Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Nowe śmigłowce dla MW RP; Konflikt w Libii zaostrza się; Nowy patron DGRSZ; Szczegóły majowej defilady wojskowej; Wywiad z Igą Baumgart-Witan; Jakie będą kolejne kroki Rosji?
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „AW 101 trafi do Marynarki Wojennej RP”: Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana umowa główna na dostawę śmigłowców dla MW RP. „W poniedziałek 8 kwietnia br. Marek Łapiński, sekretarz stanu w MON, podpisał umowy offsetowe związane z pozyskaniem przez Siły Zbrojne RP śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) wyposażonych w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR. Następnym krokiem będzie zawarcie umowy na dostawę śmigłowców. [...] Głównym offsetobiorcą, zgodnie z umową zawartą pomiędzy skarbem państwa RP reprezentowanym przez ministra obrony narodowej a Leonardo MW Ltd., są Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 SA oraz Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej.”
Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Trypolis zagrożony upadkiem”: W Libii trwają zacięte walki. Siły rządowe odpierają atak Libijskiej Armii Narodowej dowodzonej przez prorosyjskiego generała Chalify Haftara. Z Trypolisu uciekają tysiące mieszkańców. „Siły Haftara znajdują się już 10 km od centrum miasta - informuje agencja Reutera. Strzały słychać też w niektórych jego częściach. Oddziały Haftara prowadzą ofensywę na Trypolis od ubiegłego tygodnia. Przejęły już kontrolę m.in. nad znajdującym się 70 km od libijskiej stolicy miastem Gharjan. Z powodu bombardowań władze Libii, reprezentowane przez Narodowy Kongres Generalny premiera Fajiza as-Sarradża, Unia Europejska i Rada Bezpieczeństwa ONZ domagają się natychmiastowego zakończenia walk i rozpoczęcia przez Haftara rozmów.”
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Podefilują przed wyborami”: Majowa defilada ma upamiętnić 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicę członkostwa Polski w UE. „<<Silni w sojuszach>> tak ma się nazywać defilada, która 3 maja odbędzie się w Warszawie wzdłuż Wisłostrady. Oprócz wojska przemaszerują strażacy, pogranicznicy, sokiści, a nawet Służba Więzienna. [...] Według zapowiedzi MON weźmie w niej udział blisko 2 tysiące osób, głównie żołnierzy Wojska Polskiego, a także sojuszników. Szef MON Mariusz Błaszczak liczy, że powtórzy sukces ubiegłorocznej defilady z 15 sierpnia - trzeciomajowa ma mieć podobny scenariusz i rozmach. Ulicami przejedzie 200 pojazdów, w tym m.in. transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta [...]”
Nasz Dziennik, „Pod patronatem Kwiatkowskiego”: Decyzją szefa MON - Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych otrzymało imię gen. Bronisława Kwiatkowskiego. „Decyzję o nadaniu dowództwu imienia generała, który zginął w katastrofie smoleńskiej, podpisał szef MON Mariusz Błaszczak. Minister podpisał i opublikował na stronach resortu decyzję <<w sprawie nadania imienia patrona Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych>> 10 kwietnia, w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej.”
Katarzyna Płachta, Rzeczpospolita, „Cała nasza sztafeta w mundurze”: Wywiad z Igą Baumgart-Witan, biegaczką, mistrzynią Europy w sztafecie 4x400 metrów z Berlina 2018. „Nie interesuje mnie polityka, ale zadania powierzone obronie terytorialnej. Cała Skandynawia opiera się na podobnych jednostkach i u nich ma to sens. Uważam, że WOT są u nas równie potrzebne.”
Robert Cheda, Gazeta Finansowa, „Kto następny? Aktualizacja hybrydowej agresji Kremla”: Analiza polityki Rosji względem ostatniego wycofania się z traktatu INF. „Im bardziej słabnie władza Władimira Putina, tym pewniejszy staje się nowy Krym lub Donbas. Gdzie i jakimi metodami uderzy Kreml? [...] Putin znalazł się w pułapce bez wyjścia. Nawet symboliczny wzrost gospodarczy nie gwarantuje należytego tempa rozwoju kraju, ani środków niezbędnych do wyścigu zbrojeń. [...] Rosja będzie rozbudowywała arsenał strategiczny, a nawet może wydać rozkaz prewencyjnego ataku na europejski komponent NATO, jednak przede wszystkim na terytorium amerykańskie.”
Super Express, „Pupil Macierewicza zostanie w areszcie?”: Nowe informacje ze śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Ministerstwie Obrony Narodowej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Tarnobrzeska prokuratura zawnioskowała o przedłużenie aresztu dla byłego rzecznika MON o kolejne trzy miesiące. Decyzję podejmie sąd. Bartłomiej M. przebywa w areszcie od 28 stycznia. Były współpracownik Antoniego Macierewicza usłyszał zarzuty powoływania na wpływy w instytucji państwowej i pośrednictwa w celu uzyskania korzyści majątkowej w kwocie ponad 90 tys. zł.”
Palmel
AW 101 trafi do Marynarki Wojennej RP - nareszcie dobre wiadomości