Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

fot. mil.ru

Piątek z Defence24.pl: Białoruś walczy o względy NATO; Wywiad z Georgiem Friedmanem; Nowa granica między Serbią a Kosowem; Analiza stanu polskiej armii

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Białoruska gra o względy NATO”: Białoruski resort obrony upublicznił informację o współpracy wojskowej z Polską. Rozmowy na które powołuje się Mińsk miały dotyczyć wymiany obserwatorów wysyłanych na ćwiczenia wojskowe, a także spraw historycznych. Polscy przedstawiciele jednakże nie potwierdzają doniesień o współpracy wojskowej z Białorusią. Eksperci podkreślają, że takie zachowanie jest grą Mińska pokazującą Kremlowi swoją niezależność od rosyjskich umów wojskowych. „We wtorek białoruski resort obrony opublikował zaskakujący komunikat o dwustronnych międzyresortowych rozmowach na temat planowanej współpracy wojskowej z Polską. [...] Z naszych informacji wynika, że na Białorusi doszło do rutynowego, organizowanego z wszystkimi państwami, z którymi Polska ma kontakty dyplomatyczne, spotkania.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Europa niebezpieczna sama dla siebie”: Wywiad z Georgiem Friedmanem, założycielem amerykańskiego think thanku Stratfor. „Ameryka będzie teraz bronić jedynie tych krajów europejskich, które są ważne dla jej własnych interesów. Chcemy powstrzymać Rosję, a do tego Polska i Rumunia są niezbędne. Pytanie tylko, jak zachowają się w takim momencie Niemcy. Czy pozwolą przerzucić amerykańskie wojska przez swój kraj, czy też będą miały tak bliskie stosunki z Rosją, że tego nie zrobią?”


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Rysowanie nowych granic”: Podczas trwającego w Wiedniu nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej po raz pierwszy pojawia się temat korekty granic, zwanej też wymianą terytoriów, między Serbią i Kosowem. „Serbia chce korekty granicy z Kosowem. Zwycięzcą w tej rozgrywce może być Władimir Putin. [...] Prisztina miałaby się zgodzić na oddanie części zamieszkanej przez Serbów, w zamian za co dostałaby być może od Belgradu przygraniczny kawałek zamieszkany przez Albańczyków.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armia niespełnionych obietnic”: Analiza stanu polskiej armii. Podsumowania jak wygląda sytuacja polskiego wojska cztery lata po agresji Rosji na Ukrainie i dziesięć po tym, gdy rosyjskie wojska najechały na Gruzję. „Czy w świecie geopolitycznych starć, wojen handlowych, które mogą przerodzić się w nowe konflikty militarne, polskie siły zbrojne dają nam dziś poczucie bezpieczeństwa? A może wciąż powielamy błędy sprzed 70 lat?”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama