Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Polscy żołnierze wrócą z Iraku?; Eksperci z Ukrainy, Kanady i Szwecji będą badać wspólnie przyczyny katastrofy samolotu w Iranie; Wywiad z gen. Skrzypczakiem; Wywiad z gen. Różańskim; Analiza irańskiego arsenału uderzeniowego
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Polski kontyngent wróci z Iraku?”: W środę dyplomacja Iranu i prezydent USA zapowiedzieli, że nie będą eskalować działań przeciwko sobie. Sytuacja po ataku rakietowym na amerykańskie bazy wojskowe, wydaje się stabilizować na Bliskim Wschodzie. „Nasi żołnierze na Bliskim Wschodzie są bezpieczni, ale sytuacja jest dynamiczna - twierdzą polskie służby. Czy ma jeszcze sens misja szkoleniowa w Iraku? [...] w Iraku stacjonuje jej kontyngent szkoleniowy (a nie bojowy) złożony z blisko 270 polskich żołnierzy i pracowników, który m.in. szkoli milicję iracką czy zabezpiecza stary sprzęt z czasów misji stabilizacyjnej.”
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Załoga nie poprosiła o pomoc”: Pojawia się coraz więcej pytań o przyczyny katastrofy samolotu pasażerskiego w Iranie. Czy doszło do zestrzelenia boeinga? „Przyczyny katastrofy samolotu Irańczycy będą wyjaśniać z Ukraińcami, Kanadyjczykami i Szwedami. W Kijowie coraz popularniejsza jest teoria o trafieniu irańską rakietą.”
Kamila Biedrzycka, Super Express, „III wojna światowa będzie, ale jeszcze nie teraz”: Wywiad z byłym dowódcą wojsk lądowych, generałem Waldemarem Skrzypczakiem. „Na pewno globalnego konfliktu nie będzie i wynika to z wystąpienia prezydenta Donalda Trumpa, który wyraźnie spuścił z tonu. Widać jasno, że posłuchał swoich doradców, że nie warto eskalować, napinać mięśni i atakować, że trzeba przejść do działań o charakterze pokojowym.”
Super Express, „Nasi żołnierze powinni zostać w Iraku”: Wywiad z dr. Krzysztofem Liedlem, ekspertem ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. „Obojętnie czy ich bezpieczeństwo jest, czy nie jest zagrożone, ich obecność w Iraku nie wynika z naszej fanaberii, ale ze zobowiązań sojuszniczych. Jeżeli jest taka potrzeba, by nasi żołnierze tam byli i realizowali tę misję szkoleniową, to nie mam wątpliwości, że powinniśmy tam zostać.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Tańce Rosomaków”: Wywiad z byłym dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych, gen. Mirosławem Różańskim. „Podkreślam: nie jestem przeciwnikiem OT, tylko sposobu ich formowania, które odbywało się kosztem innych rodzajów sił zbrojnych. [...] Dla ministra Błaszczaka wojsko to przedmioty niezbędne do realizacji polityki partyjnej, a nie państwowej. Defilady czy tańce rosomaków na stadionie to nie jest racjonalne wzmacnianie naszych zdolności bojowych. A prezydent Duda temu wszystkiemu przyklaskuje.”
Gazeta Polska Codziennie, „Kryzys amerykańsko-irański w polskim Sejmie”: Wczoraj o godz. 9 parlamentarzyści zasiadający w komisji ds. służb specjalnych zebrali się na posiedzeniu niejawnym, aby omówić sytuację na Bliskim Wschodzie. „Szefowie Służby Wywiadu Wojskowego i Agencji Wywiadu przedstawili wczoraj w Sejmie członkom komisji ds. służb specjalnych informację o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Z kolei minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że proces deeskalacji postępuje. - Wkrótce żołnierze w Iraku wznowią działania szkoleniowe - wyjaśnił szef MON.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Iran może trafić w Polskę”: Analiza irańskiego arsenału uderzeniowego. „Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu dokonał z wtorku na środę ataku rakietowego przy użyciu pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Fateh-313 na dwie irackie bazy wojskowe, w których stacjonują m.in. żołnierze amerykańscy. Pociski wykorzystane w środowym ataku były jednymi z wielu rodzajów pocisków balistycznych, którymi dysponuje Islamska Republika Iranu. Jedne z nich dzięki swojemu zasięgowi mogłyby teoretycznie dotrzeć do Polski.”
Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Trump postawił na deeskalację”: Wiceprezydent Mikę Pence ujawnił, że amerykański wywiad uzyskał informacje, że irańscy dowódcy dostali rozkaz powstrzymania się od kolejnych działań, ale na razie nikt nie wie, ilu z nich posłucha następcy zabitego generała. „Po środowym irańskim ataku rakietowym na amerykańskie bazy w Iraku wiele osób obawiało się, że stanie się on początkiem otwartej wojny pomiędzy oboma państwami. Wszyscy niecierpliwie czekali na oficjalną przemowę Donalda Trumpa. Kiedy w końcu ją wygłosił, okazało się, że prezydent USA postawił jednak na deeskalację.”
Dorota Kowalska, Polska The Times, „Waszczykowski: Moskwa i Pekin nie będą umierać za Teheran”: Wywiad z byłym ministrem spraw zagranicznych, Witoldem Waszczykowskim. „Iran nie ma sojuszników - jest krajem osamotnionym, niemającym przyjaciół. Tworzy w związku z tym sojusze nie tyle z państwami, co z organizacjami, takimi jak Hezbollah, czy Hamas. Ich przyjaciółmi są przede wszystkim szyici, którzy stanowią 10 procent muzułmanów”
Anita Czupryn, Polska The Times, „Severski: Nie widzę szans na eskalację militarną”: Wywiad z pisarzem i byłym oficerem polskiego wywiadu, Vincentem Severskim. „Irańczycy, moim zdaniem, będą tu bardzo powściągliwi. Na tyle, na ile czuję i znam ten świat, to nie będzie żadnych gwałtownych ruchów, radykalnych działań. Powiem więcej: myślę, że w Teheranie bardziej się teraz martwią o to, żeby nie zaczęły działać samotne wilki, które pokrzyżowałyby szyki. Dlatego że samotne wilki, czyli zbuntowani samotni terroryści, którzy mogą uderzyć w Europie, w Stanach Zjednoczonych, mogliby teraz przynieść sprawie irańskiej, ajatollahom więcej szkody niż korzyści. Ta gra jest rzeczywiście bardzo delikatna.”
KAR
Nawet jeżeli irańskie rakiety mogą dotrzeć do Polski to co z tego? Iran ie ma potrzeby atakować naszego kraju. Głupoty.
BUBA
Powinien byc zwiekszony o kontyngent bojowa dla oslony szkolnego
misiek
organizacja Harnaś??? jako sojusznik Iranu? To chyba górale jacyś są....