Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Kongres USA bada sprawę manifestów terrorystycznych udostępnionych na 8Chan; Wojna w Syrii nadal trwa; Gen. Błazeusz został zastępcą szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w dowództwie sił NATO

Fot. nato.int
Fot. nato.int

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Polska Codziennie, „Manifesty terrorystów na forum internetowym”: Amerykański kongres bada sprawę manifestów terrorystycznych, które pojawiły się na forum internetowym gwarantującym anonimowość. „Kongres chce, aby Jim Watkins, właściciel forum 8Chan, zeznawał przed jedną z komisji. Chodzi o manifest, który na tej platformie internetowej zamieścił zamachowiec z El Paso, a wcześniej dwóch masowych zabójców z USA i Nowej Zelandii. [...] O 8Chan zrobiło się głośno po strzelaninie 3 sierpnia w El Paso, w której zginęły 22 osoby. Przed atakiem zamachowiec miał właśnie tam zamieścić rasistowski manifest. To zresztą już kolejny taki przypadek - tego portalu do poinformowania o swoich planach użyli także zamachowcy, którzy strzelali w synagodze w Poway w Kalifornii w kwietniu br. i w nowozelandzkim meczecie w Christchurch w marcu br.”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Nadal nie widać końca wojny domowej w Syrii”: Pomimo oświadczeń USA i Turcji, w Syrii nadal toczy się wojna. W prowincji Idib ciągle trwają walki. „Amerykańsko-turecka strefa bezpieczeństwa w Syrii nie ma nic wspólnego z wojną toczącą się nadal w prowincji Idlib, na północnym zachodzie kraju. [...] Przynajmniej na razie nie będzie trzeciej już interwencji tureckiej w Syrii, a tym samym dalszych komplikacji w toczącej się już ósmy rok wojnie domowej, grożących bezpośrednim konfliktem zbrojnym pomiędzy USA i Turcją.”


Fakt, „Polak w sztabie NATO”: Dowódca PKW Afganistan z lat 2011 – 2012, gen. Piotr Błazeusz objął wysokie stanowisko w kwaterze głównej NATO. „Generał Piotr Błazeusz (49 l.) objął stanowisko zastępcy szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w dowództwie sił NATO w belgijskim Mons [...] W ten sposób generał został najwyższym rangą Polakiem w wojskowych strukturach Sojuszu.”


Reklama

Komentarze

    Reklama