Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Dżihadyści rekrutowani wyłącznie wśród imigrantów; Polska dyplomacja w Waszyngtonie; Piąta generacja myśliwców USA wkrótce w Europie; Zakup używanych fregat zniszczy polski przemysł stoczniowy?

Fot. U.S. Air Force/Sgt. Keith Baxter
Fot. U.S. Air Force/Sgt. Keith Baxter

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Niemcy na celowniku terrorystów”: Analiza danych statystycznych z niemieckich organów ścigania dotyczących spraw terrorystycznych. Większość schwytanych dżihadystów, którzy przygotowali zamachy, byli imigrantami. „Islamistyczni zamachowcy rekrutują się już niemal wyłącznie ze środowiska imigrantów [...] W sumie islamistów różnych odcieni jest w Niemczech 26 tys. To oni stanowią tkankę zagrożenia terrorystycznego.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykański kurs na dozbrajanie Polski”: Polska dyplomacja zabiega o większe dostawy uzbrojenia z USA, ale również o możliwość przyjęcia roli gospodarza dla stałej bazy sił US Army w Europie. „Pogłębianie współpracy militarnej z USA, kwestia bezpieczeństwa w regionie oraz sytuacja polityczna na świecie - to główne tematy środowych rozmów szefa polskiej dyplomacji prof. Jacka Czaputowicza z kongresmenami w Waszyngtonie. Ich kontynuacją było wczorajsze spotkanie polskiego ministra z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem.” 


Nasz Dziennik, „Piąta generacja nad Europą”: Myśliwce 5. generacji będą trenować współdziałanie z europejskimi systemami bezpieczeństwa oraz interoperacyjność z samolotami czwartej generacji. „Jeszcze tego lata do Europy ponownie przylecą amerykańskie myśliwce piątej generacji, by doskonalić współdziałanie z sojusznikami - zapowiedział dowódca amerykańskich sił powietrznych w Europie gen. Tod D. Wolters. [...] Nie mogę wskazać konkretnego typu samolotu, dat ani miejsc, ale celem jest, aby kolejny raz wprowadzić amerykański system piątej generacji na kontynent europejski.”


Gazeta Finansowa, „Import morskiego złomu zatopi polskie stocznie”: Najnowszy raport Instytutu Studiów Wschodnich jest bezwzględny dla pomysłu ośrodka prezydenckiego dotyczącego zakupu używanych fregat od Australii. „Marynarka Wojenna powinna być kluczowym klientem polskich stoczni. Jeżeli tak się nie stanie, to w przypadku zapaści części podmiotów sektora stoczniowego w Polsce trwałe straty dla gospodarki sięgną ponad 13 mld zł z tytułu utraty przychodów, braku wpływów podatkowych oraz kosztów restrukturyzacji zatrudnienia - czytamy w raporcie Instytutu Studiów Wschodnich Polski sektor stoczniowy: stan obecny, perspektywy, zagrożenia."


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.