Nowoczesna baza Floty Bałtyckiej na ukończeniu

29 lipca 2021, 08:45
Zrzut ekranu 2021-07-29 o 10.39.42
Baza w Bałtyjsku / Fot. Fastboy via Wikipedia (CC BY 3.0)
Reklama

Modernizacja bazy rosyjskiej Floty Bałtyckiej w Bałtyjsku, porcie leżącym u wejścia do Zalewu Wiślanego, zakończy się na przełomie 2020 i 2021 roku i ten obiekt wojskowy stanie się jedną z najnowocześniejszych baz na świecie - piszą czwartkowe "Izwiestija".

Rosyjski dziennik ocenia, że po modernizacji baza będzie "nie tylko przyczółkiem", w którym stacjonować będą mogły wszelkiego typu okręty, ale i "twierdzą zdolną do obrony przed zagrożeniami militarnymi".

Unowocześnianie bazy w Bałtyjsku, najdalej na zachód położonym mieście na obszarze Rosji, dziennik nazywa "strategiczną odpowiedzią FR na przybliżanie się NATO do granic" rosyjskich. Baza w Bałtyjsku "zapewni Rosji obecność na Morzu Bałtyckim" i da jej "niezawodną kontrolę nad tym regionem" - przekonuje gazeta."Izwiestija" podkreślają też, że obwód kaliningradzki dzieli "zaledwie nieco ponad 400 kilometrów od Warszawy".

Reklama
Reklama

Obiekty w Bałtyjsku zostaną oddane do użytku do końca br., choć część prac może się zakończyć na początku 2022 r. - informuje dziennik, dodając, że na początku br. w 14 stanowiskach do cumowania okrętów, spośród 20, wymieniono wszystkie media niezbędne do stacjonowania okrętów.

Modernizacja - według informacji podanych przez "Izwiestija" - dotyczy głównie możliwości zaopatrzenia okrętów w energię elektryczną, wodę, systemy kanalizacji i łączności. Jeszcze przed 2015 rokiem przeprowadzono pogłębienie dna, co zwiększa możliwości stacjonowania i manewru dużych jednostek.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 77
Reklama
Niuniu
piątek, 30 lipca 2021, 13:32

Davien - znów wykazujesz wyjątkową indolencję. Dyskusja jest o ataku i zajęciu Kaliningradu a nie Gdańska. A atomowa doktryna Rosji po to jest aby uzmysłowić potencjalnemu agresorowi konsekwencję i jednocześnie wprowadzić automatyzację jej użycia. I naprawdę uważasz, że atak atomowy taktyczną bronią jądrową na Europę spowoduje amerykański odwet bronią jądrową na teren Rosji? I tym samym rozpętanie w miejsce konfliktu regionalnego atomowej apokalipsy która zmiecie cywilizację amerykańską i rosyjską? Pomyśl zamiast zachwycać się nad przestarzałym amerykańskim potencjałem jądrowym. Mrzypomnij sobie próby amerykańskich Minutmenów w ostatnich latach. Ile i kiedy ostatnio amerykanie testowali odpalanie spod wody Tridentów? Myślenie, że USA poświęco się i zaryzykują odwet atomowy w obronie Gdańska czy Warszawy nawet w pd[pwiedzi na użycie taktycznej broni atomowej przez Rosję to mrzonki. Jeszcze raz polecam przyjżenie się realnym poczynaniom Ameryki wobec jej sojuszników. Temu co faktycznierobią na świecie i jak kolejne kraje są przez amerykańskiego hegemona traktowane.

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 15:24

Niuniu, Atakjadrowy na Europę doprowadzi do odparowania Rosji przez Tridenty z UK i M5.1 z Francji tak dokumentnie że Rosja wygra Nagrodę Darwina, USa wcale nie jest potrzebne by ta zakała swiata jaka jest Rosja z neigo znikneła. Ale jak jestescie takimi idiotami..... I to tyle, na twoje brednei nie chce mi się czasu tracić.

