NATO wzywa do zakończenia walk w Donbasie.

3 kwietnia 2020, 09:19
Rebelianci w Donbasie ponownie wykorzystują systemy artyleryjskie Grad. Na zdjęciu wyrzutnia należąca do sił zbrojnych Ukrainy.
Fot. mil.gov.ua.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaapelował do Rosji o spowodowanie wstrzymania walk przez wspieranych przez nią bojowników w Donbasie, tak by możliwe były działania, nakierowane na powstrzymanie pandemii koronawirusa.

"Wzywamy Rosję do zatrzymania walk na Ukrainie. Rosja wspiera separatystów, którzy są odpowiedzialni za łamanie zawieszenia ognia. Zawieszenie ognia musi być w pełni wdrożone, by możliwa była walka z kryzysem Covid-19" - powiedział na telekonferencji prasowej w Brukseli Stoltenberg.

W ubiegłym tygodniu o dostęp do kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów części obwodów ługańskiego i donieckiego na wschodniej Ukrainie dla Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz przedstawicieli organizacji pomocowych upominała się dyplomacja UE.

Stoltenberg zaznaczył, że pomimo wezwania do zatrzymania aktywności militarnych w Donbasie, wspierani przez Rosję separatyści cały czas atakują ukraińskie siły na wschodzie kraju. Dochodzi do łamania zawieszenia ognia zarówno w Ługańsku, jak i Doniecku. Sekretarz generalny NATO zauważył, że informuje o tym nie tylko strona ukraińska, ale też przedstawiciele OBWE.

"Personel monitorujący OBWE ma teraz większy problem z wykonywaniem swoich zadań, ponieważ ogranicza się im możliwość swobodnego przemieszczania się i z tego powodu nie są oni w stanie składać raportów o sytuacji na miejscu, w taki sposób, w jaki powinni. Kryzys koronawirusowy stał się wymówką, by dalej ograniczać prace misji monitorującej OBWE i to sprawia, ze sytuacja we wschodniej Ukrainie jest jeszcze trudniejsza" - oświadczył Stoltenberg.

Podczas czwartkowej widekonferencji ministrowie spraw zagranicznych państw Sojuszu uzgodnili pakiet działań dotyczący współpracy z Ukrainą i Gruzją. Sekretarz generalny wyjaśnił, że chodzi o ćwiczenia, dostęp do programów edukacyjnych NATO, dzielenie się obrazami z radarów, które pozwalają lepiej zrozumieć aktywność w powietrzu w regionie. "To kolejny element w bardzo silnym i trwałym partnerstwie pomiędzy NATO i Ukrainą" - oznajmił Stoltenberg.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
santos
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:06

Ukraincy tez prowadza dzialania wojenne ale do nich nikt nie apeluje

grun
piątek, 3 kwietnia 2020, 16:51

Ciekawe, dlaczego nato nie zakonczy takich bredni.

Davien
piątek, 3 kwietnia 2020, 21:36

A co prawda o rosyjskich terrorystach w Donbasie zabolała?

Lil
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:52

A Rosja odpowiada (nomen omen) NATO... To nie my tylko zielone ludziki....do kupienia w każdym sklepie z zielonymi ludzikami...i co im NATO zrobi??? Nic...

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 3 kwietnia 2020, 23:17

NATO to sojusz obronny dla swoich członków, kraje pojedyncze mogły by coś zrobić jak by chciały i robią gospodarczo dobrą robotę

Natowiec
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:24

Sekretarz NATO na pewno NIC I TAK OD 2018

Adam S.
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:14

Niesamowite. NATO wzywa do zaprzestania ognia, żeby wysłać terrorystom pomoc. Bezpłatna dostawa fantów do sprzedaży i zakładników. A potem kraje NATO zwolnią jeszcze rosyjskich szpiegów i terrorystów w zamian za porwany personel.

Tomasz3578
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:12

Napiszę coś bardzo cynicznego i coś co może się wielu nie spodobać. Osobiście mam nadzieję że wojna w Donbasie będzie trwała długo i będzie pochłaniać co raz większe pieniądze, zarówno od strony ukraińskiej jak i rosyjskiej. Do tego liczę na to że rosjanie co raz bardziej będą się angażować na bliskim wschodzie. Szczególnie po wyjściu Amerykanów z Afganistanu i Iraku. Każde zaangażowanie rosjan z dala od granic Polski , leży w interesie bezpieczeństwa Polski.

Eeee
piątek, 3 kwietnia 2020, 16:13

Bzdura. Jaki to nasz interes kiedy Rosja cały czas szkoli i rozwija swoja armie. Rosjanie nie angazuja sie tam gdzie traca tylko tam gdzie zyskuja... i sprawdz moze najpierw jak małymi nakładami to robia.

Prawda
piątek, 3 kwietnia 2020, 16:06

Akurat ich zaangażowanie na Ukrainie nie leży w interesie Polski. Co do reszty się zgadzam.

BUBA
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:11

W puste. Bo Rosja niesie Pokoj i dobrobyt .......

Tweets Defence24