Reklama

Geopolityka

Zjednoczone Emiraty Arabskie przyjęły na służbę trzecią korwetę typu Baynunah – fot. imagenesmilitares.blogspot.com

Oddano trzecią korwetę typu Baynunah - wzór pierwszej koncepcji polskich okrętów obrony wybrzeża

Stocznia ADSB (Abu Dhabi Shipbuilding Company) przekazała dla marynarki wojennej Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) trzecią korwetę typu Baynunah.

W ten sposób kontynuowany jest jeden z największych programów okrętowych w tamtym regionie świata, który zakłada budowę aż sześciu lekkich korwet wielozadaniowych. W ceremonii przekazania okrętów wziął udział dowódca marynarki ZEA – wiceadmirał Ibrahim Salem Al Mushrekh.

Otrzymana jednostka została opracowana na bazie projektu Combattante BR70 -francuskiej grupy stoczniowej CMN (Constructions Mécaniques de Normandie) – jednostki przygotowanej do zwalczania okrętów nawodnych, patrolowania i nadzoru obszarów morskich a nawet stawiania min. Pierwsza korweta została zbudowana we Francji, pozostałe w stoczni ADSB.

Jest to okręt o długości 71,3 m i wyporności 915 ton. Jego kadłub zbudowano zgodnie z technikami stealth. Korweta jest silnie uzbrojona. Posiada armatę OTO Melara 76 mm, dwie zdalnie sterowane armaty MLG 27 (kalibru 27 mm), 8 rakiet przeciwokrętowych MM40 Block 3 Exocet, 4 wyrzutnie pionowego startu Mk56 (każda dla ośmiu rakiet przeciwlotniczych RIM-162 ESSM) oraz 1 wyrzutnię RAM Mk49 Mod3 (dla 21 rakiet przeciwlotniczych RAM Block 1A). I najważniejsza wskazówka dla twórców wymagań dla polskich okrętów: nawet na tak małej jednostce przygotowano lądowisko i hangar dla śmigłowca pokładowego.

Korwety typu Baynunah są na tyle udane, że ZEA mają nadzieję na ich sprzedaż również do Kuwejtu.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. wściekły

    mie mogli to na Ślązaka wsadzić takiego uzbrojenia, choć połowe?;( A tak zrobili najdroższą łajbe o wartości bojowej uzbrojonej motorówki.

    1. szyMuss

      Nie mogli bo ani wojskowym ani cywilnym urzędnikom nie starczyło determinacji by dokończyć projekt. A do autora tekstu - w ZEA nie patrzy się na koszta utrzymania jednostek, stąd tak silne uzbrojenie tak małej jednostki, do tego wyposażonej w hangar. I brak naniej systemów do misji ZOP.

  2. kris

    Ale nikt nas nie pokona w tworzeniu makiet z tektury i sklejki za grube miliony :)

Reklama