Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Co będzie dalej z Guantanamo na Kubie?; Jak będzie wyglądać przyszła współpraca polsko – amerykańska?

Fot. Adam Schultz / White House
Fot. Adam Schultz / White House

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Obóz ciągle działa”: Amerykańskie dylematy związane z więzieniem Guantanamo na Kubie. „Choć świat zapomniał o Guantanamo, w więzieniu w amerykańskiej bazie wojskowej na Kubie wciąż przetrzymywanych jest 40 osób. W USA sprawa co prawda co jakiś czas odżywa. <<The New York Times>> podawał niedawno, że utrzymanie całej bazy oznacza, iż jeden więzień <<kosztuje>> budżet aż 13 min dol. rocznie, a 40 osadzonych - ponad 0,5 mld dol. [...] Po fali krytyki - że w pierwszej kolejności ochronę przed koronawirusem winni zyskać weterani ostatnich wojen, a nie wrogowie USA - Pentagon wstrzymał procedurę.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Nikt nie dzwoni z Białego Domu”: Po rozpoczęciu prezydentury Joe Bidena, zmieni się stosunek USA do Polski? „100 dni po amerykańskich wyborach Andrzej Duda wciąż czeka na telefon od Joe Bidena. To znak, że wypadliśmy z najbliższego kręgu sojuszników USA. [...] Dopiero w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Dotąd polskie władze musiały się zadowolić kontaktem z przedstawicielem administracji niższego szczebla - z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem i kierującym Biurem Spraw Międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta Krzysztofem Szczerskim rozmawiał doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.”


Reklama

Komentarze

    Reklama