Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Elbląg centrum dowodzenia NATO; Kolejne zbrodnie wojenne w Syrii; Sarmata nową rosyjską bronią; Rosja testuje czujność NATO na morzach; PGZ wyprodukuje rakietę zdolną wynieść satelity w kosmos

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "NATO osiedli się w Elblągu": Końcowe ustalenia w sprawie batalionów NATO we wschodniej Europie. "Grupami liczącymi po blisko 1000 żołnierzy, którzy co kilka miesięcy będą podlegali rotacji, będą dowodziły tak zwane państwa ramowe - w Polsce państwem ramowym będą Stany Zjednoczone, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, a w Estonii - Wielka Brytania. Pierwszego kwietnia na pewno będą stały pierwsze grupy batalionowe, zwłaszcza w Polsce, za którą odpowiedzialni są Amerykanie […]. W ramach amerykańskiego batalionu kompanie po ok. 150 żołnierzy wyślą do Polski, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Batalion […] będzie stacjonował w Orzyszu i sąsiednim Bemowie Piskim (Warmińsko-Mazurskie). Nową decyzją ogłoszoną po spotkaniu ministrów obrony NATO jest umiejscowienie w Elblągu centrum dowodzenia sił NATO w randze dywizji".


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, "Karty rozdaje Moskwa": W Syrii mają miejsce kolejne zbrodnie wojenne. Zbombardowano szkołę, w której zginęli uczniowie i nauczyciele.  Międzynarodowi przedstawiciele UNICEF-u jako odpowiedzialnych za tragedię wskazują rosyjskie lub syryjskie lotnictwo. Szkoła mieściła się w prowincji zajmowanej przez opozycję syryjską, walczącą przeciwko rządom Asada. Eksperci ostrzegają, że po wyparciu Państwa Islamskiego z Iraku, to właśnie Syria będzie ostatnim bastionem dżihadystów, w której Rosjanie wraz z Asadem będą kontynuować walki zbrojne wedle własnych planów.


Tom Partiff, Polska The Times, "Sarmata, najpotężniejsza broń zagłady": Sankcje nałożone na Rosję niestety nie spowolniły tempa zbrojeń. "Rosjanie od kilku lat modernizują swoje najbardziej śmiercionośne arsenały, stare balistyczne pociski zastępują rakiety o jeszcze większym zasięgu, zdolne przenosić po kilkanaście głowic jądrowych […]. Rosja zaprezentowała swoją najnowszą rakietę. To Sarmata, która zastąpi Szatana. Nowa broń robi wrażenie i budzi grozę, nie tylko z powodu swej niszczycielskiej mocy, ale możliwości omijania tarczy antyrakietowej".


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Trwa festiwal rosyjskich prowokacji na morzu": Rosja sprawdza czujność NATO. "Prośba Moskwy o zatankowanie w hiszpańskiej Ceucie rosyjskiego lotniskowca, który zmierza do Syrii, została odebrana jako sprawdzenie zwartości NATO. Sojusz Północnoatlantycki poważnie traktuje również informacje o wypłynięciu rosyjskich korwet na Morze Bałtyckie. Do tej sprawy odniósł się także szef MON-u Antoni Macierewicz, według którego obecność tych okrętów na Bałtyku to kolejna prowokacyjna gra Kremla".


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Rakieta made in Poland": Ambitne plany polskiej zbrojeniówki. Za pięć lat mamy wyprodukować polską rakietę zdolną do wynoszenia w kosmos satelitów. "Wczoraj prezes PGZ Arkadiusz Siwko i wiceprezes Maciej Lew-Mirski podpisali z rektorem PW prof. Janem Szmidtem umowę w sprawie finansowania interdyscyplinarnych studiów doktoranckich na politechnice w dziedzinie technik rakietowych i kosmicznych. [...] Rektor PW nie kryje, że uczelnia chciałaby wspólnie z PGZ opracować technologie produkcji rakiet, które mogłyby wynosić w kosmos nieduże satelity, takie jak PW-Sat2, który pod koniec grudnia zostanie wystrzelony w kosmos, ale przez rakietę Falcon 9, należącą do firmy holenderskiej. - Za 5 lat, jak będą na to pieniądze, będziemy mieli swoje rakiety, nie będziemy potrzebowali Falcona - sprecyzował prof. Jan Szmidt".


Dziennik Trybuna, "Szykują natarcie na ar-Rakkę": Kolejna ważna bitwa w walce z Państwem Islamskim. "Gen. Stephen Townsend, dowódca amerykańskich sił w Iraku i Syrii oraz koalicji walczącej z Państwem Islamskim (Pl), poinformował, że w skład sił, które będą odbijać miasto ar-Rakka, czyli syryjską stolicę Pl, wejdą oddziały syryjskiej opozycji i kurdyjska milicja YPG, która - jak zaznaczył - jest ważną częścią Syryjskich Sił Demokratycznych (SSD). Nie jest to dobra wiadomość dla Turcji, która prowadzi własne ataki zbrojne na YPG na pograniczu z Syrią. Szykowanie operacji odbicia ar-Rakki zapowiedział dzień wcześniej sekretarz obrony USA, Ashton Carter […]".

Reklama

Komentarze (3)

 1. wow

  Polska rakieta nośna... oby marzenia stały się rzeczywistością. Skąd będzie startować? Wiadomo, że nie wybudujemy kosmodromu nad Wisłą... Ale jeśli do współpracy zaprosimy np. zaprzyjaźnione państwa z V4 czy też Rumunię i Bułgarię, to można pokusić się o budowę takowego nad Morzem Czarnym.

  1. say69mat

   ... dobre, bo ... Polskie ;)))

 2. nzyj

  Nie po drodze mi z PiS ale trudno nie zauważyć, że nareszcie coś się dzieje ("Rakieta made in Poland")

  1. karibu

   To tzw. polski "Miś", na miarę naszych możliwości. I dodam, że nie jest to nasze ostatnie słowo...

  2. Gg

   Taaaak, jak Pospolici Oszuści sprzedali Świdnik za bezcen , to możemy buty czyscic

  3. ryba

   poczytaj wcześniej o świdniku w tamtym okresie a dopiero sie wypowiaaj.

 3. gość

  Słysząc czegóż to nasze rodzime firmy z branży zbrojeniowej nie są w stanie wyprodukować aż dziw bierze, że Polska nie jest potęgą militarną rzucająca na kolana cały świat.

Reklama