Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Najnowszy raport Global FirePower; Wywiad z współtwórcą GROM; O przemyśle zbrojeniowym na EKG

Fot. Ministerstwo Obrony Rosji
Fot. Ministerstwo Obrony Rosji

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Militarna czołówka bez zmian”: Najnowszy raport Global FirePower. „Potencjał geostrategiczny to suma wielu czynników. O sile państwa decydują m.in. sprawna gospodarka, dyplomacja potrafiąca realizować interesy zgodne z racją stanu czy wreszcie nowocześnie wyposażone i dobrze wyszkolone siły zbrojne. To ostatnie zagadnienie jest obecne każdego roku w rankingu Globalnej Siły Militarnej (Global Firepower). [...] W pierwszej dziesiątce zostało sklasyfikowanych pięciu członków Sojuszu Północnoatlantyckiego: USA (1. miejsce), Francja (5.), Wielka Brytania (6.), Turcja (9.) oraz Niemcy (10.)”.


Anita Czupryn, Polska The Times, „Krzysztof Przepiórka: Komandos nie jest stadionowym zabijaką”: Wywiad z ppłk. Krzysztofem Przepiórką, współtwórcą GROMu, dowódcą grupy szturmowej, uczestnikiem operacji antyterrorystycznych na Bliskim Wschodzie. „W działaniach specjalnych bardzo ważną rolę odgrywa zamienność funkcji. Jeśli stracimy, dajmy na to, snajpera, to przecież nie oznacza, że nikt inny już nie potrafi posługiwać się bronią snajperską. Każdy jest przeszkolony i dobry w tym, co robi”.


Dziennik Gazeta Prawna, „Branża zbrojeniowa czeka na zamówienia”: Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, rozmawiano o przemyśle zbrojeniowym. „Trzeba się z tym liczyć, jeśli opieramy swoją armię na sprzęcie produkowanym i serwisowanym za granicą - tłumaczył Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik. W jego ocenie bazowanie na przestarzałym technologicznie sprzęcie zawsze kończy się źle. - Miejmy więc świadomość, że trzeba kupować dobry technologicznie sprzęt z gwarancją wieloletniego serwisowania od producentów w Polsce - zaznaczył Krystowski. Dodał też, że cała branża czeka na zmianę rządowych priorytetów i decyzje w sprawie przetargów”.


Reklama

Komentarze (2)

 1. nick

  spadliśmy w rankingu Global Firepower

  1. Nieździwiony

   A to ciekawe? A na które miejsce ?

  2. Urko

   22 - tuż przed Algierią...

 2. wiktorek

  Na zdjęciu przepiękny t-90...

Reklama