Xyz
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:17

Nie atak jadrowy na Europę nie spowoduje odpowiedzi UK oraz Francji. Jaka Europe? To nie będzie atak na Europę tylko np na Polskę, Litwę, Rumunię. Odpowiedź brytyjska i francuska nastąpi ale w efekcie ataku na uk czy też Francję. A idiota jest osobą która twierdzi że UK czy Francja zmiecie z powierzchni ziemi FR bo ta zastosowała taktyczne uderzenie jądrowe na Polskę czy bałtów... Skończ waść bredzic wiadomo że kocha Pan usa ruskich zaś nieznosi ale trochę obok szerokiej wiedzy typu jaka rakieta leci z jaką prędkościa przydało by się trochę realizmu.

Kiks
piątek, 30 lipca 2021, 23:30

Przestań głupoty Wania pisać. Oczywiście ruscy jak zawsze zrobią wszystko bez jakichkolwiek konsekwencji i namysłu. Za to cały świat będzie zastanawiał się czy nie zrobić krzywdy ruskim. Ochłoń.

Niuniu
czwartek, 29 lipca 2021, 23:31

Jak zwykle na papierze def24 Polska Armia rozstrzeliwuje obwód Kaliningradu w 2 minuty. Oczywiście w tym czasie rosjanie spokojnie się temu przyglądają a następnie Ci co jeszcze żyją wywieszają białą flagę przed niezwyciężonymi Leo i pustynnymi Abramsami. Fajnie pomarzyć. I nawet jeśli to by wyszło to ciag dalszy już taki fajny nie będzie. Poczytajcie sobie doktrynę użycia przez Rosję broni atomowej. Tam akurat jest dokładnie zdefiniowany taki przypadek o którym Panowie marzycie. A dla kolegów wierzących w amerykański atomowy odwet w odpowiedzi na atomowe spalenie Europy z Polską, przypomnę lojalność USA do swych sojuszników np. w Afganistanie, Somalii, Syrii czy Jemenie a wcześniej w Wietnamie. Jak ktoś wierzy, że dowolny Prezydent USA zaryzykuje działania mogące skończyć się odpaleniem strategicznych rakiet na miasta USA to bardzo mu współczuję braku wiedzy, pamięci i wyobraźni.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 08:02

NIuniu jak widac zdecydowanie chcecie wygrac Nagrodę Darwna w tej Rosji zaczynajac wojnę jadrową. To dla twojej wiedzy: sama Europa odparowuje Rosje tak ze nawet karaluchy w moskiewskim metrze wygina od promieniowania. I tak poleca amerykańskei Tridenty, ale nie w rosyjskei miasta( bo tych nie będzie po odpowiedzi Europy) ale w rosyjska broń strategiczną wiec współczuje Putinowi:)

haha
piątek, 30 lipca 2021, 15:24

Nawet gdyby wszystkie francuskie i brytyjskie ładunki jądrowe zdetonować na Placu Czerwonym to samej Moskwy nie zniszczą. Więc fantazjujesz.

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 15:25

Istotnie samej tylko Moskwy nie zniszczą, z Moskwa zniszczą cała Rosję:)

Xyz
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:27

A mnie zawsze interesowało to że skoro wystarczy arsenal francuski i brytyjski do zniszczenia FR to po kiego i Stany i Rosja maja te swoje arsenały liczone w tysiącach. Po kiego tyle hałasu i przerzuty wojsk przez ocean, bazy w europie I ciągle bicie piany. Zdaje się że nie mają co z pieniędzmi robić. A tak na serio wiadomo że kochasz Pan USA i wręcz przeciwnie ruskich ale trochę realizmu. Zdarzyło się Panu choć raz przyznać do błędu nie twierdzę że wszystkie komentarze to bzdury (ale takie też się zdarzają). Naprawdę warto tak brnąć?

