Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy "reaktywują" Leopardy. Pancerny kontrakt podpisany

Węgry staną się kolejnym użytkownikiem czołgów Leopard 2A7+. Fot. Fot. Bundeswehr/Dorow.
Węgry staną się kolejnym użytkownikiem czołgów Leopard 2A7+. Fot. Fot. Bundeswehr/Dorow.

Bundeswehra otrzyma 104 czołgi Leopard 2 w wersji A7V, z czego 84 maszyny będą na nowo wprowadzone do służby. Dostawa maszyn będzie miała miejsce na podstawie kontraktu podpisanego z firmą KMW na kwotę 760 mln euro.

Zgodnie z komunikatem niemieckiego resortu obrony z liczby 104 maszyn, 68 czołgów będzie odkupionych od firmy KMW (w wersji Leopard 2A4), 16 Leopardów 2A6 przekazanych będzie przez armię holenderską a 20 Leopardów 2A7 zostanie zmodernizowana do wersji A7V. Zakończenie procesu ma mieć miejsce w 2023 r., kiedy Bundeswehra będzie dysponowała 320 Leopardami 2, dodatkowych osiem maszyn będzie dostępnych do testów.

Na podstawie tej samej umowy niemiecka armia otrzyma do dyspozycji 32 dodatkowe (wcześniej zmagazynowane przez przemysł) podwozia Leopardów 2A4, z przeznaczeniem na przyszłe pojazdy specjalistyczne, np. mosty samobieżne. W Niemczech używane są bowiem stare mosty typu Biber, które nie są w stanie obsługiwać czołgów Leopard 2A7 - na razie zakontraktowano siedem nowszych mostów Leguan.

Czytaj więcej: Niemcy: Modernizacja Leopardów ruszy w 2017 roku? Resort obrony odpiera zarzuty mediów

Nowe czołgi mają być wyposażone w termowizory trzeciej generacji pozwalające na prowadzenie skuteczniejszej walki w nocy, a także dalmierz laserowy pozwalający na dokonanie dokładniejszych pomiarów odległości. Nowy nocny przyrząd obserwacyjny otrzyma też kierowca. Nowy system klimatyzacyjny będzie mógł jednocześnie pełnić rolę układu ochrony przed bronią masowego rażenia. 

Dowódca ma też otrzymać nowy system zobrazowania. Zmodernizowany ma być też układ napędowy czołgu. Innym elementem modernizacji jest zastosowanie wielospektralnych pokryć maskujących Barracuda. Wreszcie, zgodnie z wcześniejszymi informacjami czołg ma być dostosowany do użycia amunicji programowalnej oraz nowej generacji pocisków podkalibrowych. Wzmocnieniu ulega także ochrona wnętrza.

Niemcy podjęli decyzję o przywróceniu do służby około 100 czołgów Leopard 2 jeszcze w 2015 roku. Przed wybuchem kryzysu ukraińskiego zakładano, że w Bundeswehrze ma pozostać jedynie około 225 Leopardów, co nie pozwalało na pełne ukompletowanie posiadanych sześciu batalionów pancernych (w tym rezerwowych).

Natomiast na stanie armii pozostawało po dostarczeniu Polsce partii Leopardów 2A5 około 240 czołgów, w większości w wersji 2A6/M, a w niewielkiej liczbie także 2A5 i 2A7. Oprócz tego Bundeswehrę zasilić ma kilkanaście czołgów w wariancie 2A6NL, przekazanych przez armię holenderską (obejmuje je podpisany kontrakt). Jak wiadomo, w skład niemieckiego 414 batalionu czołgów, który w ciągu kilku lat ma osiągnąć pełną gotowość bojową (pierwotnie miał być jednostką rezerwową) ma zostać włączona jedna holenderska kompania.

Czytaj więcej: Weimarski Trójkąt Pancerny? Projekt Leopard 3 szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego [ANALIZA]

 

 

 

Reklama

Komentarze (11)

 1. widun

  Niemcy muszą na gwałt modernizować Leopardy 2. Przez wiele lat reklamowano ten czołg jako najlepszy na świecie ( gen III)... Ostatnio podczas operacji Brama Eufratu czyli turecka interwencja wobec ISIS i Kurdom okazało się ,że czołgi te poniosły klęskę wobec starych radzieckich granatników i PPK. Jedna z najlepszych armii NATO czyli turcja została tam w raz z Leopardami rozsztrzelana o czym mozna było przeczytać w fachowych pismach WOJSKO i Technika Wojskowa.

  1. ludzie uczcie się a dopiero póxniej wypowiadajcie publicznie

   @widun Gdzie widziałeś ta klęskę ?? Opisz ją. Wskaż niezniszczalne czołgi. Jeżeli Leo a4 poniósł klęskę, to co powiesz o masowo niszczonych Abramsach armii Iraku, armii Arabii Saudyjskiej, co powiesz o niszczonych t-72 czy innych Mekawach albo m-60 ? Odpowiednia taktyka ogranicza strat sprzętu pancernego do rozsądnych granic i tyle. To nie czołg a taktyka jest gwarantem minimalizacji strat. Dobra "korki" zakończone, należy się 50 zł.

  2. Max Mad

   No i zapomniałeś że Tureckie Leopardy należały do najstarszych wersji reprezentujących standard lat 80'tych których to Turcy uparcie nie chcieli modernizować. Tylko dlaczego zapomniałeś skoro było to faktycznie opisane w literaturze tematycznej... no dlaczego?

  3. Javelin

   Który czołg w otwartym polu da rade ppk??? Może z Trophy/Sztora... może...

 2. jan

  to potem wybory niech wygra niemiecka lewica i pozbędzie się 'niepotrzebnego' sprzętu za symboliczne euro ;)

  1. Darek

   Trzeba być dobrej nadziei ;)

  2. Max Mad

   Jak to będzie powtórka dla naszego pozyskania to czemu nie... darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Gdyby tak jeszcze Egipcjanie za tego dolara nam dorzucili Mistrale to ho ho, panie normalnie jak gwiazdka z nieba. Można by je potem opchnąć komuś i zastrzyk byłby kasy dla MW.

 3. niki

  Na to wychodzi ze KMW nie produkuje obecnie nowych Leopardów tylko modernizuje stare. Jak dla mnie to nie jest ciekawa opcja. Lepiej zainteresować się bardzo dobrym koreańskim czołgiem K2 kupić licencję i robić go w kraju. Byłyby to całkiem nowe czołgi i pewnie wyszłoby taniej niż modernizowane używane Leopardy. Jest też opcja wspołnej nowej konstrukcji z Rheinmetalem ale to pewnie trwałoby z 10 lat niż taki tank by powstał i ruszył z produkcją.

  1. gts

   Moze zainteresowac sie trzeba specyfikacja... K2 to nie jest czolg dla nas. Tak samo z Altayem, politycznie moze sie okazac niezbyt stabilnie... Niestety, dopoki u nas bedzie jak jest to nic sami nie oprcujemy, a nawet jak kupimy z licencja to zmarnujemy te licencje jak np na Rosomaki... ile razy trzeba tlumaczyc dlaczego, i ile razy wbijac do lbow ze polski system pracy ni3 da nam zadnego produktu. Dopoki miernoty po koneksjach beda piac sie na plecach specjalistow w firmach, urzedach i resortach dopoty wszystko bedzie lezec i kwiczec, a my bedziemy malowali ZSRRowska technike w nieskonczonosc.

  2. Leo

   Zapewne Niemcy przewidują eksploatacje Leopardów 2 do około 2030-2035 roku stąd bardziej ekonomiczna jest modernizacja posiadanych 25-30-letnich z założeniem 15 lat użytkowania niż produkcja nowych z 40-letnim przewidywanym okresem użytkowania.

