Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Amerykańskie służby ostrzegały Hiszpanię przed zamachem; Kolejna część Iraku wolna od ISIS; Co dalej z sankcjami dla Korei Północnej?

Fot. Jorge Láscar / Wikimedia Commons/CC BY 3.0
Fot. Jorge Láscar / Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Stasiński, Gazeta Wyborcza, „Katalonia mogła uniknąć tragedii?”: Amerykańskie służby już w maju ostrzegały Hiszpanię przed zamachem w Barcelonie. „Niepotwierdzone wiadomości o niepewnej wiarygodności z końca maja 2017 r. wskazują, że Państwo Islamskie planuje przeprowadzenie latem zamachów terrorystycznych w najczęściej odwiedzanych miejscach turystycznych w Katalonii, a konkretnie na bulwarze La Rambla w Barcelonie - ostrzeżenie tej treści [...] nadeszło pod koniec maja z amerykańskiego Narodowego Ośrodka Antyterrorystycznego do Centrum Wywiadu, policji, gwardii cywilnej i centrum antyterrorystycznego w Madrycie.”


Rzeczpospolita, „Irak. Dżihadyści zgnieceni w mieście Turkmenów”: Kolejny region Iraku jest już wolny od bojowników Państwa Islamskiego. „Iracka armia rządowa wspierana przez szyickie milicje zdobyła wczoraj przed świtem ostatnie osiedle na przedmieściach Tal Afar (w północnym Iraku).”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Pjongjang głównym zmartwieniem światowych mocarstw”: Japonia i Korea Południowa będą domagały się od ONZ zaostrzenia sankcji wobec Korei Północnej. „Nie będzie rokowań dyplomatycznych z Koreą Północną - zapewnił prezydent USA Donald Trump. Z kolei szef Pentagonu Jim Mattis podkreślił, że wciąż nie zostały wyczerpane rozwiązania dyplomatyczne. Kolejnych sankcji przeciwko Pjongjangowi nie chcą Rosja i Chiny.”

 

Piotr Maciążek w programie "Prawy do lewego, lewy do prawego" o energetycznym uniezależnieniu od Rosji: „Przede wszystkim nie tak jest to, czym tak paradoksalnie rząd się szczyci. Tutaj może zacytuję wiceministra środowiska, pana Sałka: »Polska to jest coal state«, czyli państwo węglowe. I to jest jedyny taki przykład w Unii Europejskiej, żeby tak duży udział węgla w wytwarzaniu energii jakieś państwo w Unii miało. My nie mamy sojuszników, nie mamy zdolności tworzenia koalicji i wywierania wpływu na Brukselę - zupełnie inaczej niż na przykład nasi sąsiedzi, Niemcy”. Źródło: Polsat News 2

Reklama

Komentarze

    Reklama