Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Niedzielny przegląd prasy: Wielki brat patrzy na nas przez PRISM i UPSTREAM, Snowdena ciągnie do Rosji
Niedzielny przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Gazeta Wyborcza w artykule Wielki brat patrzy na nas pisze, że amerykańska ustawa o nadzorze służb wywiadowczych (tzw. Foreign Intelligence Surveillance Act) zezwala na inwigilowanie obcokrajowców „w kwestiach dotyczących spraw zagranicznych USA". Można to interpretować bardzo szeroko, jak pokazu-je przykład Niemiec (…) Z dokumentów Snowdena wynika, że NSA prowadzi dwa rodzaje inwigilacji – pierwszy, opatrzony kryptonimem PRISM, opiera się na współpracy z informatycznymi potentatami z kalifornijskiej Doliny Krzemowej (Google, Microsoft, Apple czy Facebook) (…) Druga forma inwigilacji to tzw. UPSTREAM, czyli zasysanie danych płynących podmorskimi światłowodami. O niej wiadomo jeszcze mniej.
Czytaj także: Snowden więźniem moskiewskiego lotniska. Może czekać na azyl nawet miesiącami
Dziennik Polski w tekście Snowdena ciągnie do Rosji pisze, że według agencji Interfax Amerykanin podpisał już wniosek o azyl w Rosji. Portal WikiLeaks twierdził natomiast wczoraj wieczorem, że Snowden miał złożyć odpowiednie dokumenty jeszcze w piątek. – Chce zostać w Rosji, nie może wyjechać do Ameryki Łacińskiej – powiedziała biorąca udział w spotkaniu przedstawicielka organizacji Human Rights Watch Tatiana Łokszyna (…) Z oświadczenia Snowdena opublikowanego przez portal WikiLeaks po spotkaniu na lotnisku wynika, że zwrócił się on do swoich rozmówców o pomoc w uzyskaniu w zainteresowanych krajach gwarancji bezpiecznego przejazdu do Ameryki Łacińskiej, a także tymczasowego azylu w Rosji (…) Z dokumentów udostępnionych przez Snowdena wynika, że Microsoft pomógł NSA obejść własne zabezpieczenia, dzięki czemu agencja mogła przechwytywać czaty na portalu Outlook.com jeszcze przed je go oficjalnym zainaugurowaniem w lutym tego roku. NSA miała też dostęp do e-maili wysyłanych z Outlooka przed ich zakodowaniem, w tym e-maili rozsyłanych przez Hotmail. Korporacja Billa Gatesa ułatwiła również FBI dostęp do danych przechowywanych na wirtualnym dysku SkyDrive, z którego korzysta 250 mln użytkowników w świecie, i zapoznała FBI z różnymi aspektami zakładania kont e-mailowych i maskowania tożsamości ich użytkowników.
Zobacz: Sprawa Snowdena-kolejny po Wikileaks wyciek uderzający w zachodnie służby i stawiający Rosjan w roli pokrzywdzonych
Polska – Głos Wielkopolski w tekście Strefa militarna 2013. Armaty strzelają w Podrzewiu relacjonuje co można zobaczyć na tamtejszym pikniku militarnym. Około 650 rekonstruktorów i sporo sprzętu wojskowego – dział, transporterów opancerzonych, samochodów, kilka czołgów, a przede wszystkim bardzo pomysłowo przygotowane dioramy – m.in. okopana na umocnionych faszyną pozycjach bateria miotaczy min Wojsk Wielkopolskich (Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej), stanowiska wojsk amerykańskich w Wietn amie i we Francji w czasie II wojny światowej, czy piękne obozowiska wojska polskiego z 1939 roku – to niejedyne atrakcje szóstej już Strefy Militarnej.
Czytaj także: Polski Holding Obronny za trzy lata na giełdzie
(PAM)