Reklama

Siły zbrojne

Paszport dla organizacji proobronnych

Rozpoczęły się pierwsze szkolenia w ramach programu „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP” - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.  Realizacja projektu ma wspomóc proces przygotowywania wartościowych kandydatów do różnych rodzajów służby wojskowej, w tym przede wszystkim w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Kwalifikacja obejmowała m.in. ogłoszenie zasad udziału w programie, zebranie formularzy zgłoszeń, sprawdzenie podstaw formalno-prawnych funkcjonowania organizacji, analizę ich dotychczasowej działalności i współpracy z resortem obrony narodowej oraz zebranie danych o składzie komponentów wydzielonych przez organizacje proobronne. W efekcie do udziału w programie zakwalifikowano ponad 650 uczestników z 22 organizacji proobronnych wchodzących w skład 26 komponentów. Zgłoszone komponenty odpowiadają strukturom wojskowym na poziomie plutonu (od szczebla wzmocnionej drużyny do wzmocnionego plutonu). Skład pojedynczego komponentu liczy od 14 do 42 osób.

Komponenty zakwalifikowane do programu zgłosiły następujące organizacje: Związek Strzelecki z siedzibą w Radomiu, Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego, JS 4051 Włocławek, JS 1003 Warszawa, Liga Obrony Kraju (dwa komponenty - z Płocka i Chrzanowa), SJS 3006 Nowa Sól, Związek Strzelecki "Strzelec" (dwa komponenty - ze Skarżyska-Kamiennej i Kazimierzy Wielkiej), JS1007 Ełk, Szydłowskie Towarzystwo Strzeleckie, Fideles et Instructi Armis - FIA (dwa komponenty - z Warszawy i Zamościa), Stowarzyszenie Pro Patria, Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Lublinie, Grupa Obrony Nadwiślańskiej, JS 1006 Płońsk, JS 4018 Gdańsk, Legia Akademicka, Stowarzyszenie Strzelcy Rzeczypospolitej (dwa komponenty - z Pruszkowa i Gliwic), SJS 4008 Łódź, Gwardia Narodowa, JS 1001 Bełchatów oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Wołyński.

Dobór komponentów do udziału w programie, a w szczególności ich aktywność szkoleniowa jest przywiązana do terytorialnego rozkładu rejonów ich działania. Ma to służyć szybkiej identyfikacji partnerów do współpracy z wojskiem, a także źródeł potencjalnych kandydatów do służby wojskowej. Ponadto uczestnicy programu otrzymali zalecenie, aby w ramach jego realizacji dążyć do praktycznego powiązania nabytej wiedzy i umiejętności wojskowych z  rejonem i środowiskiem  funkcjonowania, wzmacniając potencjał proobronny swojej „Małej Ojczyzny”. 

Rozkład terytorialny komponentów uczestniczących w programie „Paszport”, Ilustracja: mon.gov.pl

Pierwsze szkolenia komponentów już się odbyły. W inauguracji programu, 28 stycznia 2017 roku, uczestnicy "Paszportu" pod okiem instruktorów z Batalionu Reprezentacyjnego WP szkolili zagadnienia z zakresu musztry i ceremoniału wojskowego. Z kolei 25 lutego br. na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu doskonalili wiedzę i umiejętności z zakresu łączności na szczeblach taktycznych. Następne szkolenie z zakresu rozpoznania i terenoznawstwa odbędzie się 18 marca br. na obiektach szkoleniowych 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku.

Efektem realizacji programu ma być otrzymanie przez komponenty organizacji proobronnych przedmiotowego „Paszportu”, który stanowić będzie zaświadczenie, że komponent uczestniczący w programie pozytywnie zdał sprawdzian z zakresu przedmiotów  i zagadnień szkoleniowych ujętych w „Minimum programowym dla organizacji proobronnych".  Realizacja programu wspomoże również proces przygotowywania wartościowych kandydatów do różnych rodzajów służby wojskowej, ze szczególnym uwzględnieniem służby w tworzonych Wojskach Obrony Terytorialnej. Ponadto w przypadku zapotrzebowania Sił Zbrojnych RP certyfikowane komponenty organizacji proobronnych będą mogły być włączane do wybranych zadań kryzysowych oraz ćwiczeń wojskowych – bez długotrwałego cyklu przygotowawczego. Przykładem może być aktywny udział organizacji proobronnych w ćwiczeniu Anakonda 2016 oraz planowany udział w ćwiczeniu Dragon 2017.

Jednocześnie Biuro planuje, w przypadku osiągnięcia zadowalających rezultatów, kontynuować program w kolejnych latach, poszerzając bazę sprawdzonych organizacji proobronnych zdolnych do współdziałania z SZ RP. 

 

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. markopolo

    strzelec banda narodowców nawołująca do odebrania Lwowa Ukrainie. Ciekawe kto prześwietlał ich przeszłość i cele albo wypowiedzi liderów

  2. mp

    no w końcu coś się dzieje w tym temacie

  3. KrzysiekS

    WOT wygląda że może być bardziej potrzebny nie do obrony przed Rosją a przed Islamistami zalewającymi Europę i do tego będzie się bardziej nadawał.

  4. Max Mad

    Paszport? To jeszcze nie zorganizowali chłopaków a już im za granice każą jechać?

    1. krzysztof

      tu chodzi o pewnego rodzaju certyfikat dla szkolących - żeby szkolenie było dobre trzeba jakieś standardy wyznaczyć co kursant musi umieć - czy paszport to najtrafniejsza nazwa to nie wiem ale wiadomo o co chodzi - o pewien wymagany standard - trzeba myślę kadrę tych organizacji tez wysłać na kursy w pierwszej kolejności by byli na bieżąco z metodami pracy z młodzieżą i mięli porównanie z innymi ośrodkami - do czego dążyć i do kogo równać

Reklama