "Niemcy chcą objąć elektronicznym nadzorem potencjalnych terrorystów": Niemiecki sposób na terrorystów. "Zdaniem niemieckich służb na terenie kraju może być 600 ludzi podejrzewanych o terroryzm. To ich powinno się w pierwszym rzędzie objąć elektronicznym nadzorem. Do tego jednak trzeba zmienić obecnie obowiązujące w Niemczech prawo […]. Władze planują wprowadzenie elektronicznych obroży dla „potencjalnych terrorystów", jak określono tych, którzy nie byli skazani za takie przestępstwa. To jeden z pomysłów na przeciwdziałanie tak tragicznym wydarzeniom, jak grudniowa masakra na berlińskim jarmarku, którego jedną z ofiar był polski kierowca".


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Biznes przed polityką": Francuski koncern stoczniowy DCNS, pomimo napiętych relacji polsko-francuskich po fiasku na dostawę Caracali podejmie walkę o kontrakt dla Marynarki Wojennej RP. "Jednak zgodnie z oczekiwaniami francuskie przedsiębiorstwa podeszły do wszystkiego na chłodno i chcą brać udział w modernizacji naszych Sił Zbrojnych. DCNS zaproponował Polskiej Grupie Zbrojeniowej współpracę przy budowie okrętów dla polskiej marynarki w ramach programów Orka (jednostki podwodne), Miecznik (statki obrony wybrzeża) oraz Czapla (okręty patrolowe z funkcją zwalczania min). Obie firmy podpisały porozumienie, które zakłada zaawansowany udział spółek należących do PGZ w realizacji wymienionych projektów połączony z transferem do nich nowoczesnych technologii. Chodzi m.in. o Stocznię Remontową Nauta w Gdyni oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej".


Gazeta Finansowa, "Szansa na polski system rakietowy": Który system rakietowy wybierze MON? "Ministerstwo Obrony Narodowej czekają poważne decyzje związane z Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, a konkretnie z modernizacją wojsk rakietowych i artylerii. Chodzi głównie o stworzenie modułu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar, który ma tworzyć konsorcjum polskich firm pod wodzą Polskiej Grupy Zbrojeniowej wraz z wybranym przez MON partnerem zagranicznym. Moduł ma być zdolny do niszczenia celów na dystansach do 300 km. Decyzja w tej sprawie miała zostać podjęta w minionym roku, aktualnie planowana jest na l kwartał 2017 roku".

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. jacek

    ile jeszcze będą radzić nad tym Homarem? przecież to zakrawa na sabotaż!

Reklama