Gru
czwartek, 29 lipca 2021, 23:19

Ruscy mają nowe kible w bazie, zuchy sałda’ty

mc.
czwartek, 29 lipca 2021, 23:14

Braniewo-Bałtyjsk "pociąg" rakietowy Langusta odjedzie we właściwym czasie...

easyrider
czwartek, 29 lipca 2021, 17:52

Twierdza jak najbardziej. Tylko kto im chce zaatakować ten Bałtijsk? Obronią się jeśli nie zaczną masowo uciekać i porzucać broni jak w 1941 r.

Gru
piątek, 30 lipca 2021, 00:48

To nie kwestia chęci tylko konieczność, w przypadku konfliktu Bałtijsk zostanie zaorany i tyle.

bob
czwartek, 29 lipca 2021, 16:00

dobrze że skończy się na przełomie 20/21 a nie na przełomie 21/22

chorążyPL
czwartek, 29 lipca 2021, 15:23

My rozwijamy się ekonomiczno - przemysłowo, oni budują nowe "bazy". Ba - jak z tej ropy / gazu wybudować dodatkowo stare / nowe okręty. Ba - sprzęt to jedno, ale "tuszonki" dla wojska brak, może USA im ponownie dostarczy nową "made in poland."

Kiks
czwartek, 29 lipca 2021, 15:19

Jak może coś przybliżać się co jest od kilkudziesięciu lat. Należałoby raczej zadać pytanie co ruscy robią w Królewcu. I u nich jak widać ta sama śpiewka, wszystko naj na świecie, brak analogów itd. A już tekst o "niezawodnej kontroli nad tym regionem" brzmi śmiesznie, bo ruscy nie istnieją na Bałtyku i nie będą istnieć o czym doskonale wiedzą. Zresztą brzmi to sprzecznie z tym co mówią, że okrutne NATO przybliża się do nich, ale już nie widzą niczego złego w "kontroli" nad całym regionem Morza Bałtyckiego w sytuacji, kiedy oni nad tym Bałtykiem są tylko wypierdkiem.

Robert W.
czwartek, 29 lipca 2021, 16:14

No i mądrego warto posłuchać

zeneq
czwartek, 29 lipca 2021, 15:13

Dzięki. Zasięgi artylerii i lotnictwa ogarniają Bałtyjsk. Przyda się nowa przyszła baza dla floty polskiej, po drobnym remoncie... ;-)

nie wyciągaj łap nie po swoje
czwartek, 29 lipca 2021, 15:20

Akurat Kaliningrad przypadnie Litwinom, którzy są spadkobiercami średniowiecznych Prusów.

zeneq
czwartek, 29 lipca 2021, 15:32

Królewiec jest lennem Polski a nie Litwy. Tak jak Prusy Książęce. I racja - nie wyciągaj łap po cudze.

piątek, 30 lipca 2021, 15:25

Lenno, Prusowie? Koledzy historycy na złe forum trafili.

Trybik
czwartek, 29 lipca 2021, 13:03

Tam też będą służby Rosji pilnujące rury z gazem na dnie Bałtyku przed sabotażem, przed wysadzeniem.

Tomasz34
czwartek, 29 lipca 2021, 12:42

Cytat: "Unowocześnianie bazy w Bałtyjsku, najdalej na zachód położonym mieście na obszarze Rosji, dziennik nazywa strategiczną odpowiedzią FR na przybliżanie się NATO do granic rosyjskich". Przecież to Rosja przybliżyła swoje granice do granic Polski(późniejszego członka NATO), a nie odwrotnie. I powstał taki dziwny twór w postaci Okręgu Kaliningradzkiego, bez połączenia z właściwą Rosją. Rosja sama tworzy problemy.

Kiks
czwartek, 29 lipca 2021, 15:14

Satrapa Stalin celowo chciał mieć tę wysepkę. Odpowiedz sobie dlaczego.

haha
piątek, 30 lipca 2021, 15:26

Stalin przewidział rozpad ZSRR?

Tomasz34
czwartek, 29 lipca 2021, 15:45

Wszyscy wiedzą dlaczego, to taka lądowa wersja lotniskowca. Nie zmienia to konkluzji, jaka płynie z poprzedniego komentarza.

ohgd
czwartek, 29 lipca 2021, 22:50

plus dostęp do niezamarzającego morza, to bardzo ważne dla Rosji bo słabo z tym w innych miejcach (północnemu Bałtykowi zdarza się zamarzać).

i tyle
czwartek, 29 lipca 2021, 12:56

Bo ten "dziwny twór" winien zaraz po wojnie zostać wcielony do PL i byłoby po problemie. Ale stary satrapa dobrze wiedział, że można go będzie w przyszłości wykorzystać. Nie przewidział jednego. W razie wojny to coś zostanie zmiecione z powierzchni ziemi w pierwszych jej godzinach.

a
czwartek, 29 lipca 2021, 17:05

Ciesz się żeśmy tyle dostali bo na początku to mowy nie było abyśmy z tego terenu coś dostali

lizol
czwartek, 29 lipca 2021, 12:14

USA boi się upadku Putina, bo może to doprowadzić do niekontrolowanego chaosu w państwie, które jest supermocarstwem nuklearnym. Tego USA najbardziej się obawia. W interesie USA są stabilne relacje z Rosją. Nie muszą być przyjazne, muszą być przewidywalne. Jak za czasów zimnej wojny. Jakikolwiek chaos w aktualnym położeniu Rosji rodzi zbyt wiele zagrożeń, żeby ryzykować odsunięcie Putina od władzy.

Eyer
czwartek, 29 lipca 2021, 12:40

Tym bardziej dziwi nieprzewidywalność rosyjskich zachowań.

ofdn
czwartek, 29 lipca 2021, 22:51

tylko pozornie są nieprzewidywalne, w rzeczywistości są przewidywalne, a czasem i uzgadniane po cichu

Jagoda
czwartek, 29 lipca 2021, 11:54

Rosyjska kontrola Bałtyku kończy się na polskich i fińskich JASSM i NDR.

kanonier
czwartek, 29 lipca 2021, 11:29

...i tylko 30 km od krabów i langust z Braniewa

powodzenia
czwartek, 29 lipca 2021, 15:28

A Braniewo leży 3 km od granicy rosyjskiej. Kraby i langusty można zająć bez walki w pół godziny po godzinie 15, gdy żołnierze wrócą z "pracy" do domu.

Jerry
czwartek, 29 lipca 2021, 12:28

W pierwszych minutach ataku zostaną zasypane gradem pocisków jeśli nie zostaną wcześniej zneutralizowane przez V kolumnę

Etrr
czwartek, 29 lipca 2021, 12:41

Piszesz o instalacjach w Krolewcu? Zapewne tak będzie.

Tomasz34
czwartek, 29 lipca 2021, 12:37

W Polsce nie ma V-tej kolumny. Polska to nie Białoruś czy Ukraina, albo inne państwo z mniejszością rosyjską. Fakty są takie, że Kaliningrad jest cały pod zasięgiem polskiej artylerii lufowej i rakietowej, oraz pocisków JASSM, JASSM ER i NSM.

dimitris
piątek, 30 lipca 2021, 10:03

@Tomasz34. A ile milionów pracowników ze Wschodu jest w Polsce ? Wystarczy, że policzymy tylko tych rosyjskojęzycznych. I Ty naprawdę łudzisz się, że nie ma wśród nich V kolumny ???

tubylec
czwartek, 29 lipca 2021, 15:30

Tak samo, jak Trójmiasto jest cały czas pod zasięgiem rosyjskiej artylerii lufowej i rakietowej.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 20:54

To do trjmiasta jest 29km?? Bo dalej rosyjska artyleria lufowa sobie nie postrzela:)

fakir
czwartek, 29 lipca 2021, 16:25

Dawaj tą lufową?

piątek, 30 lipca 2021, 15:30

Koalicja SW

Tomasz34
czwartek, 29 lipca 2021, 15:43

Polska ma jej więcej, niż to co Rosja zgromadziła w Kaliningradzie. A sam okręg jest dozbrajany starym sprzętem.

mc.
czwartek, 29 lipca 2021, 11:23

Ciekawe ile Langust potrzeba żeby ja zniszczyć.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 lipca 2021, 11:21

Rosjanie to tacy "dziwni" ludzie, którzy mają zwyczaj robić rzeczy "niepotrzebne". Szkoda, że nie czytają niniejszego forum. Gdyby je czytali, posłaliby bałtycką flotę na złom. Wszak zdaniem niektórych rodzimych "geniuszy" okręty wojenne nie mają czego szukać na tym morzu.

