Reklama

Geopolityka

Oddano trzecią korwetę typu Baynunah - wzór pierwszej koncepcji polskich okrętów obrony wybrzeża

Zjednoczone Emiraty Arabskie przyjęły na służbę trzecią korwetę typu Baynunah – fot. imagenesmilitares.blogspot.com
Zjednoczone Emiraty Arabskie przyjęły na służbę trzecią korwetę typu Baynunah – fot. imagenesmilitares.blogspot.com

Stocznia ADSB (Abu Dhabi Shipbuilding Company) przekazała dla marynarki wojennej Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) trzecią korwetę typu Baynunah.

W ten sposób kontynuowany jest jeden z największych programów okrętowych w tamtym regionie świata, który zakłada budowę aż sześciu lekkich korwet wielozadaniowych. W ceremonii przekazania okrętów wziął udział dowódca marynarki ZEA – wiceadmirał Ibrahim Salem Al Mushrekh.

Otrzymana jednostka została opracowana na bazie projektu Combattante BR70 -francuskiej grupy stoczniowej CMN (Constructions Mécaniques de Normandie) – jednostki przygotowanej do zwalczania okrętów nawodnych, patrolowania i nadzoru obszarów morskich a nawet stawiania min. Pierwsza korweta została zbudowana we Francji, pozostałe w stoczni ADSB.

Jest to okręt o długości 71,3 m i wyporności 915 ton. Jego kadłub zbudowano zgodnie z technikami stealth. Korweta jest silnie uzbrojona. Posiada armatę OTO Melara 76 mm, dwie zdalnie sterowane armaty MLG 27 (kalibru 27 mm), 8 rakiet przeciwokrętowych MM40 Block 3 Exocet, 4 wyrzutnie pionowego startu Mk56 (każda dla ośmiu rakiet przeciwlotniczych RIM-162 ESSM) oraz 1 wyrzutnię RAM Mk49 Mod3 (dla 21 rakiet przeciwlotniczych RAM Block 1A). I najważniejsza wskazówka dla twórców wymagań dla polskich okrętów: nawet na tak małej jednostce przygotowano lądowisko i hangar dla śmigłowca pokładowego.

Korwety typu Baynunah są na tyle udane, że ZEA mają nadzieję na ich sprzedaż również do Kuwejtu.

Reklama

Komentarze (2)

  1. wściekły

    mie mogli to na Ślązaka wsadzić takiego uzbrojenia, choć połowe?;( A tak zrobili najdroższą łajbe o wartości bojowej uzbrojonej motorówki.

    1. szyMuss

      Nie mogli bo ani wojskowym ani cywilnym urzędnikom nie starczyło determinacji by dokończyć projekt. A do autora tekstu - w ZEA nie patrzy się na koszta utrzymania jednostek, stąd tak silne uzbrojenie tak małej jednostki, do tego wyposażonej w hangar. I brak naniej systemów do misji ZOP.

  2. kris

    Ale nikt nas nie pokona w tworzeniu makiet z tektury i sklejki za grube miliony :)

Reklama