Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Międzynarodowe komentarze po wizycie polskiego prezydenta w USA; Wywiad z Prezydentem RP; Trzech oferentów w przetargu na niszczyciele czołgów; Obronność w programach wyborczych kandydatów na urząd prezydenta RP

fot. Rafael
fot. Rafael

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Beata Mańkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Jak światowe media komentują spotkanie Duda-Trump”: Międzynarodowe komentarze po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Światowe media zwracają szczególną uwagę na obietnicę przeniesienia części amerykańskich wojsk stacjonujących w Niemczech do Polski. „Sprawa wycofania wojsk amerykańskich z Niemiec i ich możliwego przeniesienia do Polski jest też głównym tematem relacji agencji Associated Press. Przytacza ona pochwały pod adresem Polski, która <<jest jednym z zaledwie ośmiu członków NATO przeznaczających na obronę ponad 2 proc. swojego PKB>>.”


Katarzyna Gójska, Gazeta Polska Codziennie, „Najważniejszy jest interes Polski”: Wywiad z Prezydentem RP, Andrzejem Dudą. „Celem mojej wizyty w Białym Domu dwa dni temu - jak i wszystkich poprzednich spotkań i rozmów z prezydentem Stanów Zjednoczonych - była przede wszystkim realizacja interesów naszego państwa - zapewnienie bezpieczeństwa militarnego oraz energetycznego. Rozmawiałem z amerykańskim liderem także jako przywódca państwa należącego do NATO, które za priorytet przyjmuje wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Chcemy, by bezpieczeństwo całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej umacniało się, byśmy mogli w spokoju i poczuciu stabilizacji rozwijać naszą część Starego Kontynentu.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Wojsko Polskie czeka na niszczyciele czołgów”: W ramach przetargu na niszczyciel czołgów Ottokar-Brzoza, zgłosiło się trzech oferentów. „Niszczyciele czołgów mają trafić w pierwszej kolejności do 14 Pułku Przeciwpancernego (14 Ppanc.) operującego w Suwałkach. Żołnierze obecnie dysponują przestarzałymi niszczycielami czołgów 9P133 oraz przenośnymi wyrzutniami pocisków Spike LR Dual. O realizację tego programu walczą m.in. amerykański Lockheed Martin oferujący pociski Hellfire oraz MBDA mający w swoim portfolio pociski Brimstone, a także izraelski Rafael mający w ofercie Spike NLOS.”


Fakt, „Ważna wizyta dla wojskowej współpracy”: Komentarz byłego dowódcy JW GROM na temat wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. „Dobrze, że prezydent Andrzej Duda spotkał się w Waszyngtonie z Donaldem Trumpem, bo ta wizyta umacnia szczególne relacje z Waszyngtonem bez względu na to, kto jest prezydentem Stanów Zjednoczonych. USA są tym państwem NATO, które od wielu lat gwarantuje stabilną sytuację w Europie. [...] Mam nadzieję, że wizyta prezydenta Dudy doprowadzi do rozmów w ramach NATO na temat wprowadzenia w życie decyzji ze szczytu z 2014 roku w Walii, gdzie mówiono o budowaniu zdolności obronnych i niezbędnych dla utrzymania nowoczesnej armii wydatkach.”


Mirosław Skowron, Super Express, „Dzięki mnie polskim rodzinom żyje się lepiej”: Wywiad z Prezydentem RP, Andrzejem Dudą. „Bezpieczeństwo Polski jest priorytetem. Opiera się na armii i sojuszach. Polska armia jest w okresie reformy. Udało nam się utworzyć Wojska Obrony Terytorialnej, zupełnie nowy rodzaj Sił Zbrojnych RP. Nawet w tych dniach widać, jak bardzo się one sprawdzają. Udało nam się naprawić zdewastowany przez naszych poprzedników System Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Teraz nie ma wątpliwości, kto jest pierwszym żołnierzem. To jest rzecz zupełnie podstawowa.”


Hubert Biskupski, Super Express, „Prezydent powinien być silny i niezależny. Taki będę”: „Rozmawiałam na ten temat z wieloma ekspertami i generałami. Wszyscy oni alarmują o tym, że zdolności obronne Polski za czasów rządów PiS zostały dramatycznie osłabione. Trzeba zadać sobie kilka podstawowych pytań, zwłaszcza jeśli chodzi o wzmocnienie naszych sił zbrojnych. Gdzie jest program śmigłowcowy? Gdzie jest program okrętów podwodnych? Co z inwestycjami w polski przemysł obronny? Żadna z tych obietnic się nie ziściła. […]”


Paweł Siennicki, Polska The Times, „Te wybory są ważniejsze niż 5 lat temu”: Wywiad z Prezydentem RP, Andrzejem Dudą. „Niedawno przy okazji podpisania zaktualizowanej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego potwierdziliśmy wolę podniesienia nakładów na Siły Zbrojne RP do 2,5 procent PKB już w 2024 r. Sytuacja się zmieniła, ale stare zagrożenia pozostały. To jest dla mnie kwestia fundamentalna.”


Reklama

Komentarze (2)

 1. 12345

  Zamiast na polskie rodziny to na Armię powinni to przeznaczyć. Bo gruby Janusz z Grażyną i dziesiątką dzieci w razie wojny nie zrobią nic. A dobrze wyszkolone i wyposażone oraz liczne wojsko zawodowe już tak. Ale bez tego nie wygraliby wyborów parlamentarnych 2 razy i raz prezydenckich. Nie oszukujmy się. Przekupstwo wyborcze i tyle.

  1. Jan

   To w takim razie zachód Europy również przekupuje wyborców?

  2. Tomek

   A skąd weźmiesz baranie w przyszłości żołnierzy jak Janusz z Grażyną nie zrobią co trzeba?

  3. bobo

   Nie będzie przyszłości jeżeli dziś przegramy. A Januszy w armii będzie potrzeba znacznie mniej bo technika będzie na znacznie większym poziomie. Zresztą 500 plus wcale nie zwiększyło dzietności. Właściwie to rodzi się dzis mniej dzieci niż przed wprowadzeniem 500 plus. Ten program pomógł tym, którzy już maja dzieci ale drożyzna nie zachęca do robienia kolejnych..

 2. rmarcin555

  "Międzynarodowe komentarze". W artykule same polskie gazety , GPC 3x. Bezpartyjny Portal Wspierania Rządu.

Reklama