GB
czwartek, 29 lipca 2021, 12:16

Port Artur, zaglada Floty Czarnomorskiej w PWS, paniczna ucieczka z Tallina w DWS jak widać Rosjan niczego nie nauczyły.

haha
piątek, 30 lipca 2021, 15:32

To kto tam w 45 roku miał bazy w Kołobrzegu i Warnie?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 lipca 2021, 14:57

My także nie wyciągamy wniosków, bo nie chcemy im zrobić powtórki.

Robert W.
czwartek, 29 lipca 2021, 11:18

Kaliningrad - priorytetowy cel dla Polski i NATO. Jakiekolwiek agresywne działania Moskwy powinny się skończyć bezpowrotną utratą tego obwodu. To trzeba Ruskim bardzo wyraźnie wyartykułować. A najlepiej prewencyjnie od razu zrobić.

akashi
czwartek, 29 lipca 2021, 15:31

Na rzecz kogo? Całe byłe Prusy Wschodnie powinny wrócić do Niemiec.

BG
czwartek, 29 lipca 2021, 12:26

Siodłaj konia i wio. A w odpowiedzi polecą kalibry i iskandery, elektrownia Bełchatów która daje 30% pradu zniszczona za pewne jako jedna z pierwszych celów, Rosja szybko gasi światło i juz głupich komentarzy pisać sobie nie bedziecie, a Polska będzie wyglądać jak Warszawa w 44 po powstaniu (albo nawet gorzej...)

Gru
czwartek, 29 lipca 2021, 23:30

Dla głupich ruskoidalnych każdy komentarz nawet trafny będzie głupi, taki już mentalitiet ruskowo mira:)))

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:08

A w tym czasie JASS-ER kasuje Kreml i Putina niet:) A jednoczesnei NATO zajmuje sie przerabianiem Rosji na wielki , uklepany parking., Ale jak jestescie tak głupi by wojne z NATO zaczynac.....

ofdin
czwartek, 29 lipca 2021, 22:58

trochę za grubo pojechałeś, skasować Kreml jednym Jassm ER się nie da, nie do tego służy, a Putina na pewno tam nie będzie w razie W. Nie wiem, ale mam wrażenie, że ktoś inny się podpisał twoim nickiem

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 08:05

A kto powiedział że jednym:) To akurat był sarkazm ale reszta juz nie. NATO akurat ma taka przewage nad Rosja że oznacza to masakrę rosyjskich sił. A Putin zapewne bedzie w swoim "Doomsday Plane" zastanawiając sie gdzie popełnił bład.

haha
piątek, 30 lipca 2021, 15:34

To na co czekamy? Naprzód na Moskwę. Naprawdę chciałbym aby mój świat był tak mało skomplikowany jak twój.

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 15:27

Ale przeciez jest: bimber, klepanie postów o wielkosci Rosji, bimber ponownie, modły do lenina, oto twój swiat:)

sds
czwartek, 29 lipca 2021, 12:52

Kazdy wie że militarne cele w Królewicu bedą wyeliminowane jako pierwsze. A straszenie niszczeniem cywilnej struktury to tylko sie w glowie malego czlowieczka z wasikiem może rodzić. Trochę refleksji Wołodia.

Robert W.
czwartek, 29 lipca 2021, 15:55

A kto straszy niszczeniem cywilnej infrastruktury?

