Reklama

Siły zbrojne

Opozycja krytykuje rok Macierewicza

Tomasz Siemoniak w trakcie sprawowania funkcji szefa MON. Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON
Tomasz Siemoniak w trakcie sprawowania funkcji szefa MON. Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON

Po roku od objęcia przez Antoniego Macierewicza stanowiska szefa MON jego działania są krytykowane przez przedstawicieli znacznej części opozycji. Wątpliwości polityków PO budzą przede wszystkim sposób budowy Obrony Terytorialnej czy rezygnacja ze śmigłowców wielozadaniowych Caracal, a także niektóre wypowiedzi obecnego ministra obrony, na przykład dotyczące sprzedaży okrętów typu Mistral przez Francję, a następnie przekazania ich przez Egipt do Rosji.

Przedstawiciele opozycji są krytyczni wobec znacznej części działań, podejmowanych przez szefa MON Antoniego Macierewicza. Dotyczy to między innymi budowy Obrony Terytorialnej i umiejscowienia jej w strukturze dowodzenia bez podległości pod dowództwa Generalne i Operacyjne RSZ, jak ma to miejsce z pozostałymi rodzajami Sił Zbrojnych. Podczas sejmowej debaty zwrócił na to uwagę poseł Paweł Suski, który wskazał że w ten sposób tworzone jest „prywatne wojsko Antoniego Macierewicza”.

Dziś PiS zapewne przyjmie ustawę tworzącą prywatne wojsko Antoniego Macierewicza. Ustawę, która w tej formie stworzy niemal odrębny byt militarny. Mamy Siły Zbrojne, które są trochę zapomniane przez ministra. Pan minister musi przecież wydobyć 1,5 mld zł rocznie na utworzenie swojej prywatnej armii. I będziemy mieli obronę terytorialną, formację niepodlegającą służbowo dowódcy generalnemu na czas pokoju oraz dowódcy operacyjnemu na czas działań wojennych, na tzw. czas W. Minister obrony wyłącza obronę terytorialną ze struktury dowodzenia i robi to w zasadzie bezceremonialnie. Antoni Macierewicz tworzy piąty rodzaj Sił Zbrojnych, który będzie podlegał tylko jemu.

poseł Paweł Suski, PO

Odzwierciedleniem obaw, dotyczących celów i zasad użycia wojsk OT, wynikających między innymi z ich podległości była poprawka zgłoszona przez PSL, zabraniająca ich użycia wobec obywateli Polski. Została ona jednak odrzucona w głosowaniu. Podobnie rzecz się miała z sugestią poseł Anny Marii Siarkowskiej z Kukiz’15, która – popierając budowę Obrony Terytorialnej jak i procedowaną ustawę proponowała, aby zadania wojsk OT zostały zdefiniowane w ustawie.

Innym obszarem wątpliwości, dotyczących wojsk OT jest ich finansowanie. Posłowie opozycji obawiają się, że tworzenie nowej formacji spowoduje zmniejszenie puli funduszy dostępnych na modernizację techniczną i tym samym zaburzenie bądź spowolnienie tego procesu. - Ta armia Macierewicza pochłonie miliardy, które można byłoby przeznaczyć na modernizacje wojska, podwyżki dla żołnierzy zawodowych. – powiedział w Radiu TOK FM Tomasz Siemoniak, poseł PO i były minister obrony narodowej w rządzie PO-PSL.

Część przedstawicieli opozycji krytykuje też decyzję dotyczącą rezygnacji z zakupu śmigłowców wielozadaniowych Caracal (po zakończeniu niepowodzeniem negocjacji offsetowych), jak i kolejne deklaracje kierownictwa MON, dotyczące zakupu nowych wiropłatów. W debacie sejmowej 16 października wątpliwości w tym zakresie wyraził między innymi poseł PO Czesław Mroczek, były sekretarz stanu w resorcie obrony w rządzie PO-PSL: "Cała Polska była też świadkiem ordynarnego złamania zasad i reguł zamówień publicznych. Unieważnia się przetarg, dzieli się zamówienia, a następnie zleca się to zadanie firmie bez przetargu, po całkowitym uważaniu." 

11 października okazuje się, że będzie to osiem śmigłowców, a 12 października oświadcza, że Sikorsky dostarczy 21 śmigłowców. Kilka dni później MON oświadcza, że Polska z Ukrainą wybuduje własne śmigłowce. 18 października okazuje się, że MON kupi śmigłowce w ramach tzw. pilnej potrzeby operacyjnej. Co ciekawe, MON kieruje się w stronę podmiotów, tych trzech firm, które brały udział w unieważnionym przetargu. MON przeznacza na ten cel 1 mld zł, co oznacza, że w tym nowym postępowaniu będzie zakupionych zaledwie kilka śmigłowców

Czesław Mroczek, PO, były wiceminister obrony narodowej

Były wiceminister obrony w rządzie PO-PSL odniósł się też krytycznie do działań MON w zakresie modernizacji Marynarki Wojennej. Podczas niedawnego posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej negatywnie ocenił unieważnienie postępowania na patrolowce Czapla i okręty obrony wybrzeża Miecznik: „unieważniliście postępowanie, które zostało wszczęte w czerwcu 2015 r., skierowanego na podstawie stwierdzonego występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa właśnie do polskich stoczni”… „Sześć okrętów miało być wybudowane poprzez negocjacje z polskim podmiotem. W skład konsorcjum wchodziła Polska Grupa Zbrojeniowa i Stocznia Marynarki Wojennej. Unieważniliście to postępowanie i to jest dorobek tego roku”.

