Reklama

Geopolityka

NATO i partnerzy wydłużyli finansowanie afgańskich sił bezpieczeństwa do roku 2024

Dowódca misji Resolute Support w Afganistanie gen. John W. Nicholson. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Dowódca misji Resolute Support w Afganistanie gen. John W. Nicholson. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Na zakończonym w czwartek szczycie NATO w Brukseli zapadła decyzja o przedłużeniu finansowania dla sił zbrojnych i policji w Afganistanie. Do tej pory uczestnicy misji Resolute Support gwarantowali wpłaty do roku 2020. Teraz finansowanie ma potrwać do roku 2024. Jego poziom – nie licząc wkładu USA – ma nadal oscylować wokół 1 mld dolarów rocznie.

Na brukselskim szczycie spotkali się nie tylko przywódcy 29 państw należących do NATO, ale także pozostałych krajów uczestniczących lub zainteresowanych uczestnictwem w misji Resolute Support, jaką Sojusz prowadzi w Afganistanie. Rozpoczęła się ona w roku 2015 r. w miejsce bojowej operacji ISAF. Resolute Support to misja szkoleniowa. Obecnie uczestniczy w niej ok. 16 tys. żołnierzy z 39 państw.

Zgodnie z przewidywaniami na szczycie została potwierdzona decyzja o kontynuacji wsparcia dla Afganistanu, zarówno szkoleniowego, jak i finansowego. W tym ostatnim wypadku chodzi o dwa fundusze – jeden (Afghanistan National Army Trust Fund) wspiera afgańskie siły zbrojne, drugi (Law and Order Trust Fund for Afghanistan) pomaga afgańskiej policji i jest zarządzany przez ONZ. Do tej pory 33 państwa, które łożą na oba fundusze, zapewniały finansowanie do roku 2020. Teraz, zgodnie ze decyzją zatwierdzoną na szczycie NATO, finansowanie zostało wydłużone do roku 2024 r.

Priorytetowo jest traktowane wsparcie dla afgańskich sił specjalnych, sił powietrznych oraz szkół i akademii wojskowych.

Członkowie NATO oraz państwa partnerskie przeznaczają na finansowanie afgańskich sił bezpieczeństwa kwotę, która oscyluje wokół 1 mld dolarów rocznie. Poziom ten ma zostać utrzymany także po 2020 r.

Suma ta nie obejmuje wkładu Stanów Zjednoczonych. Finansują one afgańskie wojsko i policję samodzielnie, a nie za pośrednictwem funduszy.

Na liście fundatorów nie ma też Polski. Niemniej w Afganistanie służą polscy żołnierze. Kontyngent liczył jeszcze do niedawna prawie 250 osób, jednak wiosną została ogłoszona decyzja o jego zwiększeniu o dalszych 50 żołnierzy.

Głównym zadaniem polskich żołnierzy w Afganistanie jest doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom podległym ministerstwom obrony narodowej i spraw wewnętrznych, ochrona doradców i baz oraz doraźna ochrona konwojów logistycznych. Polscy żołnierze służą w Bagram, Gamberi, Kabulu i Kandaharze.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama