Reklama

Siły zbrojne

Nowe opłaty za użycie polskich poligonów

  • Rozmieszczenie poligonów w Polsce; Mapa: Defence24.pl
    Rozmieszczenie poligonów w Polsce; Mapa: Defence24.pl

Siły Zbrojne RP ustaliły dokładne ceny jednostkowe wynajmu polskich poligonów dla sił sojuszniczych, chcących prowadzić szkolenie na terytorium Polski.

Na mocy decyzji ministra obrony narodowej z dnia 15 grudnia 2016 roku w sprawie wysokości kosztów ponoszonych przez resort obrony narodowej, w związku z wykorzystaniem przez wojska obce udostępnionych im poligonów wojskowych w 2017 roku, zostały ustalone nowe ceny ich użytkowania.

Zgodnie z decyzją MON siły sojusznicze będą mogły w 2017 roku wynająć do swoich celów dwa poligony Sił Powietrznych oraz pięć ośrodków szkolenia poligonowych należących do Wojsk Lądowych. Ich ceny zostały określone przez załącznik do wymienionej wyżej decyzji Nr 338/MON.

Siły Powietrzne RP pod "wynajem" oferują 21. Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach oraz Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce. Koszty dzienne uzależnione są od liczby żołnierzy mających brać udział w ćwiczeniu i ustala je poniższa tabela:

Załącznik do decyzji Nr 338/ MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 grudnia 2016 r. (poz.208 )
Załącznik do decyzji Nr 338/ MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 grudnia 2016 r. (poz.208 )

21. Centralny Poligon Lotniczy zajmuje obszar ponad 8 tyś. ha. Położony jest 23 km na północ od m. Wałcz, 2 km na północny zachód od m. Nadarzyce. Częścią składową poligonu jest pole robocze o powierzchni około 1500 ha, na którym znajdują się cele szkolne i taktyczne. Cele taktyczne, to wycofana z eksploatacji technika bojowa: samoloty, czołgi, wozy bojowe i działa. Do głównych zadań poligonu należy zabezpieczanie działań eskadr lotniczych i związków taktycznych w dzień jak również w nocy.

Natomiast Centralny Poligon Sił Powietrznych to poligon położony nad brzegiem Morza Bałtyckiego między Ustką, a Jarosławcem nad jeziorem Wicko o powierzchni ok. 4000 ha. Zapewnia w szerokim zakresie możliwość szkolenia ze strzelaniem bojowym praktycznie wszystkim rodzajom wojsk. Odbywają się tu ćwiczenia i strzelania do celów powietrznych, lotnicy prowadzą ogień do celów nawodnych i powietrznych oraz bombardują cele nawodne. Prowadzone są także strzelania szkolne i sprawdzające oraz ćwiczenia połączone ze strzelaniem pododdziałem czołgów, piechoty i obrony wybrzeża.

Wojska Lądowe udostępniają natomiast cztery Ośrodki Szkolenia Poligonowego: Orzysz, Wędrzyn, Dęba oraz Żagań, a także Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim.

Załącznik do decyzji Nr 338/ MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 grudnia 2016 r. (poz.208 )
Załącznik do decyzji Nr 338/ MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 grudnia 2016 r. (poz.208 )

Na poligonie w Orzyszu, leżącym w odległości około 55 km na północ od Łomży i zajmującym powierzchnię ponad 16 tys. ha, mogą się szkolić żołnierze różnych rodzajów wojsk: zmechanizowanych, pancernych, rakietowych i artylerii, inżynieryjnych czy obrony przeciwlotniczej. Znajduje się na nim m.in. strzelnica artyleryjska, strzelnica czołgowa i wozów bojowych z czterema ścieżkami do strzelań oraz lądowisko dla śmigłowców. Ośrodek szkoleniowy przeznaczony jest do zabezpieczenia: ćwiczeń taktycznych z wojskami, szkolenia ogniowego wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, szkolenia zgrywającego, doskonalącego pododdziałów rodzaju wojsk, ćwiczeń w kierowaniu ogniem pododdziałów, strzelań szkolnych, bojowych, sprawdzających i specjalnych oraz przeprowadzenia badań specjalistycznych środków bojowych przez wojskowe placówki naukowo-badawcze.

Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn stanowi wydzielony i odpowiednio przygotowany obszar terenu ze znajdującymi się nań obiektami szkoleniowymi oraz urządzeniami zaplecza socjalno-bytowego. Obiekt przystosowany jest m.in. do stacjonowania w warunkach bojowych eskadry śmigłowców transportowych, które mogą wspierać i uczestniczyć w szkoleniach desantowych. Posiada również bazę szkolenia walki w rejonach zurbanizowanych, jeden z największych takich ośrodków w Europie. Jednorazowo umożliwia przeprowadzenie ćwiczeń do szczebla brygady. Na jego terenie zorganizowano strzelnice bojowe do prowadzenia strzelań przez pododdziały czołgów i piechoty oraz inne rodzaje wojsk.

Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie położony jest w województwie podkarpackim i dedykowany jest do szkolenia ogniowego przede wszystkim wojsk zmechanizowanych, pancernych i artylerii naziemnej. Ponadto odbywają się tam szkolenia pododdziałów szturmowo-desantowych i kawalerii powietrznej.

OSP WL - Żagań znajduje się w Borach Dolnośląskich i służy do szkolenia wojsk własnych i sojuszu. Zabezpiecza prowadzenie kompleksowych ćwiczeń taktycznych i szkolenia ogniowego wszystkich rodzajów sił zbrojnych od szczebla drużyny (załogi) do szczebla dywizji, w tym także ćwiczeń taktycznych połączonych ze strzelaniem amunicją bojową. Ośrodek umożliwia także przeprowadzenie ćwiczeń w składzie batalionu wzmocnionego czołgami przy współudziale wsparcia artyleryjskiego i lotnictwa. Na terenie poligonu są także prowadzone badania specjalne środków bojowych realizowane przez wojskowe ośrodki naukowo-badawcze.

Natomiast Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim stanowi wydzielony i odpowiednio rozbudowany obszar terenu ze znajdującymi się na nim obiektami szkoleniowymi: pasami ćwiczeń taktycznych, strzelnicami, ośrodkami szkolenia specjalistycznego oraz kompleksami zaplecza socjalno-bytowego. Podstawowym zadaniem CSWL jest zabezpieczenie szkolenia Wojsk Lądowych oraz w ograniczonym zakresie Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej RP i innych państw NATO. Centrum przygotowane jest do zabezpieczenia: kompleksowych ćwiczeń taktycznych do szczebla związku taktycznego, w tym szkolenia: ogniowego, zgrywającego i doskonalącego; ćwiczeń w kierowaniu ogniem pododdziałów; strzelań sprawdzających i specjalnych czy zgrupowań szkoleniowych pododdziałów rodzajów wojsk. 

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Hamer

    Lepiej wynająć te poligony rolnikom (!) będzie więcej kasy. kilkadziesiąt złoty od wojaka ( ale chyba jako pole namiotowe )który zanieczyści środowisko tylko tym co wydali zakładając,że żre GMO (...) A gdzie stawki od sprzętu ciężkiego, godzin pracy (spalenie wielu ton wachy ) i spuszczanie oleju do rowu !!! A gdzie stawki od wystrzelonych kapiszonów, zabitą zwierzynę, niespokojne nocki okolicznych mieszkańców oraz kto płaci odszkodowania za pomyłki itd.itp.???

  2. księgowy

    Jaka jest logika rozbijania ceny na liczbę uczestników, jeśli cena w przedziale wzrasta o 500 zł. To koszt praktycznie pomijalny przy stawce minimalne wynajmu czyli ok. 10 tys Euro. Po co tak siekać tabelkę?

    1. Wafel

      Stawka stała za skorzystanie z poligonu + np. koszt mediów, takich jak woda, prąd. Im więcej ludzi, tym więcej tego zużyją. Musi się kalkulować, nawet jeśli to śmieszne pieniądze w szerszym rozrachunku.

  3. paweł

    Byłem na Wędrzynie i Żaganiu nieraz w latach 87/88 jako mechanik haubicy samobieżnej "Gożdzik" ale zimowy na Żaganiu w namiotach bez podpinki przy -20 stopni to był prawdziwy hardcor....

  4. spr

    Jak drawski poligon to tylko jedno skojarzenie. Zimowy poligon i ćwiczenia Opal 87. Dwa miesiące ,nie dwa tygodnie poligonu , namioty a w nocy temperatura dochodząca do minus 30 stopni. ''Kopanie" działobitni trotylem , to były dodatkowe atrakcje.

  5. Naiwny

    Drogo to nie jest. A jaka jest opłata dla nie sojuszników? Jak np. Rosja chciała by zrobić sobie ćwiczenia? I czy są przewidziane zniżki jak ćwiczenia bedą trwały np kilka lat?

  6. mw

    Przydałby się nowy poligon na wschodnim mazowszu lub podlasiu.

    1. asdf

      Jak tak dalej pójdzie to będzie całkiem spory.

Reklama