Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. Puerto Rico Air National Guard

Piątek z Defence24.pl: Koniec wojny w Afganistanie?; Pięć samolotów transportowych C-130H dla SP; Różne scenariusze eskalacji konfliktu na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Wkrótce Afganistan bez obcych wojsk, w tym polskich”: Pomimo planów wycofania wojsk sojuszniczych z Afganistanu, eksperci nie pozostawiają złudzeń. To nie koniec wojny w Afganistanie.„Po dwu dekadach walk z udziałem zagranicznych sił, kraj rozpocznie nowy etap historii. Nie będzie to jednak koniec wojny domowej. [...] Na papierze pozostały ustalenia USA z talibami o rozpoczęciu przez nich negocjacji z rządem w Kabulu. Talibowie przestrzegają zobowiązań o nieatakowaniu sił NATO. Grozili jednak, że zmienią zdanie, jeżeli NATO nie wycofa się do maja tego roku. Było to jednak przed ogłoszeniem decyzji prezydenta Bidena. Amerykanie mają też nadzieję, że zgodnie z ustaleniami nie dopuszczą do odnowienia wpływów Al-Kaidy w Afganistanie. Co będzie dalej - nie wiadomo.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Siły Powietrzne RP rozbudowują flotę transportowców”: USA przekażą polskim Siłom Powietrznym pięć samolotów transportowych C-130H. „W tym miesiącu została podpisana umowa pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie dostawy pięciu samolotów C-130H dla Sił Zbrojnych RP. Maszyny te, wyprodukowane w latach 80. XX w., zostały pozyskane przez Polskę w ramach programu Excess Defense Articles (EDA). [...] Poza dostawą Herculesów w ramach programu EDA strona polska zagwarantowała sobie również częściowe ich doposażenie oraz odtworzenie zdatności do lotu, a także przelot na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Inspektorat Uzbrojenia (IU) w swoim komunikacie prasowym zawraca uwagę, że samoloty stanowią nadwyżkę Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Ich stan techniczny został oceniony przez stronę polską podczas tzw. Joint Visual Inspection, w miejscu ich przechowywania, tj. 309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group (AMARG), zlokalizowanej w Tucson (Arizona, USA).”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Putin ma różne scenariusze wojny”: Efekty rozmowy Joego Bidena z Władimirem Putinem już są. Niestety, rozczarowały one stronę ukraińską. „Rosja nadal rozmieszcza wojska przy granicy z Ukrainą i na okupowanym Krymie, mnożąc jednocześnie prowokacje. Choć Niemcy i USA krytykują działania Kremla, niewiele z tego wynika. Co więcej, Waszyngton, wbrew zapowiedziom, wycofał się z rozmieszczenia okrętów wojennych na Morzu Czarnym. Daje to Rosji jeszcze większe pole manewru. Rosja przy ukraińskiej granicy i na okupowanym Krymie rozlokowała dotąd 89 tys. żołnierzy [...] Część ekspertów wskazuje, że wycofanie się z rozmieszczenia amerykańskich jednostek to efekt wtorkowej rozmowy Biden-Putin. Mówi się też, że w całą sprawę zaangażowała się Turcja, którą to Amerykanie poinformowali niedawno o swoich planach względem Morza Czarnego.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama