Reklama

Geopolityka

Naloty w Syrii a propaganda rosyjska

 • Fot. Pixy/CC0
  Fot. Pixy/CC0

Władze na Kremlu rozpoczęły kampanię propagandową mającą udowodnić, że interwencja w Syrii jest konieczna, że tylko Rosja może zaprowadzić porządek na Bliskim Wschodzie oraz że rosyjscy żołnierze są bezpieczni. Niestety, jak na razie nic nie wskazuje, by te zapewnienia były zgodne z prawdą.

Żołnierze rosyjscy są bezpieczni. Ale czy na pewno?

Pierwszym zadaniem aparatu propagandowego Kremla było udowodnienie, że rosyjscy żołnierze nie będą w niebezpieczeństwie. Już w chwilę po informacji o interwencji wojskowej, prezydent Putin poinformował dziennikarzy, że zaangażowanie Rosji w Syrii „będzie obejmować tylko siły powietrzne i będzie jedynie tymczasowe”.

Rosyjskie ministerstwo obrony zaczęło również uspokajać opinię publiczną informując o szkoleniu zespołów ratowniczych, które mają odpowiadać za ewakuację pilotów z terenów zajętych przez przeciwnika. Nagle okazało się, że Rosjanie mają siły przygotowane do prowadzenia operacji Combat SAR.

W Rosji trwa szkolenie specjalistów Combat SAR - fot. mi.ru

Zgodnie z oficjalnym komunikatem, od dwóch tygodni trwa intensywny trening ratowników Sił Powietrzno–Kosmicznych. Okazało się jednak, że nie ma do tego odpowiedniego centrum treningowego i dlatego zaadaptowano do ćwiczeń ośrodek szkolenia pilotów w wiosce Agoj w Kraju Krasnodarskim (nad Morzem Czarnym). Wcześniej piloci mieli tam się uczyć technik przetrwania. Teraz okazało się, że mają być tam szkoleni specjaliści Combat SAR.

Trening objął przede wszystkim celność lądowania przy skokach spadochronowych, umiejętność przeżycia w obszarach górzystych i leśnych oraz w trudnych warunkach atmosferycznych, a także ewakuację osób znajdujących się w wodzie i w niezabezpieczonym terenie. Wzięło w nim udział 70 ratowników zebranych z całej Rosji.

Celność pod znakiem zapytania

Jak na razie wiadomo, że naloty rosyjskich samolotów objęły cele rozlokowane w prowincjach Hims i Hama. Nie poinformowano jednak, jakie siły były atakowane: czy chodziło o bojowników tzw. Państwa Islamskiego, czy też o żołnierzy opozycji - walczących z wojskami prezydenta Assada.

Nie wiadomo również, jak była skuteczność nalotów. Rosjanie zamieścili na stronie Minoborony filmy z systemów celowniczych dwóch samolotów biorących udział w akcji. Specjaliści od razu jednak zwrócili uwagę, że w jednym z nich bomby upadły o wiele dalej od budynku, który był wyraźnie wskazany jako cel. Budynek ten pozostał praktycznie nieuszkodzony.

Ta mała celność może spowodować, że naloty rosyjskie nie tylko nie przyniosą spodziewanego efektu wojskowego, ale również spowodują duże straty uboczne. Co więcej, zwiększą one koszty całej wojny, jakie poniesie Rosja po podjęciu się zbrojnej interwencji. Jeżeli takie informacje okażą się prawdziwe, będzie to również sygnał, że systemy rosyjskie nie są tak skuteczne, jak je do tego czasu reklamowali Rosjanie. Sprawa jest o tyle niezręczna dla Kremla, że do Syrii wysłano statki powietrzne, które były nowe lub po gruntownej modernizacji.

Jak na razie rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że rosyjska grupa lotnicza rozmieszczona na syryjskim lotnisku „Chmiejmim” (Latakija) wykonała dwadzieścia uderzeń na osiem obiektów międzynarodowej organizacji terrorystycznej IGIŁ (ISIS). Były to składy uzbrojenia i amunicji, magazyny paliwowe, stanowiska techniki bojowej, punkty kierowania, węzły łączności oraz środki transportowe wykorzystywane przez ISIS.

Wszystkie cele miały zostać trafione, a dodatkowo poinformowano o całkowitym zniszczenia punktu dowodzenia oraz sztab kierujący działaniami terrorystów (który został wykryty w jednej z górskich miejscowości). Materiały zdjęciowe wskazują na coś zupełnie innego.

