Przemysł Zbrojeniowy
PAS 17: Bojowy Master z radarem

Koncern Leonardo prezentuje podczas Paris Air Show samolot M-346FA w odmianie lekkiego myśliwca (Fighter Attack). Maszyna zostanie wyposażona w wielozadaniowy radar Grifo i będzie mogła przenosić uzbrojenie kierowane, włącznie z rakietami przeciwokrętowymi.
Maszyna M-346FA (Fighter Attack) to dalsze rozwinięcie rodziny Masterów, obejmującej też bazowy M-346 i szkolno-bojowy M-346FT. Samolot tego typu będzie jednak wyposażony w dedykowany radar wielozadaniowy i siedem węzłów podwieszeń, przez co będzie mógł być używany do działań bojowych w szerszym zakresie. Jednocześnie zachowa możliwości prowadzenia misji zaawansowanego treningu.
Przedstawiciele Leonardo zapewniają, że studia w zakresie instalacji i mechanicznej integracji z radaru M-346FA były już prowadzone. Stacja wielozadaniowa Grifo-346 będzie mogła między innymi śledzić do 10 celów jednocześnie, w trybie jednoczesnego przeszukiwania przestrzeni powietrznej (Track-While-Scan), a maksymalny zasięg w trybie Look-Up określono na ponad 50 mil morskich (więcej, niż 92 km).
Stacja charakteryzuje się skanowaniem mechanicznym, może pracować w łącznie trzynastu trybach powietrze-powietrze (w tym sześciu do walki powietrznej). Może również prowadzić działania powietrze-ziemia w 13 trybach, w tym SAR, śledzenia celów morskich, czy śledzenia lądowych celów ruchomych na obrazie SAR. Innym elementem jego wyposażenia jest zintegrowany system samoobrony DASS, z systemami ostrzegającymi o opromieniowaniu radarem i odpaleniu rakiet, oraz wyrzutniami flar i dipoli. Jako opcję można wykorzystać też zestaw przeznaczony do zmniejszenia skutecznej powierzchni odbicia radarowego.
Uzbrojenie M-346FA mogą stanowić kierowane pociski powietrze-powietrze (AIM-9L/X, jak i niemieckie IRIS-T), powietrze-ziemia Brimstone czy powietrze-woda Marte-ER (o zasięgu ponad 100 km). „Bojowy” Master będzie też mógł przenosić bomby, zarówno niekierowane Mk 82, jak i kierowane (amerykańskie np. GBU-38 JDAM, GBU-12 Paveway II, GBU-49 Enhanced Paveway II, Paveway IV, ale też izraelskie Lizard 2+ i Lizard 4).
Oprócz tego samolot jest przystosowany do przenoszenia dodatkowych zbiorników paliwa, zasobników z działkiem, rakietami niekierowanymi, a także systemami rozpoznawczymi i celowniczymi oraz środkami walki elektronicznej. Izraelski Rafael RecceLite został już zintegrowany z M-346. Łącznie jego masa ładunku zewnętrznego to ponad dwie tony.
Przykładowo, M-346FA będzie zdolny do patrolowania przestrzeni powietrznej przez 2 godziny w odległości 185 km (100 mil morskich) od własnej bazy, w konfiguracji z czterema rakietami powietrze-powietrze krótkiego zasięgu, zasobnikiem z działkiem lub z systemem walki elektronicznej oraz dwoma zbiornikami dodatkowymi. M-346 jest dostosowany do wykonywania tankowania w powietrzu.
Czytaj więcej: Symulatory uzbrojenia polskich Masterów gotowe do lipca
W 2014 r. podpisano kontrakt na zakup Master dla polskich Sił Powietrznych. Umowa objęła dostawę ośmiu maszyn, wraz z opcją na przekazanie czterech kolejnych, a także materiały eksploatacyjne, system informatyczny i pełną dokumentację techniczną. Kontrakt miał wartość 1,167 mld zł. Pierwsze maszyny zostały dostarczone do Polski w ubiegłym roku, jednak okazało się, że nie mogą symulować niektórych elementów uzbrojenia, co było wymagane przez umowę. W marcu br. MON poinformował, że terminem uzupełnienia braków jest lipiec br.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.