Reklama

Operacja Szpej

MSPO 2024: UNIFEQ ubiera polskich specjalsów

Unifeq, wojska specjalne, mspo 2024, mundur wojsk specjalnych, mundury, ubrania ochronne
Podczas MSPO 2024 firma UNIFEQ prezentowała m.in. najnowsze komplety ubrań ochronnych Wojsk Specjalnych.
Autor. Defence24.pl

Spółka UNIFEQ specjalizuje się w produkcji umundurowania i wyposażenia m.in. dla Wojsk Specjalnych. Jednak zakres produkcji jest o wiele szerszy o czym świadczy chociażby zamówienie przez niemiecką armię pół miliona plecaków oraz przez szwedzką armię: 40 tysięcy kompletów kamizelek do przenoszenia oporządzenia wraz z tym oporządzeniem i 40 tysięcy dużych plecaków transportowych.

Wystawa firmy UNIFEQ na MSPO 2024 w Kielcach była o tyle interesująca, że prezentowano na niej rozwiązania często już wprowadzone na wyposażenie różnych armii – w tym polskiej. Tych produktów z roku na rok jest coraz więcej, ponieważ oferta spółki cały czas się zwiększa, o czym świadczą np. chociażby właśnie prowadzone prace nad ogrzewanymi mundurami i żelem będącym znakomitym termoizolatorem. Warto również przypomnieć, że zaledwie miesiąc wcześniej, 8 sierpnia 2024 roku, podpisano umowę na dostawę kurtek zimowych wz. 07/WS dla polskich Wojsk Specjalnych (przez konsorcjum, którego liderem była spółka UNIFEQ).

Reklama

Kurtka ta, prezentowana zresztą w Kielcach, powstała w wyniku prac prowadzonych wspólnie z Wojskowym Ośrodkiem Badawczo-Wdrożeniowym Służby Mundurowej (WOBWSM). Została ona wykonana z materiałów bazujących na nowych wzorach wprowadzonych w opracowanym przez UNIFEQ systemie PUMA (Polowe Umundurowanie Modułowo-Adaptacyjne), który stanowił ofertę firmy w ramach przetargu Nordic Combat Uniform. Dzięki temu polskie Wojska Specjalne mają otrzymać produkt bardzo funkcjonalny, stanowiący tak naprawdę zestaw dwóch kurtek: zewnętrznej oraz wewnętrznej.

Czytaj też

System Puma

Wspomniany system to efekt siedmioletnich prac projektowych i badawczych prowadzonych przez zespół UNIFEQ w ramach procedur programu Nordic Combat Uniform (NCU). Opiera się on na koncepcji posiadania, czy też konieczności stosowania przez żołnierza, jak najmniejszej liczby odzieży. Jest to możliwe dzięki zastosowanym w poszczególnych warstwach technologiom i rozwiązaniom przez co zapewniono wysoką wydajność i użyteczność całego systemu. Bo trzeba podkreślić, że w umundurowania PUMA mamy doczynienia z jednolitym systemem składającym się z kilku warstw i ich wariantów, co pozwala tworzyć konfiguracje w zależności od panującej pory roku, warunków atmosferycznych, czy wymagań operacyjnych. Co równie istotne z punktu widzenia użytkownika we wszystkich kurtkach i spodniach zastosowano te same detale, kieszenie i rozwiązania, a więc nie trzeba się uczyć ich rozmieszczenia za każdym razem, gdy zakładamy „nową” warstwę. Szczególnie ważnie jest także prowadzenie rozwiązań No Melt No Drip, a więc takich które nie topią się w wyższych temperaturach i nie powodują dodatkowych obrażeń od ognia. W całym systemie PUMA użyto wytrzymałych, wysokiej jakości elastyczne tkaniny, dzięki czemu mundury są ciche, miękkie, wygodne, nie ograniczają swobody ruchów i łatwe do założenia. Wszystkie rozwiązania materiałowe zostały opracowane specjalnie do tego systemu.

