Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Piątek z Defence24.pl: Konflikt na linii Waszyngton-Teheran ciągle się zaostrza; Czy skierowanie amerykańskich jednostek bojowych nad Zatokę Perską będzie początkiem konfliktu zbrojnego?

Fot. US DoD
Fot. US DoD

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Mariusz Janik, Dziennik Gazeta Prawna, „Czekanie na casus belli”: Konflikt na linii Waszyngton-Teheran ciągle się zaostrza. Czy czeka nas kolejny konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie? Pomimo działań dyplomacji USA, przedstawiciele europejskich sygnatariuszy antynauklearnego porozumienia z Iranem nie przekonują argumenty o zaostrzeniu sankcji wobec Iranu.  „[…] Maksimum powściągliwości - odpowiedziała Federica Mogherini piastująca funkcję wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa na nalegania Pompeo, by zastosować wobec Teheranu maksymalną presję. Z porozumienia nuklearnego wynegocjowanego przez administrację Obamy nie wycofał się żaden z pozostałych sygnatariuszy. - Kraje zachodnie nakłaniają Teheran, by po prostu przeczekał administrację Trumpa - podsumowywał Jack Watling, ekspert londyńskiego think tanku Royal United Services Insitute, a wcześniej ceniony i nagradzany korespondent wojenny.”


Robert Cheda, Gazeta Finansowa, „USA – Iran. Wojna nie wybuchnie. Trwa już od lat”: Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Trumpa John Bolton powiedział, że zespół bojowy, wzmocniony eskadrą strategicznych bombowców B-52, jest wyraźnym sygnałem dla Iranu. Czy skierowanie jednostek bojowych w kierunku Zatoki Perskiej będzie początkiem interwencji zbrojnej? „Medialna ekscytacja groźbą wybuchu wojny amerykańsko-irańskiej jest niepotrzebna. Dwustronny konflikt, od niedawna nazywany hybrydowym, trwa już od lat. Kwestią niewyjaśnioną jest obecnie skala i sposoby użycia komponentu militarnego. Działania wojskowe są zaś uzależnione od celów politycznych, które postawił przed sobą Waszyngton.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.