Siły zbrojne

Nowi zagraniczni nabywcy Vipera. „Ponad 60 śmigłowców” [NEWS Defence24.pl]

Fot. Bell Helicopter
Fot. Bell Helicopter

Śmigłowiec szturmowy AH-1Z Viper znajduje kolejnych zagranicznych nabywców. W rozmowie z Defence24.pl wiceprezes firmy, Richard Harris przyznał, że Bell uzyskał zamówienia eksportowe na łącznie ponad 60 egzemplarzy tych maszyn.

Richard Harris nie ujawnił, jakie państwa zdecydowały się na zakup śmigłowców szturmowych. Potwierdzono natomiast, że zakupy nie dotyczą tylko jednego konkretnego odbiorcy, a zamawiających państw jest więcej. Decyzje o zakupie miały zapaść w wyniku pokazu możliwości sprzętu uderzeniowego firmy Bell, zorganizowanego dla zainteresowanych delegacji w Stanach Zjednoczonych. 

Mogę to potwierdzić, choć bez ujawniania szczegółów – zwykle kiedy grupa zagranicznych klientów ma możliwość sprawdzenia naszych maszyn w locie z udziałem Korpusu Piechoty Morskiej przeważnie decyduje się na wybór Vipera. Obecnie wspólnie z rządem Stanów Zjednoczonych pracujemy nad zamówieniami na 60 śmigłowców Viper na całym świecie.

Richard Harris, Wiceprezes Bell Helicopter, odpowiedzialny za rozwój programów wojskowych

Zgodnie z deklaracją wiceprezesa Bell Helicopter koncern dysponuje już eksportowymi zamówieniami na ponad 60 śmigłowców. Wcześniej wiadomo było jedynie o zamówieniu na 12 maszyn, złożonym przez Pakistan. Okazuje się jednak, że na pozyskanie maszyn AH-1Z zdecydowali się również inni użytkownicy zagraniczni. 

Jeszcze w maju br. pojawiły się informacje o instytucjonalnych rekomendacjach dla rządu Kanady sugerujących pilną konieczność nabycia 24 śmigłowców uderzeniowych nowego typu dla kanadyjskich sił zbrojnych. Jako jedną z alternatywnych możliwości wskazywano w tym przypadku ofertę AH-1Z Viper - brak jest jednak potwierdzenia, by na tej podstawie podjęto w tak krótkim czasie stosowne decyzje zakupowe.

Czytaj też: Kanada kupi śmigłowce uderzeniowe? Rekomendacja dla rządu

Amerykańska firma stara się zachęcić kolejnych klientów do wyboru jej produktów - zarówno w zakresie śmigłowców uderzeniowych, jak i maszyn wielozadaniowych (UH-1Y Venom). Jako podstawową cechę własnej oferty Bell podkreśla wysoki stopień unifikacji obu maszyn. Zgodność i wymienność podzespołów w tandemie AH-1Z Viper/UH-1Y Venom kształtuje się na poziomie 85%. Obie konstrukcje mają się również charakteryzować odpornością na warunki środowiskowo-klimatyczne, przystosowaniem do działania i konserwacji podzespołów z dala od głównej infrastruktury i bazy warsztatowej oraz skróceniem do minimum łańcucha obsługi naziemnej.

Czytaj też: Bell pokazuje produkcję Vipera od kuchni [Relacja]

Wśród głównych adresatów oferty śmigłowców uderzeniowych firmy Bell znajduje się w naturalny sposób również Polska, planująca gruntowną rekonstrukcję swojego parku maszynowego ciężkich śmigłowców bojowych (opartego na wysłużonych poradzieckich Mi-24) w ramach programu Kruk. Elementem zabiegów amerykańskiej firmy o dostęp do polskiego rynku są m.in. niedawne porozumienia i listy intencyjne zawarte z Polską Grupą Zbrojeniową, które mają stworzyć warunki do współpracy przemysłowej, w tym między innymi włączenia polskich przedsiębiorstw do łańcucha produkcji i obsługi serwisowej śmigłowców Bell.

Zakres tej oferty dla Polski podlega ostatnio rozszerzeniu o równolegle produkowane śmigłowce wielozadaniowe UH-1Y Venom. Decyzję o zakupie Venomów biorą pod uwagę  Czechy, gdzie Bell ulokował swoje centrum kompletacji śmigłowców cywilnych.  

Czytaj też: Bell Helicopter umacnia obecność w Europie [RELACJA]

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.