Niemcy wprowadzają BMS

28 maja 2020, 09:46
49854123011_5514717882_c
Fot. ©Bundeswehr/Maximilian Schulz

Niemieckie wojska lądowe wprowadzają do służby system zarządzania polem walki klasy BMS (Battle Management System). Jako pierwsza otrzymała go 37 Brygada Zmechanizowana, która ma stanowić trzon komponentu lądowego sił natychmiastowego reagowania NATO (tzw. szpicy) w 2023 roku.

W wydanym przy okazji przyjęcia do służby w stacjonującej w saksońskim mieście Frankenberg brygadzie komunikacie Bundeswehra poinformowała, że wprowadzenie BMS pozwoli na znaczący wzrost świadomości sytuacyjnej żołnierzy, pozwalając im lepiej reagować na zagrożenia na polu walki. To z kolei przyczyni się nie tylko do zwiększenia skuteczności, ale i podwyższenia poziomu bezpieczeństwa.

BMS pozwoli stworzyć jednolity obraz sytuacji na polu walki, a informacje z systemu będą przekazywane w sposób „ustrukturyzowany” stosownie do funkcji i potrzeb konkretnego poziomu: od pojedynczych żołnierzy, aż do wyższych szczebli dowodzenia. I tak, żołnierze w pododdziałach będą mieli „wgląd” w najbliższe otoczenie, podczas gdy dowódcy otrzymają kompletny obraz obszaru prowadzonych operacji.

W komunikacie Bundeswehry podkreślono również, że wprowadzany BMS opiera się na istniejących systemach łączności radiowej, zapewniając za ich pośrednictwem nowoczesne funkcjonalności i lepszą ergonomię. Jego otwarta architektura pozwala na wykorzystanie na różnych pojazdach. Poszczególne elementy systemu były przekazywane przyszłym użytkownikom już na etapie testów „operacyjnych”, tak aby móc je jak najlepiej dostosować do obecnych i przyszłych wymagań. Pozwoliło to na uzyskanie wysokiej oceny i akceptacji systemu przez żołnierzy.

Postępowanie na pozyskanie systemu przeprowadzono w mniej niż 12 miesięcy, a cały proces wdrożenia systemu stanowił pewne wyzwanie dla Bundeswehry. Jego pierwszą fazę, czyli dostarczenie do brygady i uruchomienie systemu, który będzie stanowić trzon przyszłej „szpicy” NATO udało się jednak zrealizować.

Jak pisze Europaeische Sicherheit und Technik, Niemcy podjęli kierunkową decyzję o wyborze systemu BMS w grudniu 2019 roku. Zdecydowano się na duńskie rozwiązanie – oprogramowanie Sitaware Frontline, firmy Systematic. Ten sam system jest używany w ok. 30 państwach, w tym blisko współpracującej z Niemcami Litwie. Niemiecki BMS będzie zbierać informacje z różnych podsystemów, w tym np. funkcjonującego w artylerii ADLER-a, aby tworzyć jednolity obraz pola walki.

Saksońskie radio MDR podaje z kolei, że docelowo w ten system zostanie wyposażonych aż 27 tys. pojazdów, znajdujących się na wyposażeniu niemieckich wojsk lądowych. Zintegrowanie takiej liczby elementów z BMS wraz z odpowiednim dostosowaniem szkolenia żołnierzy będzie oczywiście czasochłonne, dlatego jako pierwsza otrzymała go wspomniana 37 brygada.

Niemiecki BMS osiągnie gotowość nie później niż w 2023 roku, dzięki czemu żołnierze tej jednostki mogli go w pełni wykorzystywać w czasie planowanego dyżuru w siłach natychmiastowego reagowania NATO. System wesprze również wymianę danych między żołnierzami Bundeswehry i innych państw uczestniczących w „szpicy” NATO.

Wdrożenie BMS jest więc istotnym krokiem w kierunku wzmocnienia niemieckich wojsk lądowych i „ucyfrowienia” ich działań, co jest jednym z oficjalnych celów tamtejszego resortu obrony. Z pewnością na przyspieszenie realizacji tego programu wpłynął fakt, że Niemcy zdecydowały się przyjąć więcej zobowiązań wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego w procesie wzmacniania NATO po rosyjskiej agresji na Ukrainę. BMS jest postrzegany jako jedno z narzędzi, które pozwoli faktycznie spełniać te zobowiązania. Długofalowo przyczyni się natomiast do zwiększenia potencjału wojsk lądowych Republiki Federalnej Niemiec jako całości.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Reklama
Marek1
niedziela, 7 czerwca 2020, 20:03