Fot. mi.ru

Reklama

Komentarze (22)

 1. henio

  A na jakiej podstawie ktoś uważa, że zdjęcia są z systemu celowniczego? Bomby pewnie realizowały zadane programy, a kamera filmowała ( jeśli filmowała coś z realu, a nie została wyciągnięta z jakiegoś zatęchłego archiwum) wiadomo jak żołnierz z poboru wykonuje swoje obowiązki. :))))) Lotniskowiec Liaoning-CV-16 wraz z krążownikiem rakietowym zawinęły do syryjskiego portu Tartus « edgier25 edgier25.wordpress.com

  1. obserwator

   A jakiego typu to chiński krążownik? Z tego co się orientuję to ich największymi okrętami eskortowymi są niszczyciele rakietowe typu 052D...

  2. Krzysztof

   A co masz przeciwko irydzie, wypadki były spowodowane błędem ludzkim. O parciu do zniszczenia przemysłu nie wspomnę że teraz nie produkujemy samolotów, smiglowcow i czołgów na bazie T72, które nadal posiadają potencjał modernizacyjny . Spójrz co robi Serbia i jakim dysponuje potencjałem,o eksporcie nie wspomnę.Banda desydentòw zniszczyła wszystko byśmy stali się wydmuszka Europy i kupowali broń taka jaką łaskawie nam raczy wujek Sam sprzedać.Zobacz jakie zdolności wojsk rakietowych mieliśmy za czasów LWP a jakie mamy teraz. Nawet Białoruś swoim Polonezem wyprzedza donośność naszej artylerii rakietowej,wystarczy modernizować i ulepszać własne lub nabyte wcześniej konstrukcje,a inżynierów nie mieliśmy i nie mamy głupich. Kto celowo dąży abyśmy byli uzależnieni od dostawcy zagranicznego?

  3. asdf

   wypadki były spowodowane błędem ludzkim - oczywiscie chodzi o blad przy projektowaniu

 2. Czytator o zachwianym AjKju

  moze i nie celne ale po to pojechali i wzieli taki a nie inny sprzet - toz to dla nich najlepszy poligon

 3. wrt

  Jawna manipulacja. Film jest z bezzalogowca.

 4. WladRACULA

  raSSputiny bombardują bliżej morza i POMOGĄ w temacie emigrantów. na pewno. no ale co tu się zastanawiać nad stanem umysłu jak w Biesłanie dzieci znajdywano BEZ śladu po kulach wrednych terrorystów-raSSputiny zaczęły odbijanie od ataku miotaczem płomieni. jak widać gdzie jest krzyżyk na filmiku a gdzie spada bomba to ta super armia sama się ujawnia.

  1. Kolo

   tyle że imigranci nie płyną z Syrii tylko a Turcji. Bo to nie są uchodźcy wojenni, ci są w obozach w Turcji i Libanie. To są zwykli imigranci za socjałem. Bombardowania wybrzeża Syrii nic tu nie zmienią.

 5. niedajciesiepropagadzieobustron

  Nikt na zachodzie nie komentuje w każdym programie/stronie/radiu itd że Turcy 4/5 nalotów wykonują przeciwko Kurdom a nie tzw Państwu islamskiemu ale jak już Rosja atakuje "Wolną" armię Syryjska czyli terrorystów pod inną nazwą to od razu jest halo na cały świat... A tylko Kurdowie i Assad tak naprawdę walczą z ISIS (+Irak ale ja bym tego walką nie nazwał...)

  1. Urko

   Turcy wystosowali właśnie apel do Rosji o zaprzestanie nalotów na siły syryjskiej opozycji. Najwyraźniej, gdy Turcy atakują Kurdów, to bombardują tych co trzeba...

  2. zwykly obserwator i myslacy

   racja prosta prawda,wystarczy logicznie pomyslec ale nasza propaganda jest bezczelna i nieudolna pozdrawiam logicznie myslacych

 6. klaus

  film ma 3 ujęcia, a 2 pierwsze to ujęcia tego samego miejsca (zbocze góry), a więc atak jest powtórzony, poza tym był jeszcze więcej razy bombardowany, bo widać na tej górze wiele kraterów po wybuchach; jest tam jakaś droga (jasna, szeroka), która się kończy - nie jest to więc droga między miejscowościami, może do kopalni, może tam jest teraz strzelnica czy miejsce egzekucji, może magazyny...