unifeq, mspo 2024, wojska specjalne, dkws, kurtka zimowa, ubranie ochronne
Ubranie ochronne (z lewej strony) oraz mundur z systemu PUMA prezentowane podczas MSPO 2024 na stoisku firmy UNIFEQ.
Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24

Ubrania dla specjalsów

W zależności od sytuacji kurtki zimowe wz. 07/WS można używać oddzielnie i razem - dla zwiększenia ochrony cieplnej w przypadku działania w bardzo niskich temperaturach. Tą ochronę cieplną zwiększa dodatkowo m.in. odpinany kaptur, dopasowanie kurtki do ciała z obwodem dołu regulowanym za pomocą stoperów i zamki błyskawiczne w szwach bocznych oraz w szwach rękawów, pozwalające regulować wentylację.

W ofercie spółki UNIFEQ warto również zwrócić uwagę na ubranie ochronne Wojsk Specjalnych wz. 101/DKWS. W jego skład wchodzą: kurtka i spodnie (wykonane z wodoodpornego, trójwarstwowego laminatu z dodatkiem włókien elastycznych powodujących, że ubranie jest miękkie i elastyczne) oraz ocieplacz (zrobiony z ciepłej, oddychającej dzianiny futerkowej). Wszystkie te elementy posiadają szereg funkcjonalnych rozwiązań.

Reklama

W przypadku kurtki producent wymienia przede wszystkim: przód zapinany na zamek błyskawiczny, przykryty dwoma listwami łączonymi na rzepy i napy, regulowany kaptur pasujący do hełmu (w którym można również umieścić całą, zwiniętą kurtkę), rękawy regulowane za pomocą rzepów, chowane do stójki, kieszenie na ochraniacze, kieszenie na rękawach i łatwo dostępne, pionowe kieszenie na piersi (umieszczone równolegle do zapięcia przodu) oraz kieszenie pod pachami, ułatwiające cyrkulacje powietrza z zamkiem wentylacyjnym łatwym w użyciu nawet z kamizelką balistyczną.

Z kolei w przypadku spodni, UNIFEQ zwraca się uwagę m.in. na: elastyczny pas z pętelkami na szelki (regulowane za pomocą rzepów), zamek błyskawiczny na całej długości nogawki do wentylacji lub lepszego dostępu do kieszeni pod spodem, wzmocnienia na kolanach oraz możliwość regulowania szerokości nogawki i dołu spodni za pomocą rzepów. W przypadku ocieplacza takimi funkcjonalnymi rozwiązaniami są niewątpliwie: boczne kieszenie i przód zapinane na zamek błyskawiczny, elastyczne mankiety oraz suwaki wentylacyjne pod pachami, pasujące do suwaków wentylacyjnych w kurtce ochronnej.

plecak, unifeq, mspo 2024
Plecak o łącznej pojemności 110 litrów prezentowany podczas MSPO 2024. Ponad pół miliona tych plecaków UNIFEQ dostarczył do Bundeswehry.
Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl

Plecaki

Ciekawym elementem oferty firmy UNIFEQ są jej plecaki, z których wyróżniają się dwa modele (transportowy oraz bojowy). W pierwszym przypadku mamy do czynienia tak naprawdę z systemem plecakowym o maksymalnej pojemności wewnętrznej ponad 110 litrów i wadze zaledwie 3,4 kg. Został on zaprojektowany na bazie plecaka alpejskiego i trekkingowego, jednak z przeznaczeniem do celów wojskowych. Składa się on z trzech, głównych części: systemu głównego z komorą główną o pojemności 80 litrów i dolną dla śpiwora (z dwoma zamkami w kształcie litery U) oraz z dołączanych w razie potrzeby dwóch kieszeni bocznych o pojemności 10 litrów, zamykanych na zamek błyskawiczny.

