Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Fiasko projektu budowy strzelnic; AH-64E Apache Guardian i AH-1Z Viper w programie KRUK; Prezydent USA przyleci we wrześniu do Polski; Większe zainteresowanie młodych obywateli zawodową służbą wojskową; Wakacje w WOT

Fot. Bell Helicopter
Fot. Bell Helicopter

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „MON tnie wydatki na strzelnice”: Ministerialny program „Strzelnica w każdym powiecie" przyniósł mizerne efekty, dlatego resort obrony planuje zamrożenie wydatków na ten cel. „Choć resort obrony deklaruje wsparcie dla samorządów, które chciałyby wybudować strzelnice, to dotychczas nie powstał żaden taki obiekt. [...] Być może dlatego MON zmniejsza środki zarezerwowane na ten program. W 2018 r. resort zapewniał nas, że w tym roku na ten projekt będzie zarezerwowanych 40 mln zł, ale teraz otrzymaliśmy informację, że zablokowane jest 20 mln zł.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Górna półka dostępna dla Polski”: Analiza potencjału bojowego dwóch konstrukcji śmigłowców w programie „Kruk”. „W ramach programu Kruk mają zostać pozyskane śmigłowce bojowe, które zastąpią obecnie eksploatowane helikoptery Mi-24 w wersji D/W. Wśród potencjalnych firm, które walczą o ten kontrakt, należy wymienić amerykańskie przedsiębiorstwa Boeing i Bell, które proponują uznawane za śmigłowcową ekstraklasę helikoptery AH-64E Apache Guardian oraz AH-1Z Viper.”


Marcin Kubiczek, Gazeta Polska Codziennie, „Armia sprawna i dobrze wynagradzana”: W całym kraju trwają kwalifikacje wojskowe młodzieży. W tym roku zainteresowanie podjęciem służby wojskowej wzrosło. „Warto podkreślić, że wobec osoby, która nie stawiła się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, może być nałożona grzywna albo zarządzone przymusowe doprowadzenie przez policję. Jednak w naszym regionie takich przypadków nie jest dużo. Przeciwnie - zainteresowanie służbą rośnie, bo rosną prestiż wojska i zarobki żołnierzy. Wojsko aktywnie też zabiega o odmłodzenie kadry.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Nieoficjalnie: Trump przyjedzie do Warszawy”: Podczas planowanej wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce, ma nastąpić oficjalne przypieczętowanie powstania „Fortu Trump”. „Donald Trump został zaproszony na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że <<obecnie oczekiwane jest potwierdzenie ze strony Białego Domu>>. Wedle nieoficjalnych informacji prezydent Trump będzie 1 września w Warszawie. [...] Wedle agencji Bloomberg wizyta miałaby przypieczętować zawarcie porozumienia o powstaniu Fort Trump. Szczegóły miały być dogadywane w czasie wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w USA.”


Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Wakacje w mundurze”: Podczas tegorocznych wakacji ruszy projekt szkoleń dla osób, które nie mogą w standardowy sposób odbyć szkolenia w WOT. Wakacyjne szkolenia mają być dedykowane dla uczniów, studentów i nauczycieli. „Uczniowie, studenci i nauczyciele będą mogli odbyć specjalne szkolenie obrony terytorialnej bez konieczności rezygnacji z zajęć edukacyjnych. [...] Projekt <<Wakacje z WOT>> jest ukłonem w stronę uczniów szkól ponadgimnazjalnych, studentów oraz nauczycieli, którzy w czasie trwania nauki nie mogą wziąć udziału w 16-dniowym szkoleniu podstawowym. Pomysł na szkolenie w tym okresie to złoty środek na to, aby pogodzić naukę, pracę zawodową i życie rodzinne z realizacją swoich życiowych planów.”


Juliusz Bolek, Gazeta Finansowa, „Podwodne odstraszanie przez Polskę”: Analiza potrzeby pozyskania okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. „[...] okręty podwodne z rakietami manewrującymi to idealna broń dla słabszej strony potencjalnego konfliktu, umożliwiające zmniejszenie dysproporcji w potencjale wobec strony silniejszej. Stąd też dziwi mnie opieszałość w podjęciu decyzji o uzupełnienie polskiej armii o tego typu rodzaj uzbrojenia. Zwłaszcza, że może to być robione w oparciu o krajową infrastrukturę przemysłową, co oznacza, że środki przeznaczone na ten cel zostaną wydane w Polsce. Będzie mieć to zatem znaczenie zarówno dla potencjału obronnego, jak również rozwoju krajowej gospodarki.”


Reklama

Komentarze

    Reklama