  1. Liluh

   W internecie krąży już filmik islamistów, którzy siedzieli w tych bombardowanych budynkach. Bomby całkowicie chybiły i nie wyrządziły NIKOMU żadnej krzywdy. Jest nagrany moment nalotu i eksplozji, a także pokazano skutki nalotu kiedy fundamentaliści spokojnie mierzą sobie głębokość powstałego leja.

 7. endargo

  Co to za czarny punkt pod koniec ostatniego filmu? Przypomina biegnącego człowieka, który nie zatrzymuje się nawet po detonacji. Więc to chyba jednak nie człowiek :)

 8. Wacieńka

  I tego można się było spodziewać....Słabość, poprawność, niezdecydowanie po stronie Zachodu vs szybkie działanie Rosji owinięte w bezwstydne kłamstwa....A wicekanclerz Niemiec zanim coś z tego zrozumiał to już napaplał o łagodzeniu sankcji...

 9. piotr

  Tylko Putin moze zaprowadzic tam porzadek i to zrobi .propaganda zacgodnia juz dziala ,najpierw ze zaatakowali cywili ,teraz ze to ludzie szkoleni przez CIA ,wiec wrogowie Assada czyli atakowali tego kogo mieli zaatakowac ,wszystko jest ok ,oprocz zachodniej propagandy .

  1. Tomma

   Piotrze Iwanowiczu macie rację tylko Putin zaprowadzi co trzeba i nie będzie nic!

 10. antysyjonista

  Dzisiejsza wypowiedź McCaina, że Rosja uderzyła "w bojowników szkolonych przez CIA" jest ostatecznym dowodem, że USA szkoli i zbroi islamistów, bowiem Liwa Sukur al-Dżabal ZDEZERTEROWAŁO z tzw. "Wolnej Armii Syrii" i wstąpiło do FRONT ISLAMSKIEGO! Specjalnością Liwa Sukur al-Dżabal są ataki samobójcze i podkładanie min pułapek. Mimo formalnego wyrzeczenia się (by dostawać kasę i broń od USA) dżihadu Liwa Sukur al-Dżabal ma opinię najbardziej zatwardziałych islamistów w wojskowej radzie Frontu Islamskiego!

  1. Urko

   Inna ciekawa wypowiedź padła z ust sekretarza obrony Ashtona Cartera. Porównał rosyjską interwencję w Syrii do gaszenia ognia benzyną i przestrzegł, że może to doprowadzić do stworzenia nowego Afganistanu. Jeśli dobrze zrozumiałem, to pan Carter obarczył Rosję winą za niepowodzenia demokratycznej koalicji w Afganistanie. Rosja "zepsuła" Afganistan a teraz chce popsuć Syrię...Nie wiem co z Syrią, ale w Afganistanie zawsze było nieciekawie. Przekonał się o tym i Aleksander Macedoński i Czyngis-chan i każdy kto myślał, że można tych ludzi cywilizować na własny wzór. Myślę, że to nie jest wina Rosjan, tylko samych Afgańczyków, że nie lubią obcych którzy im coś siłą narzucają. Pod tym względem Syryjczycy to całkiem mili i układni ludzie. Pan Carter się pomylił. Rosyjskie samoloty i irańskie wojska lądowe powinny sobie poradzić...

 11. Jegor

  A wszystko to możliwe dopiero po śmierci Śp. prof. Lecha Kaczyńskiego prezydenta RP

 12. jacenty

  No niezla beka .Myslalem ze szydzicie z celnosci ruskich ,ale tu faktycznie widac wybuch poza ekranem .LoL. I to sa zdjecia wybrane. Zal sie domyslac jaka faktyczna jest ich skutecznosc. Beda walic na pale w miasta. Przydalo by sie kilka tajemniczych zestrzelen przez raptory . Tak aby przetestowac je boju i pokazac na jakim poziomie sa. Bo te ruski propagandowe filmiki na youtubie sa poprostu zenujace. Podejrzewam ze pewnie dojdzie do takich testow .Raptory z bezpiecznej odleglosci bedda badac skutecznosc wykrywania przez rosjan.