Hanys
czwartek, 29 lipca 2021, 13:27

No przecie to wy pisaliście o atakach na rosyjskie elektrownie atomowe (które i tak by nie wybuchły, bo elektrownia atomowa to nie laska dynamitu :)) Dlaczego Rosjanie mieliby sie przejmować czy w kraju który ich zaatakował jest prąd ?

Gru
czwartek, 29 lipca 2021, 23:32

Tak jak beakiem wody na Krymie?

Inżynier
czwartek, 29 lipca 2021, 14:59

jesteś tego pewien że po zniszczeniu (nie wybuchu) elektrowni atomowej, obędzie się u was bez skażenia terenu...he he

x95
czwartek, 29 lipca 2021, 14:27

W przypadku jakiego konfliktu w Europie najwięcej straci Polska - będziemy celem dla jednych i drugich.

doibn
czwartek, 29 lipca 2021, 22:59

możliwe, że Polska, ale na pewno też Białoruś, a i brama smoleńska może zostać zamknięta atomem

Tomasz34
czwartek, 29 lipca 2021, 12:39

Chyba nie słyszałeś o drabinie eskalacyjnej. Turcja zestrzeliła rosyjski samolot i nic. Podobnie było w Afganistanie, który Rosja opuściła(przegrała) i nie użyła broni jądrowej. Spokojnie. Nikt Rosji nie będzie atakował, bo NATO to sojusz obronny. Polskę ciągnie na zachód do krajów cywilizowanych.

Maj(ret)
piątek, 30 lipca 2021, 15:41

W jakim celu miał by ZSRR użyć broni jądrowej? Jakie obiekty można było zniszczyć taką bronią? Jaki był cel wojny w Afganistanie dla ZSRR? Z drugiej strony Mac Artur w Korei proponował użycie broni jądrowej. Ale to akurat nie powinno dziwić. Gdyby nie wakacje to poradziłbym wrócić do odrabiania lekcji.

Hanys
czwartek, 29 lipca 2021, 12:09

Robercik, po zaatakowaniu Kaliningradu Polska zostałaby od razu cofnięta do epoki kamienia łupanego.

Gru
czwartek, 29 lipca 2021, 23:36

Cofnąć się bardziej od ruskich już nie da, kamień łupany na wschód od Smoleńska już macie obwcnie

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:08

Hanysku a po Rosji zostałby wielki dół w zemi a ty latałbys jako chmurka nad tym co kiedys było petersburgiem.

Hanys
czwartek, 29 lipca 2021, 13:38

Chcesz powiedzieć Davienek że Rosja po prostu oleje to że Polska ostrzeliwuje sobie artylerią Kaliningrad ? no to niezły z ciebie fantasta. A dół to wy sobie możecie wykopać na mierzei co najwyżej :)

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 15:17

Hanysku, chce powiedziec ze jak zaczepicie NATO to uklepia na was ziemię i wygracie Nagrodę Darwina.

a
czwartek, 29 lipca 2021, 17:10

oj Davienku a co NATO zrobi zwoła kolejną konferencję? Powiedz ile wojska jest NATO wyprowadzić w ciągu 24 godzin zero czy więcej niż zero. Oczywiście ani NATO nie zamierza walczyć z Rosją ani na odwrót po poco. Jedni sobie wygodnie żyją, drudzy mniej i ani myślą o wojnie.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 20:56

A po kiego konferencję, tak na poczatek z 600 Tomahawków w wasze bazy a potem lotnictwo spokojnie zajme sie eliminacja rosyjskich sołdatów:)

b
czwartek, 29 lipca 2021, 19:54

Zrobi wam Ka Bammm... Potem ruiny będzie można pomalować farbą luminescencyjną i nawet tam, gdzie macie noc polarną będzie jasno.

Tomasz34
czwartek, 29 lipca 2021, 12:40

A później Rosja. Bądźmy poważni i precyzyjni.

rex
czwartek, 29 lipca 2021, 12:38

to mniej więcej tam gdzie dzisiaj jest Rosja, przynajmniej mentalnie.

Tweets Defence24