 4. Teodor

  "Bundeswehra otrzyma 104 czołgi Leopard 2 w wersji A7V, z czego 84 maszyny będą na nowo wprowadzone do służby. Dostawa maszyn będzie miała miejsce na podstawie kontraktu podpisanego z firmą KMW na kwotę 760 mln euro. Zgodnie z komunikatem niemieckiego resortu obrony z liczby 104 maszyn, 68 czołgów będzie odkupionych od firmy KMW (w wersji Leopard 2A4), 16 Leopardów 2A6 przekazanych będzie przez armię holenderską a 20 Leopardów 2A7 zostanie zmodernizowana do wersji A7V." - strasznie enigmatyczny ten komunikat, poza tym jest niespójny "Bundeswehra otrzyma 104 czołgi Leopard 2 w wersji A7V" z "20 Leopardów 2A7 zostanie zmodernizowana do wersji A7V." Albo zatem kto inny otrzyma do modernizacji te 68 czołgów, co np. było stosowane w produkcji u-boot'ów, albo Niemcom pali się grunt pod nogami. Zwykłe dzielenie tych 760mln na ilość sztuk daje cenę nowego czołgu w starej wersji, wersja 2A7 dochodziła gdzieś do 20mln. Ale dalej niejasna jest informacja o "Dostawa maszyn będzie miała miejsce na podstawie kontraktu podpisanego z firmą KMW na kwotę 760 mln euro"... Ponadto od ceny należałoby chyba odjąć te 16 sztuk czołgów 2A6 ver. holenderskiej, w której modernizacja w zasadzie powinna być dosłownie kosmetyczna, ponieważ wszystko oprócz, być może, sprzętu wymiany danych i komunikacji powinno być "na czasie"! (z góry przepraszam, jeśli mój komentarz będzie nieczytelny dla co poniektórych, wynika to z pewnej ilości cytatów, których ja nie napisałem)

  1. Podbipięta

   Średnio to wychodzi ok. 7.5 mln Euro za szt.Nowe A7 to ok 12 mln. a nie 20 mln.Taka cena to była bodajze przy niezrealizowanym kontrakcie dla Arabii Saudyjskiej ale z bardzo dużym pakietem dodatkowym (WZT ,ammo etc,.)Wersja A7V jest zapewne troche drozsza ale co najwyzej ok 13 mln.

 5. Emeryt

  Dziwna sytuacja.Jest zapotrzebowanie jakiegoś kraju na Leopardy, chętnie zamówiliby nowe 200 szt 2A7 a firma nie przyjmuje zamówienia.

  1. anakonda

   jaka dziwna przez to te stare zyskuja na wartosci bez zadnej roboty

 6. sil

  Powinni dogadać się z RL i zamówić moderkę do wariantu 2PL. Spokojnie - to tylko sarkazm. My myślimy jak tu zrobić żeby 2A4 nie odstawał od 2A5 (i nie będzie) a im "A szóstki" nie wystarczają.

 7. rudy

  mamy podwozie podwozie k9 dopancezyc z przodu. zalozyc wierze i czolg gotowy

  1. gts

   K9 to podwozie do haubicy nie nadaje sie do BWP a tymbardziej do MBT. Potrzeba odrobiny wiedzy technicznej ze to wszystko innego rodzaju konstrukcje. U nas mogloby sie tylko sprawdzic... w sumie, to i nawet Kraba nie umielismy dobrze poskladac. Wymagania nie te... Boje sie ze nawet pozsykanie tego K2 co go tak promujecie i przerobienie na nasze potrzeby nie udaloby sie tak jak nalezy... na te chwile skoro nie ma skad wziac leopardow do modernizacji, to szukac trxeba mozliwosci przystapienia do programu wozu nastepnej generacji... Altay bylby ciekawa propozycja ale niestabilnosc polityczna Turcji moze nie zagwarantowac nam plynnosci obslugi. Chyba ze byloby mozliwe wziecie jak najwiekszej mozliwosci produkcyjnych do siebie i zastapienie ich swoimi badz np niemieckimi. Taki sposob "na okolo" na pozyskanie wiekszej ilosci Leopardo-podobnych konstrukcji... wtedy rzeczywiscie mozemy myslec o budowaniu zdolnosci do naszej konstrukcji. Tylko z tego wzgledu ten kierunek moglby byc sensowny. Pytanie, co na to Niemcy, gdyby sie okazalo ze prawa do jakichs podzespolow, naleza do nich i nie chca udzielac licencji na podmioty trzecie. Co wtedy, bedziemy kupowac przez Turkow od Niemcow z podwojna marza? Szkoda ze nikt w Polsce nie myslal jak Chinczycy. Kupic rozebrac nauczyc sie i zrobic swoje. U nas wszyscy mysleli ze nie ma sie co przemeczac i bedziemy wojsku wciskac n-ta modyfikacje T-72... a potem pretensje ze ktos stracil cierpliwosc i wzial towar od Niemca.