  1. kasza

   F-22 "Craptor" jest bezużyteczny w starciu z rosyjską obroną powietrzną :)) S-300 już czekają :)))

  2. yeu2

   Ja mam niezłą bekę, kiedy dowiedziałem się, że Ruscy tymi "niecelnymi" bombardowaniami zlikwidowali obóz w którym CIA szkoliło własnych terrorystów. Podejrzewam, że paru instruktorów też musiało oberwać stąd ajwaj z Waszyngtonu :-)

 13. Afgan

  Zastanawiające są te nagrania ataków. Na pierwszym ataku nie widać konkretnie wybranego celu, wygląda on tak jakby zaatakowano piechotę na pustyni z użyciem pocisku kasetowego- nie widać głównego wybuchu tylko pełno małych, nie widać też celu. Na drugim ataku też nie wiadomo o co chodzi bo krzyż celownika wskazuje zbocze wzgórza i wygląda na to że wybuch był gdzieś poza kadrem i cel też był poza kadrem, na koniec widać wybuch w dolnej skrajni kadru i efekty uderzania odłamków o zbocze wzgórza. Przy trzecim ataku, krzyż celownika też nie wskazuje konkretnego celu, a bomby trafiają tuz obok budynków, jednakże siła wybuchów była tu tak duża że małe jest prawdopodobieństwo by osoby znajdujące się w 2 najbliższych budynkach i widocznym chwile przed eksplozjami samochodzie przeżyły. Na podstawie tych 3 nagrań niewiele można wywnioskować, uważam jednak że pochodzą one z systemów OBSERWACYJNYCH a nie CELOWNICZYCH, bo krzyżyk tak na prawdę nigdy nie wskazuje nic konkretnego, a jedynie punkt na pustyni i ciężko powiedzieć w co tak na prawdę celowano.

  1. Parys

   Musisz się przyzwyczaić. Przez całe lata wciskano ci kit i propagandę amerykańską, teraz zaczynają wciskać kit i propagandę rosyjską. Zawszeć to Kit i Propaganda. Czy z tego uda się wyrobić własne zdanie zależy od talentu propagandzistów i kiciarzy.

  2. jeżeli już

   Nie wpadło Ci że cel drugiego ataku znajdował się pod ziemią - zwykły podziemny ośrodek dowodzenia, oraz nie żadne odłamki na stoku wzgórza tylko efekty wybuchu podziemnego na jego wentylacji.

 14. morgul

  jak widać łatwiej jest ostrzelać czołgami szkołę z zakładnikami lub udusić kilkaset osób w teatrze niż trafić w dom z terrorystami. Cała prawda o Rosyjskiej "technice wojskowej" wyjdzie na jaw tak jak było to na Kaukazie ...

  1. chorąży

   .. ale na Kaukazie Ruscy wygrali ?!? Chyba tak. Celem jest żeby w Syrii tez wygrali ? Czy wolisz isis w Europie ?? Na razie to z powodu "ruskiej techniki wojskowej" Koalicja "anty" isis z USA na czele ma zaparcia, a przedstawiciel Saudów wręcz zażądał, żeby "nie bombardowali" . A to dopiero 2 dzień :) , Strasznie skuteczna jest "ta" Ruska technika ...

  2. KIR

   Ja wiem, że "rusofobia" powoduje poważne zwichrowanie światopoglądu ale żeby aż tak?

 15. fx

  A o czym mowa jak Rosja w elektronice jest 20 lat za USA a te też nie mają 100 % skuteczności. Jeżeli Rosja ma 10-20 % to będzie sukces chociaż na tych filmikach widać dobrze że raczej bliżej 10 niż 20.

  1. KIR

   Człowieku nie konfabuluj już więcej. Przypomnij sobie lepiej maksymę M. Twaina. PS. A jeżeli w/w filmy to "zrzut" z systemu celowniczego Su-24 lub Su-34 to "Kopernik była kobietą" (najprawdopodobniej pochodzą z "bezzałogowca" który obserwował nalot )!

 16. olo

  To tak jak z najnowszymi ruskimi rakietami balistycznymi które trafiły w nie ten poligon co miały.

 17. Jac

  Przypuszczam, że każda akcja Rosjan będzie "odpowiednio" komentowana przez media zachodnie. Propaganda działa po obu stronach, a zwykli ludzie będą próbować znaleźć prawdę "między wierszami".

 18. kamyk

  Trzeci wybuch to chyba bomba paliwowo-powietrzna. Wiec i tak wszystkich podusiło.

