Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Fort Trump coraz bliżej?; Zakończenie i podsumowanie akcji WOT „Odporna wiosna”

Fot. KPRP
Fot. KPRP

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Tomasz Dereszyński, Polska The Times, „Prezydent Duda w Waszyngtonie. Co zamierza tam załatwić”: Jak donoszą media oraz współpracownicy prezydenta Andrzeja Dudy, podczas wizyty w Białym Domu zostaną poruszone kwestie stacjonowania amerykańskich żołnierzy w Polsce. „Przed wylotem, planowanym na wtorek wieczór, pan prezydent odbędzie jeszcze rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Minister Szczerski dodał, że Polska opowiada się za tym, aby ewentualna realizacja decyzji o redukcji obecności wojsk amerykańskich w Niemczech nie oznaczała zmniejszenia zaangażowania USA w bezpieczeństwo sojusznicze i bezpieczeństwo Europy.”


Paweł Tunia, Gazeta Polska Codziennie, „Idealny moment”: W najbliższą środę 24 czerwca dojdzie do spotkania w Waszyngtonie prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. „W czasie wizyty ma być poruszona kwestia kontyngentu wojsk amerykańskich w Polsce po decyzji prezydenta USA o wycofaniu 9,5 tyś. żołnierzy amerykańskich z Niemiec. Przed spotkaniem z Trumpem prezydent Duda będzie w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.”


Anna Majowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Podsumowanie akcji terytorialsów <<Odporna wiosna>>”: Wojska Obrony terytorialnej odegrały istotną rolę w działaniach antykryzysowych powstałych w związku z pandemią koronawirusa. Żołnierze WOT zaangażowali się we wsparcie osób potrzebujących, samorządów, opieki medycznej oraz wielu instytucji. „W szczytowym okresie działań, każdego dnia w operację <<Odporna wiosna>> zaangażowanych było nawet 5,5 tyś. żołnierzy WOT (z tego ok. 600 żołnierzy z Dolnego Śląska) oraz podchorążych akademii wojskowych. Od początku operacji w działania pomocowe włączyło się 16,5 tyś. żołnierzy WOT, co stanowi blisko 70 proc. formacji.”


Mariusz Kamieniecki, Nasz Dziennik, „Sojusz z USA wzmacnia Polskę”: Wywiad z prof. dr. hab. Mieczysławem Rybą, historykiem, wykładowcą KUL oraz WSKSiM. „Wizyta Andrzeja Dudy być może będzie też okazją dla Donalda Trumpa - w kontekście redukcji sił amerykańskich w Niemczech - do ogłoszenia wzrostu liczby żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. BUBA

    Moze pogadaja o tomahavkach i elektrowni jadrowej

  2. KAR

    Fajnie się ta wizyta zbiegła z raportem dot. roszczeń żydowskich, które"polski" rząd cały czas potajemnie negocjuje.

Reklama