RFN jest daleko w tyle, Polska posiada od lat sprawdzony BMS Jasmin od Teldatu. Tyle tylko, że jest on konsekwentnie NIE wprowadzany(ignorowany) do WP przez IU/MON. Jeszcze tylko tradycyjna głupota polskich polityków, czy już sabotaż zasługujący na procesy karne ?

fflyer
czwartek, 4 czerwca 2020, 00:31

Mamy bardzo dobry jeśli nie najlepszy w Nato system Jaśmin wielokrotnie nagradzany i sprawdony międzynarodowo w którego skład wchodzi m.in. BMS i to powinno być masowo wdrażane w naszych siłach zbrojnych zapewniajac wymaganą sieciocentryczność, elastycznośc i szybkość decyzyjną Wojska Polskiego dając przewagę informacyjną w czasie pokoju i konfliktu. Ta fundamentalna platforma teleinormatyczna powinna być już pozyskana kompleksowo i stać się standardem w całych siłach zbrojnych RP. Kto odpowie za te braki, które mogą nas bardzo kosztować w przyszłosci?

Edek
piątek, 29 maja 2020, 17:57

Naszym pomaga siłą boską a nie bms.

Żołnierz
piątek, 29 maja 2020, 15:25

@Obserwator pełna zgoda - w WP mamy bardzo dobry system i to o znacznie szerszym zakresie działania. O wielu jego sukcesach referencjach i wysokich ocenach (także międzynarodowych) czytamy i słyszymy od lat.

Kapitan Kloss
piątek, 29 maja 2020, 11:42

Pamiętam w 44 w zakladach skody testowano BMS zintegrowany z wirolotem, tzn dyskiem ufo

Afganczyk
piątek, 29 maja 2020, 11:39

Niemcy testowali swoj BMS w Afganistanie, fajne polowe laptopy, rączki do gier wideo,bluetooth,i to na poziomie plutonu Podczas gdy my dawalismy z buta i lornetki

Obserwator
piątek, 29 maja 2020, 10:35

Zakupiony przez sąsiada BMS jest oprogramowaniem. Chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę że my praktycznie taki mamy i ma on zdolność do działania w dużo większym zakresie . Tylko trzeba umieć to dostrzec dobrze i racjonalnie wykorzystać i rozwijać - uzupełniać głównie w oparciu o wnioski z eksploatacji.

Ekspert
piątek, 29 maja 2020, 08:31

Teraz dopiero widać jaką potęgą jesteśmy w tej dziedzinie i jakie mamy w niej osiągnięcia. Nawet Niemcy musieli wziąć zagraniczny BMS a my taki produkt mamy już dawno u siebie. Przeszedł wiele sprawdzeń otrzymał mnóstwo nagród i wyróżnień itp. trzeba tylko postawić przysłowiową kropkę nad "i" choć duża szkoda że nie zrobiono tego wcześniej.

milwaw
czwartek, 4 czerwca 2020, 00:35

Dokładnie! Zgadzam się z panem a jako że zaznajomiłem się z referencjami systemu Jaśmin od Teldatu to również powiem że mamy bardzo dobrą platformę a w niej BMS która powinna być jak najszbciej standardem naszej armi!

Sidematic
piątek, 29 maja 2020, 15:34

Opór generalicji wychowanej na rosyjskich wzorcach jest nie do przełamania.

Olgierdo
piątek, 29 maja 2020, 10:44

I nie zrobią bo jest od złego prywaciarza...

Oficer
piątek, 29 maja 2020, 08:18

Mamy jeden z najlepszych o ile nie najlepszy BMS i to od dawna. Trzeba tylko wyciągnąć rękę nie kombinować nie słuchać niemerytorycznych lobbystów i wyeliminować szkodników - wieloletnich hamulcowych którzy nie mają kompetencji i produktów a chcieli by w ten program wejść jako wykonawcy.

piterek
piątek, 29 maja 2020, 10:12

Dlaczego Niemcy nie kupili najlepszego systemu BMS na świecie?

Faja
czwartek, 28 maja 2020, 22:21

U nas za to BDSM.

Aqq
czwartek, 28 maja 2020, 18:23

a jak tam BMS by PGZ? Czy IU już się zorientował, że to niewykonalne?

sten
czwartek, 28 maja 2020, 17:52

A my zamiast automatyzacji i usprawnienia dowodzenia tworzymy struktury i budujemy AWD na bazie rosomaka bez uzbrojenia po sztuce na kazde dwa dziala. Rak biurowy. Kto bogatemu zabroni?