 19. chorąży

  Ruscy mają jednostki "sar" są między innymi w strukturach "ministerstwa sytuacji nadzwyczajnych" a także obsługują, obstawiają lądowania statków kosmicznych, trudno powiedzieć jak liczne są, ale są .... "wiertuszka priljetieła" Jest też taka fajna scena w filmie "wojna", z ruska "wajna" , jedna z ostatnich scen, gdzie combat sar ratuje broniących się przed czeczeńcami uciekinierów, bronili się w wierzy starożytnej wioski

  1. bender

   Combat SAR i SAR to inne rzeczy. Ale to co autor chyba mial na mysli, to tzw. PJs albo pararescuemen, koncept rozwijany i dopieszczany przez amerykanow od czasow II WS. Rosja nie dysponuje niczym podobnym, gdyz w ichniej doktynie zycie pojedynczego czlowieka nie ma spejalnej wartosci (dopoki nie jest na szczycie wladzy). Nie maja dedykowanych specnazowcow ratownikow, maja specnazowcow zabojcow za to. Co do filmow, wiesz, tez byl taki polski film z Linda i Zamachowskim, straszny gniot zreszta, gdzie nasi wojacy wykonywali misje combat SAR chyba w Bosni. Przyslowiowy papier czy tasma filmowa zniosa kazda bzdure, wiec nie podniecalbym sie scenami wojennymi z rosyjskich czy innych filmow akcji.

 20. 8rp3

  W zeszłym tygodniu amerykańska administracja przyznała, że wyszkolone przez USA oddziały zostay wybite lub przeszły na stronę islamskich terrorystów, stwierdzono również, że w Syrii umiarkowana opozycja nie istnieje. Dzisiaj zarzuca się Rosjanom, że bombardują opozycję która tydzień wcześniej nie istniała. Co co celności, gdyby autor pokwapił się zobaczyć jak wygląda obraz z rejestratora samolotu Su-34 (przykłady z relacji z ćwiczeń Awiadarts) to by wiedział, że obraz pochodzi z Drona, a krzyż nie jest celowniczy. Obecnie nie ma najmniejszych problemów trafić klasyczną bombą dysponując nawet tylko celownikami ASP-17 jak w Su-22, szczególnie przy syryjskich warunkach atmosferycznych, co wielokrotnie udowadniali tamtejsi piloci. Co do oddzałów SAR. Oczywiście to jest konieczność. W trakcie takiej operacji samoloty mogą spadać, nie tylko trafione (podejrzewam, że amerykańskie dostawy uzbrojenia dla ISIS zmienią profil z przeciwpancernego na przeciwlotniczy), ale też ulegając awarii jak owy F-15E nad Libią.

 21. Willgraf

  SYRIA to taka Hiszpania XXI wieku - POLIGON jaki miał Mussolini , Hitler i Stalin

 22. voodoo

  oj Panie Redaktorze każde państwo w jakiś sposób musi uspokoić swoją opinię publiczną publikując przez zaprzyjaznione media celowośc takich czy innych kontrowersyjnych poczynań. Przypomnę zarzekania prezydenta Kwaśniewskiego o celowości wysłania naszych wojsk do Iraku (broń jądrowa) i jakich to "wielkie" korzyści z tego tytułu czekają Polskę przy ewentualnej odbudowie Iraku ( pierwsze pokazały się tam firmy niemieckie wogóle nie biorące w tej hucpie udziału) była to propaganda w naszych mediach rodem z "złotych" czasów Gierka.A gdy Francja bombardowala Libię rzekomo w obronie ludności protestującej przeciwko Kadafiemu ( w rzeczywistości chodziło o ochronę francuskich firm naftowych któym groziła nacjonalizacja gdy nie podporządkują się nowym przepisom podatkowym), pamięta Pan obrazki propagandystwów francuskich ochoczo pokazywane i u nas Libijczyków dziękującym Francuzom za te naloty ( co z tego że chałupę mi "przypadkiem" zmietli z powierzchni ziemii al przynajmniej Kadafi nie żyje) Nie bardzo rozumiem Pańskie zdziwienie że Rosjanie przygotowali wojska w misjach Combat SAR, ja raczej bym byl zdziwiony gdyby takich wojsk nie przygotowali mając na uwadze że będą latali nad wrogim terytorium. Co do celności ich bombardowań to raczej za wcześnie na analizy biorąc pod uwagę skuteczność nalotów amerykańskich i saudyjskich na szkoły czy inne wesela.

  1. vvv

   tyle ze ruskie pod przykrywka walki z isis wytluka rebeliantow a isis zostawi w spokoju

Reklama