Reklama

Polityka obronna

Niemcy z nową koncepcją obrony cywilnej

Fot. www.bilderdienst.bundestag.de
Fot. www.bilderdienst.bundestag.de

Ostatnie wydarzenia o charakterze terrorystycznym w Niemczech doprowadziły do zmian w koncepcji obrony cywilnej. Nowa koncepcja przewiduje m.in. zwiększenie rezerw szczepionek przeciwko ospie i antybiotyków.

Jest to pierwsza aktualizacja tej koncepcji od 1995 roku. Nowy projekt będzie przedłożony 24 sierpnia. Jego autorzy zwracają uwagę, że „coraz bardziej wrażliwa nowoczesna infrastruktura i duże uzależnienie od surowców stanowią różnorodne miejsca wrażliwe na atak”.

Koncepcja rozważa również wprowadzenie zapasów kombinezonów chroniących całe ciało i drogi oddechowe. Przywiązuję się też dużą wagę do kanałów komunikacji ze społeczeństwem wskazując na radio, telewizję, syreny, megafony oraz wysyłanie wiadomości sms i oczywiście łączności internetowej. Istotne ma być również przyspieszenie mobilizacji służb pomocy technicznej, której mają być gotowe w przeciągu 24 godzin na terenie całych Niemiec.

Nowa koncepcja zakłada, że w przypadku ataku z wykorzystaniem broni masowego rażenia, przed szpitalami mają być zorganizowane punkty dekontaminacji. Pracuję się również nad minimalnym wykorzystaniem energii elektrycznej. W sytuacji kryzysowej Federalna Agencja Sieci musi być w stanie regulować odłączenie z sieci lub priorytetowe zaopatrzenie w energię elektryczną. Dodatkowo w 140 lokalizacjach mają być zgromadzone zapasy ropy naftowej pozwalające na zaopatrzenie ludności przez 90 dni. Trwa obecnie dyskusja na temat konieczności stworzenia rezerw żywności.

Rząd wystosował również szereg rekomendacji dla obywateli. Według nowej koncepcji, każde gospodarstwo domowe powinno być wyposażone w podręczne apteczki, ciepłe koce, węgiel, drewno, świece, latarki, baterie, zapałki, naładowane akumulatory i rezerwy gotówki.

Za kwestie związane z obroną cywilną odpowiada Federalny Urząd Ochrony Ludności i Reagowania Kryzysowego. Zajmuje się on m.in. wydawaniem specjalnych broszur z konkretnymi zaleceniami i wskazówkami. Ostatnia z nich, wydawana w maju 2016 r., była poświęcona kwestiom samopomocy na wypadek ataku terrorystycznego.

Czytaj też: Niemcy wracają do odstraszania. Biała Księga: „Nuklearne zdolności NATO gwarancją bezpieczeństwa, Rosja – wyzwaniem”

 

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. atom

    OC powinna być priorytetem w stosunku do OT. Dobrze zorganizowana i zarządzana OC zmniejsza skutki wszystkich zagrożeń i zniszczeń, zarówno klęsk żywiołowych, działań asymetrycznych czy pełnoskalowych. Odnoszę nieodparte wrażenie ze w sytuacji postępującej degradacji Wojsk Operacyjnych założenia OT są swoistą zasłoną dymną z politycznego nadania. Zastanawiające jest skierowanie finansowania na nowe twory przy nierozwiązaniu kompleksowemu jakiegokolwiek problemu w SZ. żeby było jasne, nie jestem przeciwny samej idei OT, ale szokuje mnie zapowiadana skale jej tworzenia bez analizy umocowania tego tworu w strukturze obronności kraju. dlaczego nie stworzy się struktury badawczej, gdzie na poziomie pl/komp/batalionu/ brygady wypracowałoby się zasady struktury, działania , uzbrojenia. Wg mnie okres 5-6 letni w zupełności by na to wystarczał. W zamian mamy radosna twórczość " jakoś to będzie" opartą o wiedzę i pracę badawczą otyłego płk!. A co do tezy o degradacji SZ, jeśli ktoś mi wskaże w pełni przygotowany do działań pełnoskalowych oddział czy pododdział SZ ( szczebel Brygada/batalion) to tezę ta odszczekam na forum. W pełni przygotowany to znaczy: ukompletowany etatowo, lub ze sprawnym i szkolonym systemem uzupełnień, uzbrojony w systemy walki, z określoną jednostką ognia, skuteczną amunicją oraz środkami dyslokacji( desantowania - siły specjalne i aeromobilne).

  2. panzerfaust39

    To tak na wypadek gdyby ponad milion nowo przybyłych muzułmanów i dziesięć milionów już zagnieżdżonych sięgnęło po broń wprowadzając republikę islamską

  3. rotmistrz Soroka

    Niemcy , zawsze wiedzą , co robią. Większość krajów ma OC i plany na wypadek dużego konfliktu. Tylko u nas rozwalają, schrony, bunkry , magazyny masek itd. Nic nas historia nie nauczyła...smutne

    1. MK

      gdyby wiedzieli co robią nie sprowadzili by sobie do kraju w ciągu roku ponad 1 mln muzułmanów ,nie wspierali by dyktatury putina tylko dlatego że dzięki temu mogli zarobić kilka euro a przykładów jest o wiele więcej to co teraz robią to nieumiejętna próba naprawienia tego co zepsuli a patrząc na kolejne ich pomysły chociażby NS2 niczego się nie nauczyli

  4. mw

    W 2012 roku NIK przeprowadził kontrolę. Obrona cywilna w Polsce nie jest przygotowana do wykonywania żadnego ze swoich zadań.

    1. tadek

      Od tej kontroli minęły już 4 lata. Obrona cywilna w Polsce nadal nie jest przygotowana do wykonywania żadnego ze swoich zadań :-)

  5. dudal

    Bardzo rozsądny pomysł. U nas OC nie istnieje , a chcemy się brać za OT. Może warto się zastanowić nad kolejnością i priorytetami. OT , oczywiście jest to moje wrażenie, jest tworzona na chybcika, bez dobrze sprecyzowanej strategii, w efekcie czego może się stać bezużyteczną i bardzo drogą zabawą, de facto drenującą budżet MON. Natomiast OC należy odtworzyć ponieważ jest użyteczna zarówno w czasie wojny jak i pokoju.

    1. fort

      Obecnie trwają prace nad nowa ustawa o OC a w pierwszej kolejnosci uzupelniane były zapasy w jednostkach gdzie za rzadow PO-PSL byly na poziomie kilkunastu procent.

  6. Realista

    będzie gdzie upchać imigrantów ????

  7. gosc

    To mi wyglada jak przygotowanie do normalnej wojny z rosja a nie z islamskimi terrorystami. Niektorzy pamietaja lekcje Przysposobienia Obronnego w polskich szkolach. Moze czas do tego powrocic? Zapewne nikt z mlodych nie wie co robic przy zagrozeniu atakiem atomowym i po.