Reklama

Geopolityka

Okręty przyszłości odejdą do ... przeszłości? Fregaty skuteczniejsze niż LCS

Coraz więcej sygnałów wskazuje, że liczba okrętów LCS zostanie zmniejszona z 52 do 32 – fot. US Navy
Coraz więcej sygnałów wskazuje, że liczba okrętów LCS zostanie zmniejszona z 52 do 32 – fot. US Navy

W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja nad rzeczywistą liczbą potrzebnych do zabezpieczenie zadań okrętów do działań przybrzeżnych LCS.

Jeżeli sprawdzą się prognozy to liczba zamówionych okrętów do działań przybrzeżnych LCS (Littoral Combat Ship) może spaść do 26-28 jednostek. Tak drastyczną korektę planów musi jednak zatwierdzić Pentagon.

Pierwszy sygnał o możliwych ograniczeniach pojawił się już 6 stycznia br., gdy ujawniono notatkę skierowaną do US Navy z propozycją zatrzymania produkcji LCS-ów na 32 okrętach i rozpoczęcia prac nad „okrętem nawodnym o większych możliwościach bojowych”. Wskazuje się przy tym, że fregata o wyporności około 4100 t miałaby mniejsze możliwości niż niszczyciele typy Arleigh Burke, ale na pewno większe niż LCS-y.

Marynarze są jednak temu przeciwni uważając, że należy kontynuować plany budowy 52 LCS-ów. Trzy z nich już wprowadzono do służby a czwarty będzie wprowadzony w kwietniu bieżącego roku. Ponadto 20 dalszych okrętów jest już w różnych stadiach budowy.

15 stycznia Defense News przekazał szczegóły decyzji o zmniejszeniu liczby LCS-ów do 32. Ale do 17 stycznia br. wypracowano dalej idący kompromis uznając wstępnie, że zakupy będą ograniczone do 26-28 okrętów. Dodatkowo mają zostać one sprawdzone przez działającą w Pentagonie biuro do spraw testów operacyjnych DOT&E(Office of the Director, Operational Test and Evaluation).

Ostateczna decyzja nie jest jeszcze znana, ponieważ w pewnym momencie zdanie Pentagonu przestaje się liczyć i do głosu dojdą amerykańscy kongresmeni. A ci naciskanie przez przemysł zbrojeniowy bardzo niechętnie patrzą na ograniczenie pracy dla koncernów stoczniowych.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Artwi

    No ale jak z 5 lat temu rosyjski admirał mówił, że obecne nowoczesne fregaty są skuteczniejsze niż krążowniki sprzed ćwierć wieku, to się z niego śmiano...

Reklama