Przemysł Zbrojeniowy

Opancerzony Kajman z Białorusi. "Do zadań rozpoznawczych oraz dywersyjnych"

Fot. Госкомвоенпром РБ/YouTube
Fot. Госкомвоенпром РБ/YouTube

Na Białorusi powstała koncepcja głębokiej modernizacji a właściwie opracowania na bazie znanego radzieckiego transportera opancerzonego BRDM-2 nowej, uniwersalnej w zastosowaniu konstrukcji. 140. zakłady remontowe techniki pancernej z Borysowa zbudowały opancerzony transporter rozpoznawczy, który nazwano Kajman. Pojazd jest obecnie intensywnie testowany i dopracowywany.

Nowy KTO w układzie 4x4 jest pojazdem amfibijnym (poruszanie się w wodzie zapewniają dwie śruby umieszczone po bokach kadłuba), uzyskuje prędkość maksymalną 110 km/h i ma zasięg 1100 km. Jego załoga składa się z maksymalnie 6 żołnierzy a DMC pojazdu wynosi 7000 kg.

W konstrukcji pojazdu zastosowano wiele sprawdzonych rozwiązań, m.in. boczne drzwi, drążki skrętne, osie, mosty i reduktory z transportera BTR-60. Napęd wozu zapewnia wysokoprężny silnik D-245 (z rodziny jednostek o mocy 122-156 KM produkowanych przez mińskie zakłady silnikowe) z manualną skrzynią biegów o pięciu przełożeniach i z elektronicznym wtryskiem paliwa. Uzbrojenie transportera może być montowane na stropie kadłuba, gdzie przewidziano stanowiska dla 7.62 mm km PKS, 12.7 wkm Kord lub 30 mm granatnika automatycznego ASG-17.

Możliwe, że na bazie pojazdu (podobnie jak BRDM-2) powstanie również mobilna wyrzutnia ppk Kornet EM czy innego typu. Zastosowane uzbrojenie może być obsługiwane ręcznie lub być zamontowane w zdalnie sterownym module uzbrojenia. W wersji rozpoznawczej zostanie on zapewne doposażony w środki rozpoznania radiolokacyjnego, optoelektroniczne głowice rozpoznawcze czy rozbudowany system łączności i przekazywania danych.

Założeniami przy opracowywaniu konstrukcji Kajmana było przystosowanie go do prowadzenia zadań rozpoznawczych oraz dywersyjnych, ale uniwersalność konstrukcji pozwala na dostosowanie go do prowadzenia zadań patrolowych, udziału w misjach stabilizacyjnych czy pokojowych oraz wykorzystanie jako opancerzony pojazd służb porządkowych resortu spraw wewnętrznych (w tym do prowadzenia akcji antyterrorystycznych).

Co ciekawe, Białorusini podają, że nowy pojazd powstał w przeciągu zaledwie czterech miesięcy. Transporter opracowano w oparciu o założenia i potrzeby armii białoruskiej, ale będzie on również przeznaczony na eksport.

Od pewnego czasu białoruskie firmy zbrojeniowe prezentują dużą liczbę nowych systemów uzbrojenia, w przeciwieństwie do wcześniejszych lat gdzie specjalizacją byłą przede wszystkim modernizacja starszych wzorów techniki radzieckiej. W ostatnim czasie zaprezentowano m.in. wieloprowadnicową wyrzutnię artylerii rakietowej Polonez o zasięgu ponad 200 km (opracowaną przy współpracy z Chinami), gąsienicowy lekki opancerzony transporter z wieżą z zmodernizowanego BMD-2 czy nowy uniwersalny lekki pojazd opancerzony w układzie 4x4 Vitim.

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.