Reklama

Polityka obronna

MSWiA: Chcemy premiować absolwentów klas o profilu policyjnym

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Absolwenci klas o profilu policyjnym szkół ponadgimnazjalnych będą dostawali dodatkowe punkty podczas postępowania kwalifikacyjnego do policji - zakłada projekt zmian w rozporządzeniu MSWiA, który trafił do uzgodnień. 

Każdy kto chce zostać policjantem musi przejść przez program "Rekrut", którego elementami są testy: z wiedzy ogólnej, sprawności fizycznej oraz psychologiczny. Kandydaci otrzymują określoną liczbę punktów za każdy etap postępowania kwalifikacyjnego.

Zmiana rozporządzenia polega na zwiększeniu liczby punktów przyznanych kandydatowi do służby w postępowaniu kwalifikacyjnym z tytułu wykształcenia średniego. Chodzi o absolwentów liceum ogólnokształcące lub technikum w klasach, w których były przedmioty dotyczące funkcjonowania policji. Obecnie są to 2 punkty, natomiast po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia będą to 4 punkty.

Według szacunków MSWiA odnosi się to do około 20 tys. uczniów 950 klas policyjnych w 300 liceach ogólnokształcących i technikach.

"Należy przyjąć, że osoby podejmujące naukę w tych klasach, posiadają predyspozycje oczekiwane od kandydatów na policjantów np. skłonność do poddania się rygorom dyscypliny, szacunek do munduru. Po zakończeniu nauki posiadają także pewien kapitał wiedzy i umiejętności w zakresie zagadnień związanych z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nie bez znaczenia jest także to, że dla wielu absolwentów możliwość wstąpienia do służby w policji determinuje dokonanie przez nich wyboru profilu nauczania i stanowi logiczną konsekwencję tego wyboru" - podkreślono w uzasadnieniu.

Kandydat do służby w policji musi mieć co najmniej średnie wykształcenie, obywatelstwo polskie i cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo ani przestępstwo skarbowe.

PAP - mini

 

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Marek

    Absolutnie nie wolno promować takich pseudo klas policyjnych one niczym nie różnią się od zwykłych jedynie tym iż noszą mundury . nic więcej, moim zdaniem każdy ma prawo mieć równe szanse dostania się do służby w policji , co innego stworzyć już na starcie szkołę typowo policyjną ze skoszarowaniem i nauka strikte zadań policyjnych to owszem tak

    1. xyz

      A jednak nie masz racji - takie klasy różnią się, może nie bardzo ale jednak. Tacy uczniowie maja dodatkowe przedmioty i nacisk na sprawność fizyczna. Muszą przechodzić nie łatwe obozy szkoleniowe gdzie maja styczność z policjantami i ich praca. Lecz każdy ma swoje zdanie ma ten temat.

  2. starsza sierżant

    Niby tylko 2 punkty, ale nie sądzę żeby tzw. "klasy policyjne" uczyły o Policji więcej niż absolwenty zwykłego LO lub technikum. Panienki z takich klas pojęcia nie mają o szacunku do munduru, bo są zbyt zajęte malowaniem paznokci i czesaniem włosów. Swoją drogą, rekrutacja - rekrutacją, a "karierę" w Policji - wiadomo - i tak robią tylko Ci z nazwiskiem lub trampoliną. Pracuję w formacji od 6 lat, posiadam najlepsze wykształcenie w swojej jednostce, a na awans nie mam szans bo cytujac mojego naczelnika: "W ciążę zajdziesz i tyle będę miał z ciebie pożytku". Zaangażowanie w prace i wyniki nawet nie są brane pod uwagę. Dziewczyny - jak najdalej od tej formacji, chyba że macie "szerokie" plecy.

  3. Evocati

    Proponuję nagradzać wiedzę i umiejętności a nie fakt posiadania dyplomu. Zgoda z użytkownikiem Morfeusz

  4. Morfeusz

    To zły pomysł. Jakiekolwiek preferencje dla absolwentów klas mundurowych będą raczej tworzyły patologie i zaniżały poziom kształcenia w tychże klasach - bo motywacja nauczycieli, kuratorów do utrzymywania wysokiego poziomu a także uczniów do nauki będzie niższa skoro: "i tak się dostanę do policji". Egzaminy muszą być uniwersalne i jednakowo traktować wszystkich startujących. Dzięki temu mamy dwie pieczenie an jednym ogniu: po pierwsze policja ma dostęp do obiektywnie najlepszych absolwentów, po drugie takie egzaminy to obiektywny wyznacznik poziomu kształcenia w klasach mundurowych (jeśli spory odsetek rzeczonych absolwentów odpadnie na egzaminach to znaczy, że coś jest nie tak z programem i jakością kształcenia). A absolwenci klas mundurowych skoro mają "profilowe" wykształcenie i tak będą mieli łatwiej na egzaminach.

    1. expolicjant

      RACJA !!!!!!!!!! Klasy mundurowe to wielki kit !!!!