Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Nowy zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej; Zmiany w planach modernizacji Sił Zbrojnych RP; Lęki po zamachach determinują powstawanie grup zbrojnych; Coraz więcej Europejczyków w szeregach IS; Nowe plany Centrum Kontrwywiadu NATO
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
TADEC, Gazeta Wyborcza, "Polska Grupa Zbrojeniowa - Wszyscy koledzy Macierewicza w zarządzie": Nowy zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej to dobrzy znajomi obecnego Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza. Prezesem Pegaza został Arkadiusz Siwko, były prezes Naftobazu. Członkami zarządu zostali Maciej Lew - Mirski, były członek komisji weryfikacyjnej WSI oraz Radosław Obolewski, prezes klubu Gazety Polskiej w Łomiankach.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Nowe rozkazy dla fabryk broni": Po objęciu przez Antoniego Macierewicza teki ministra obrony narodowej, zapowiedziano istotne zmiany w podejściu do zbrojenia armii. Plany modernizacji Sił Zbrojnych były kształtowane w czasie pokoju, co determinowało poglądy o potrzebach dla wojska ekspedycyjnego w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie po wydarzeniach na Ukrainie, według Ministra, należy przemodelować plany tak, aby w pierwszej kolejności zapewnić siły i środki armii na naszym własnym terytorium.
Joanna Pasztelańska, Dziennik Gazeta Prawna, "Bój się kto może": Po ostatnich wydarzeniach na świecie, od wojny domowej na Ukrainie po zamachy terrorystyczne w Paryżu, wielu ludzi zgłasza się do specjalistów z narastającymi lękami, które paraliżują normalne funkcjonowanie. Te rosnące w siłę psychozy strachu, często determinują powstawanie różnych grup, które się zbroją, szkolą i przygotowują na niebezpieczne czasy.
Sabina Treffler, Gazeta Polska Codziennie, "Zagraniczni bojownicy wśród dżihadystów": Według szacunków firmy analitycznej powiązanej z amerykańskim wywiadem, coraz więcej obecnych i przyszłych bojowników Państwa Islamskiego urodziło się i wychowało w krajach demokratycznych na Zachodzie. "Soufan Group w swoim najnowszym, opublikowanym we wtorek raporcie podaje, że z zamiarem dołączenia do bojowników Państwa Islamskiego i innych terrorystycznych ugrupowań wyjechało od 27 tys. do 31 tys. osób z 86 państw na całym świecie."
Maciej Walaszczyk, Nasz Dziennik, "Nie będzie ciepłych posadek": Po głośnym apelu dotychczasowego szefa Centrum Kontrwywiadu NATO w Krakowie, o wstrzymaniu prac oraz spotkań organizatorskich w sprawie tworzenia nowej jednostki kontrwywiadowczej, MON dementuje jakoby zaprzestano prac nad tworzeniem Centrum, a jedynie zmieniono harmonogram i rozpoczęto weryfikację całego przedsięwzięcia. "SKW budowała Centrum kontrwywiadowcze NATO z państwem, którego służby silnie spenetrowali Rosjanie. Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO powstanie, ale w innej obsadzie personalnej – zapewnia MON. – Zlikwidowano ciepłe posadki dla niektórych oficerów Służby Kontrwywiadu Wojskowego."
Tomasz Stelmach
Całe szczęście, że ludzie się zbroją, szkolą i przygotowują na niebezpieczne czasy. Ja też się szkolę i przygotowuję. Warto myśleć naprzód.
andy
nareszcie może będziemy mieć teraz realne stawianie spraw obronności i artykułowanie spraw zgodnie z naszymi potrzebami i interesami , a nie propagandą skierowaną na osobiste interesy decydentów