Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pentagon potwierdził oficjalnie śmierć wpływowego dowódcy Al-Kaidy

Francja kupuje drony MQ-9 Reaper – fot. USAF
Francja kupuje drony MQ-9 Reaper – fot. USAF

Faruk al-Katani jeden z przywódców Al-Kaidy w Afganistanie został zlikwidowany w ataku z powietrza z wykorzystaniem dronów 23 października – potwierdził oficjalnie w piątek rzecznik Pentagonu Peter Cook. Trwa sprawdzanie czy zginął też Bilal al-Utabi – dodał.

Ataki, których celem byli Faruk al-Katani i Bilal al-Utabi zostały przeprowadzone 23 października w prowincji Kunar. Zginął w nich jeszcze trzeci, mniej znaczący członek Al-Kaidy.

Fakt likwidacji wpływowych dowódców Al-Kaidy został potwierdzony bezpośrednio po nalotach amerykańskich samolotów bezzałogowych przez wywiad afgański (NDS).

Zdaniem Pentangonu ich śmierć to znaczący cios dla Al-Kaidy, który zmniejszył zagrożenie dla Afganistanu, USA i ich sojuszników na całym świecie.

Al-Katani był wieloletnim przywódcą Al-Kaidy na północnym wschodzie Afganistanu. Zdaniem amerykańskich ekspertów wojskowych jego zadaniem było wyszukiwanie i tworzenie bezpiecznych kryjówek i baz Al-Kaidy w tym kraju oraz przygotowywania ataków na USA oraz siły międzynarodowej koalicji.

Do zadań Bilala al-Utabiego należały z kolei rekrutacja i szkolenie zagranicznych bojowników.

PAP - mini

Czytaj też: Rebranding Frontu an-Nusra. Propagandowe zerwanie więzów z Al-Kaidą?

Reklama

Komentarze (1)

  1. Wawiak

    Czy tam w tle widać przypadkiem któtegoś Antonowa?

Reklama