Ja
czwartek, 28 maja 2020, 17:26

Nasz polski BMS mógł być wykorzystany już ok. 10 lat temu. Dziś byli byśmy w tym zakresie daleko przed Niemcami, Litwą itd. a tak jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Warto wyciągnąć z tego wnioski przypomnieć sobie kto przeszkadzał w tym itp.

Bogdan
piątek, 29 maja 2020, 09:39

chętnie bym się dowiedział kto przeszkadzał

Gort
piątek, 29 maja 2020, 00:33

Kto? Proszę podać.

Sidematic
piątek, 29 maja 2020, 15:41

Polscy generałowie. Tak samo jak nie widzieli potrzeby zastosowania dronów, tak samo jak kazali Warmaty czy ppk nosić piechocie w plecakach zamiast postawić to na opancerzonym nośniku. Nawet Ukraińcy - chociaż też są rosyjskiej szkoły wojskowej - nie są tak zacofani intelektualnie jak nasi generałowie.

Młot
piątek, 29 maja 2020, 13:25

Zainteresowani tematem dobrze wiedzą i to nie od dziś

Logistyk
czwartek, 28 maja 2020, 15:21

A MY jak zwykle w tyle. U nas nic nie drgnęło, cisza w tym temacie.

Ślązak
czwartek, 28 maja 2020, 14:48

Czekamy chyba wszyscy na nasz BMS

JSM
piątek, 29 maja 2020, 15:42

Polska ma bodaj najlepszego BMS-a od co najmniej 10 lat. I nic. Bo po co to komu? jeszcze by popsuli.

tut
czwartek, 28 maja 2020, 12:42

U nas BMS jest nie potrzebny...

Danisz
czwartek, 28 maja 2020, 12:28

"Postępowanie na pozyskanie systemu zamknięto w mniej, niż 12 miesięcy" - warto przypomnieć, że lada dzień bedziemy obchodzić 5. rocznicę programu Rosomak BMS: uwalonego przez Macierewicza, bez jakichkolwiek działań ze strony Błaszczaka - ot ciągnie się tak jak zakupy granatników czy dronów. Za to żołnierze to mogą sobie posiedzieć na śpiewających ławeczkach...

Obserwator
czwartek, 28 maja 2020, 12:17

A u nas kiedy będzie takie cudo? Najpierw trzeba 5 dialogów technicznych przez następne 10 lat, a na koniec wyjdzie, że kupimy i tak od jankesów.

Gustlik
piątek, 29 maja 2020, 15:44

Najpierw musimy poczekać aż Jankesi wykupią Teldat a później sprzedadzą nam nasze własne systemy teleinformatyczne.

Africa Corps
czwartek, 28 maja 2020, 11:56

Warto bylo czekać na,systematic Aco tam z JAŚMINEM?

TakTak
piątek, 29 maja 2020, 08:08

Od dawna jest gotowy i pozwolił by wyprzedzić np. Niemcy o około 10 lat. Wdrożony mógłby przynosić korzyści dla naszego budżetu tak jak to duńskie rozwiązanie.

Mc3
piątek, 29 maja 2020, 09:47

Wejdz na strone teldaty to sie przekonasz ze juz od jakiegos czasu jest intensywnie uzywany przez sz rp

Ok bajdur
piątek, 29 maja 2020, 00:34

Jest i działa, tylko władza nie chce go kupić bo nie z Ameryki i nie będzie negocjacji w sprawie offsetu.

Mc3
czwartek, 28 maja 2020, 22:53

A Jasmin wchodzi w sklad ibcsa i beda go uzywac kraje nato. Po co niemcy robia tego swojego bms-a ktory jest lata do tylu za jasminen- to tego nikt nie wie..

comet
piątek, 29 maja 2020, 14:26

Notak. Przeczytałeś uważnie? "Zdecydowano się na duńskie rozwiązanie – oprogramowanie Sitaware Frontline, firmy Systematic. Ten sam system jest używany w ok. 30 państwach, w tym blisko współpracującej z Niemcami Litwie." 30 krajów używa tego systemu, w tym wiele krajów NATO. To gotowe, sprawdzone rozwiązanie ciągle rozwijane. Tak więc nie Niemcy, a Duńczycy i nie robią, bo już jest zrobiony i wdrożony w wielu krajach NATO

Tweets Defence24