I w tym przypadku zastosowano wiele interesujących rozwiązań zwiększających funkcjonalność całego systemu. Są nimi m.in.: elastyczne wkładki z twardego plastiku w pasach naramiennych (zwiększające trwałość przy noszeniu ciężarów większych niż w plecakach cywilnych, a więc przekraczających 25 kg), potrzebny przy takich ciężarach, regulowany pas biodrowy, zapewniający swobodę ruchu w lewo i w prawo w obszarze bioder i pozwalający na dopasowanie zestawu do wielości pleców żołnierza, osłona przeciwdeszczowa w specjalnej, zamykanej komorze na klapie górnej, specjalne wgłębienie w tylnej części plecaka, zapobiegająca ocierania się kasku o pokrywę systemu, przejścia po obu stronach plecaka dla okablowania radiostacji i przewodu na płyny, kieszeń boczna (do wpuszczania np. bidonu z wodą lub siekiery) oraz pętle podtrzymujące dłonie podczepione do pasów barkowych, nośnych - potrzebne podczas transportu ciężkich ładunków.

Reklama

Sam system rozmieszczania ma pojemność 30 litrów, i można go nosić jako: oddzielny plecak ratunkowy, tylko z modułowymi kieszeniami bocznymi połączonymi za pomocą zamka błyskawicznego lub z podłączonym systemem głównym. System plecakowy ma dodatkowo funkcję „roll top”, pozwalającą na jego dopakowanie poprzez umieszczenie dodatkowego składanego wyposażenia (np. śpiwora) pod i nad główną pokrywą oraz paski pod spodem (do podwieszania np. maty do spania). Jest on również wyposażony w system MOLLE z przodu i z boku, co umożliwia podłączanie różnego rodzaju kieszeni na dodatkowy sprzęt.

Mniejszym rozwiązaniem jest 45-litrowy plecak bojowy. Jest to rozwiązanie modułowe, ponieważ dzięki systemowi MOLLE do głównej „torby” można doczepiać różnego rodzaju kieszenie z dodatkowym wyposażeniem. Plecak podstawowy posiada aż cztery suwaki pozwalające go otworzyć całkowicie, lub tylko jego wybraną część, gdzie znajduje się potrzebny w danej chwili bagaż (od góry i od dołu z obu boków). Wszystko to można zrobić jedną ręką ponieważ wzdłuż całej długości zamka znajduje się specjalny usztywniacz.

Poza główną komorą z systemem siatek i przegród bagażowych (zabezpieczających przenoszone przedmioty przed przesuwaniem się), żołnierz ma do dyspozycji kilka mniejszych, zamykanych kieszeni (dwie duże z tyłu z przedziałkami, w tym dolna dodatkowo z oddzielną, zapinaną na zamek przegródką), jednak przegródka na drobne przedmioty w górnej części pokrywy oraz schowek na ułożenie bidonu i systemu hydracyjnego. Kolejne wyposażenie można zabierać już na zewnątrz dzięki pomysłowemu systemowi pasków, pozwalających np. doczepienie koca, czy słuchawki radiostacji (na jednym z naramiennych pasów nośnych).

Do plecaka można również doczepić specjalny pas biodrowy, który dzięki systemowi PALS daje możliwość przymocowania dodatkowych kieszenie na sprzęt – np. ładownicy. Całość została tak skonstruowana, że istnieje możliwość szybkiego odrzucenia plecaka głównego, bez potrzeby zdejmowania samego pasa z podwieszonymi zasobnikami.

unifeq, system puma, mspo 2024
Oferta firmy UNIFEQ obejmuje zarówno system umundurowania PUMA, jak i szeroki wybór elementów wyposażenia indywidualnego, w tym plecaki.
Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl

Patrząc na tego rodzaju rozwiązania trudno jest się więc dziwić, że rozwiązania firmy UNIFEQ są wykorzystywane w wojsku i policji w takich krajach, jak Austria, Francja, Litwa, Łotwa, Niderlandy, Niemcy, Szwajcaria i Szwecja. Są one również proponowane dla polskiej armii, przede wszystkim w ramach programu „Szpej”.

Materiał sponsorowany

Reklama

Komentarze

    Reklama