 8. Janusz z gorszego sortu

  Treść artykułu jest dość enigmatyczna i nie wszyscy forumowicze zrozumieli jego sens. Bundeswehra zakupi 104 LEO 2 A7V , które zostaną wyprodukowane poprzez całkowite odnowienie 68 LEO 2A4 , 16 LEO 2 A6 i i 20 LEO 2 A7. Na zachodzie od dawna nie produkuje się nowych czołgów a ostatni nowy Abrams powstał w 1995 roku. Wszystkie "nowe" zachodnie czołgi powstają przez całkowite odnowienie starych MBT , którym skończyły się resursy. Hiszpania posiada 53 stare , zużyte LEO 2 A4 , które może oddać krajowi sojuszniczemu prawie za darmo. Polska mogłaby je uzyskać i w porozumieniu z KMW lub Rheinmetall odnowić do stanu przynajmniej LEO 2 A6. Jeżeli KMW nie ma mocy przerobowych do tej operacji to może sprzeda nam pakiety modernizacyjne.

  1. sojer

   Co z Leo 2A7+ dla Kataru? Też używane? Hiszpania nadal używa M6, a Grecja... M48.

 9. Extern

  Ciekawe czy Niemcy są jeszcze zdolni do ewentualnego wznowienia produkcji Leoparda 2 po takim długim czasie zastoju na liniach produkcyjnych. Nasi "reformatorzy" Bumaru niestety zadbali o to aby nie dało się ponownie w Polsce podjąć produkcji PT-91. Może Niemcy byli mądrzejsi i nie złomowali na wyścigi linii produkcyjnej tak jak my.

  1. ewa

   No tak tylko że po co wznawiać produkcję PT91? to przecież złom bazujący na T72M1. Równie dobrze mógłbyś żałować że nie można wznowić produkcji T34. Świat poszedł do przodu a my ciągle drepczemy wokół ubogiej wersji T72 no ile można to wałkować?

  2. Jo81

   Po co? 300 zmodernizowany Leo pojeździ jeszcze kilka lat. W planach mają czołg wspólnie z Francją

  3. Boczek

   No co Ty? Przecież oni Leony cały czas budują i sprzedają.

 10. dropik

  czyli 100 zmagazynowanych przez KMW czogłów mniej. Zostało im od 100 do 200 sztuk. Jednak wątpliwe abyś sie na nie skusili

  1. arc

   Przecież wyraźnie jest napisane, że nie 100 tylko 68..

  2. Teodor

   Nie podejrzewam, aby Niemcy w dzisiejszych czasach po aneksji Krymu zdecydowali się na sprzedaż czołgów. Oczywiście można przyjąć opcję, że byliby skłonni za gotówkę dostarczyć te czołgi jakiejś mobilnej brygadzie NATO i z dużą dozą prawdopodobieństwa jednostka trafiłaby do krajów nadbałtyckich. Nie wiem niestety na ile im zależy na tych terenach. Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach konflikt NATO- Rosja lub NATO - Chiny, czy nawet NATO - Bliski Wschód. Broni sporo i to bardzo śmiertelnej, a zyski zerowe. Co bowiem komuś po terenach gdzie teren jest skażony, infrastruktura w gruzach, a ludzie wybici co do jednego?! Z każdym wybuchem nuklearnym, substancje promieniotwórcze, zgodnie z ruchem atmosfery oddzielonej równikiem, okrążają świat! Fukushima udowodniła, że potrzeba na to 8 dni!!! I teraz należy naprawdę dbać o mądrych ludzi i obsadzać nimi stanowiska.

 11. Major Domus

  Jak widać u Niemców nikt nie robi dużo szumu, tylko realizuje zakładane cele.

Reklama