Siły zbrojne

Okręty NATO przygotowują się na atak wielorakietowy

  • Photo by mjr Robert Siemaszko/MON

Podczas ćwiczeń Formidable Shield 2017 okręty ośmiu państw NATO ćwiczyły po raz pierwszy faktyczną obronę przed atakiem wielorakietowym, symulowanym przez prawie jednocześnie wystrzelone cztery cele powietrzne Mirach i Firejet.

O rzadkim użyciu kilku latających celów powietrznych jednocześnie poinformowała firma QinetiQ, która w czasie manewrów morskich Formidable Shield 2017 zabezpieczała serwisowo start dwóch celów typu Mirach i dwóch typu Firejet.

Testy przeprowadzono 13 października br. na poligonie MOD Hebrides w szkockim archipelagu Hebrydy Zewnętrzne. Cztery cele powietrzne zostały tak wystrzelone, by w trakcie lotu tworzyły spójną formację, angażującą systemy obrony przeciwrakietowej ćwiczących okrętów NATO.

Start celu powietrznego Mirach. Fot. QinetiQ

Był to również ważny sprawdzian dla QinetiQ. W trakcie manewrów firma wykazała, że może realizować bardzo skomplikowane scenariusze ataku prowadzonego z kilku kierunków i na różnych wysokościach. Zadanie dla systemów obronnych było o tyle trudne, że cele Mirach i Firejet poruszając się z dużymi prędkościami, mogą lecieć na bardzo małej wysokości (sea skimmer) oraz wykonywać manewry. Mają ponadto małą skuteczną powierzchnię odbicia radiolokacyjnego.

Manewry Formidable Shield stały się w ten sposób jednym z najtrudniejszych morskich przedsięwzięć szkoleniowych, jakie NATO zrealizowało w tym roku w Europie, w czasie którego sprawdzano skuteczność zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W ćwiczeniu wzięły udział okręty z Francji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Start celu powietrznego Firejet. Fot. QinetiQ

Komentarze