Geopolityka
Pakistan i Chiny o zniesieniu sankcji na talibów
Trzeba być realistą w stosunkach z talibami i motywować ich udzielaniem pomocy finansowej na odbudowę i rozwój Afganistanu - uważa minister spraw zagranicznych Pakistanu Shah Mehmood Qureshi, który przebywa w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Z kolei szef dyplomacji Chin Wang Yi wezwał podczas wirtualnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw G20 do zniesienia sankcji nałożonych na Afganistan.
W wywiadzie dla agencji Associated Press, Qureshi zaznaczył w środę, że należy stawiać wymagania rządzącym w Afganistanie talibom, ale zarazem postępować w sposób "innowacyjny". Stwierdził, że model z ostatnich dekad "nie zadziałał". Wyliczył, że należy wyegzekwować od Talibanu utworzenie "inkluzywnego rządu oraz przestrzeganie praw człowieka, szczególnie w stosunku do kobiet i dziewcząt".
Minister zaapelował do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, USA i innych krajów, które zamroziły rezerwy walutowe Afganistanu o natychmiastowe zdjęcie sankcji, by pieniądze mogły zostać użyte do "promowania normalności w Afganistanie".
"To, co społeczność międzynarodowa może zrobić to ustalić plan działania. Jeśli talibowie spełnią oczekiwania, inne kraje mogą im pomóc w stabilizacji gospodarki. To jest pomoc, którą warto udzielać, m.in. na rzecz odbudowy Afganistanu. Myślę, że w taki sposób zaangażowanie międzynarodowe może być bardziej produktywne" - oświadczył Qureshi.
Zwrócił uwagę, że rząd tymczasowy Afganistanu, w którym większość stanowią Pasztuni, został we wtorek uzupełniony. Pojawiło się w nim więcej reprezentantów innych grup etnicznych - Tadżyków, Uzbeków i Hazarów. Ci ostatni są szyitami, co ma szczególne znaczenie, bowiem talibowie to sunnici. "Prawdą jest, że kobiet wciąż nie ma. Ale pozwólmy sytuacji się rozwinąć" - powiedział szef pakistańskiego MSZ.
Wskazał, że talibowie muszą w najbliższych tygodniach podjąć decyzje, które sprawią, że będą "bardziej akceptowalni".
Według Qureshiego, władze Pakistanu nie odnotowały ostatnio nowych uchodźców z Afganistanu. Agencja AP zwraca uwagę, że to delikatna kwestia dla Pakistanu, którego gospodarka ucierpiała w ciągu ostatnich dekad z powodu napływu imigrantów.
Natomiast podczas obrad zorganizowanych przez sprawujące w tym roku przewodnictwo w G20 Włochy podsumowano wysiłki w rozwiązywaniu problemów, z jakimi boryka się Afganistan, odkąd talibowie przejęli tam władzę w połowie sierpnia.
Zdaniem chińskiego szefa MSZ sankcje lub restrykcje wobec Afganistanu muszą się skończyć "jak najszybciej". Zwrócił uwagę, że zamrożone obecnie rezerwy walutowe tego kraju powinny zostać odblokowane i powinny być udostępnione dla Afgańczyków, a nie wykorzystywane jako środek nacisku politycznego na Afganistan.
Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar powiedział, że talibowie powinni dopilnować spełnienia obietnicy, że Afganistan nie będzie ponownie wykorzystywany jako baza dla grup terrorystycznych.
"Społeczność międzynarodowa łączy się w oczekiwaniach, że talibowie wywiążą się ze swoich zobowiązań" - napisał z kolei na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken na temat spotkania G20.
ONZ ostrzega przed niedoborami żywności i załamaniem się podstawowych usług w Afganistanie. Istnieją również obawy, że prawa człowieka nie będą przestrzegane przez talibów.
Czytaj też: Afganistan: atak na biuro ONZ
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105