Przedstawiciele opozycji mają też zastrzeżenia do polityki personalnej ministra Macierewicza. Jako przykład podają odwołanie przez szefa MON gen. Janusza Bojarskiego, szefa Akademii Obrony NATO, krytykowane np. przez Tomasza Siemoniaka. Komentatorzy związani z Platformą obywatelską wskazują, że podejmowane przez resort kroki – np. rezygnacja z zakupu Caracali czy wypowiedź Antoniego Macierewicza dotycząca przekazania przez Egipt okrętów typu Mistral Rosji negatywnie wpływają na postrzeganie Polski w środowisku międzynarodowym.

Otóż jest prawdą, że mistrale zostały sprzedane do Egiptu. I jest prawdą, że w ostatnich dniach zostały de facto przekazane Federacji Rosyjskiej za jednego dolara. Ta operacja rzeczywiście miała miejsce, a związki z Caracalami i z państwa działaniami wyjaśni Centralne Biuro Antykorupcyjne już wkrótce.

szef MON Antoni Macierewicz

W odniesieniu do tej wypowiedzi były prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że jest ona „kompromitacją nie tylko dla niego, ale i kompromitacją dla państwa polskiego”. Krytykę opozycji – również w kontekście wspomnianej wypowiedzi, czy rezygnacji z zakupu Caracali budzi też polityka międzynarodowa obecnego kierownictwa MON. Tomasz Siemoniak oskarżył szefów MON i MSZ o „niszczenie” sojuszy, których częścią jest Polska. Dotyczy to w szczególności relacji z krajami zachodniej Europy.

Reklama

Komentarze (8)

 1. WWW

  Tak opozycja rozbrajała Krab zakończony, Rak zakończony, negocjacje w sprawie Wisły zakończone, Spike zakupiony, PIrat w pracach, Caracal zakończony. A.M zdążył uwalić Caracala na rzecz " polskich zakładów", a i tak kupi 20 Caracali tylko bez offsetu za około 6 mld zł ( bez części ), podpisze nową Wisłą z Amerykanami na starych cenach, uwalił Olika, Gryfa, Wizjera, Kruka, Narwię, likwiduje MW. Tak zdecydowania lepszy MON niż poprzedni, przypominam mieliśmy też ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. To tak parę wyczynów nowego MON, a zapomniałem 300 mln na wungiel w tamtym roku na+ dla wojska, w tym roku budżet wykorzystany do listopada w 28% jest postęp nie.

  1. razor

   no tak stronnictwo pruskie woli przeplacic za stary sprzet i sie jeszcze z tego cieszy

 2. fgfdg

  A czy jest coś czego by nie skrytykowali ??

  1. takie_pytanie

   A jest coś w działalności MON AM czego nie należy krytykować?

 3. Żołnierze

  Oddajcie nam 10 mld zł. droga opozycjo.

  1. obserwator

   A PIS odda ten mld z ubiegłego roku.

 4. Podbipięta

  He,he,he,he,he.....Oj ,aż mnie zatkło...P.S. Oddajcie tylko te 10 mld zł. zabrane wojsku i już na was głosuję.

 5. Zibb

  Opozycja przez osiem lat dyskretnie rozbrajała WP, na różne sposoby, szczegolnie niszcząc polski przemysl obronny. Czy może dziwic, że wscieka się, gdy przychodzi ktoś, kogo próbują zniszczyć od lat za obronę interesow narodowych. Mcierewicz dalej realizuje swa misję oczyszczania i podnoszenia Polski z kolan woebc możnych tego swiata. Wymyslają zarzuty surrealne i glupawe, byle tylko zaszkodzić. Sami prawie co roku nie wykorzystywali kasy orzeznaczonej na wojsko. Dziś gdy te zapoznienia sie realizuje, dostają nerwowych tikow - czyżby oficerowie prowadzący naciskali?

  1. asdf

   To widać nie wiesz w jakim stanie był Bumar po poprzednich rządach ekipy misiewicza i co konkretnie w tym przemysle PO zniszczyło.

 6. fx

  OT jest jak Gwardia Narodowa i jak można jej zabronić strzelać do Polaków ? Jest powódź i OT ma pilnować mienia a tam złodzieje panoszą się bo nikt do nich strzelać nie będzie ?

  1. ewald

   Naprawdę nie rozumiesz? naprawdę? podczas powodzi...hmmm...w sumie racja, jak podleci taki super nowoczesny AW149 i zabierze na swój przepastny pokład 3 osoby to tych kolejnych 20 czekających można odstrzelić no nie? no bo co się mają męczyć....skąd ty się wziąłeś człowieku? brunatna koszula czy co?

  2. WWW

   A tak 1935r się przypomina ci dobrzy strzelali do tych złych Polaków, czy jestem za takim OT nie nie jestem.

 7. gegroza

  Większość zarzutów jest słuszna tyle że za ich rządów nie było lepiej. Czyli było źle i jest jeszcze gorzej

 8. dk.

  Naprawdę czy tylko opozycja krytykuje ???

Reklama