MSPO 2019: Przeciwpancerne Javeliny i używane Herculesy dla wojska

2 września 2019, 16:02
Hercules
Fot. Senior Master Sgt. Charles Delano/US National Guard.
Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w czasie targów MSPO w Kielcach zostaną podpisane wnioski o dostawę ze Stanów Zjednoczonych systemu przeciwpancernego Javelin oraz transportowców C-130 Hercules. Te drugie zostaną pozyskane w ramach programu Excess Defense Articles, czyli z nadwyżek sił zbrojnych USA.

Z komunikatu MON zapowiadającego wizytę szefa resortu Mariusza Błaszczaka na targach wynika, że we wtorek 3 września zostaną podpisane wnioski Letter of Request w sprawie dostaw systemu przeciwpancernego Javelin oraz Herculesów, a oprócz tego będą sygnowane – nieokreślone w komunikacie – umowy na dostawę sprzętu dla Sił Zbrojnych RP.  

Oficjalnie MON nie podał szczegółów wniosków LOR, jakie mają zostać wysłane do Stanów Zjednczonych. Z informacji Defence24.pl wynika jednak, że ten dotyczący samolotów Hercules ma objąć pięć maszyn w wersji C-130H po remoncie i modernizacji. Te samoloty są wciąż używane m.in. w Gwardii Narodowej sił powietrznych USA. W Polsce miałyby zastąpić starsze Herculesy C-130E, również pozyskane z nadwyżek USA (Excess Defense Articles). W br. Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął dialog techniczny w programie „Drop”, mającym wyłonić następcę C-130E.

Z kolei wniosek o systemy przeciwpancerne Javelin obejmuje przypuszczalnie, według nieoficjalnych informacji, kilkadziesiąt wyrzutni i mniej niż 200 pocisków. Javelin to system przeciwpancerny wyposażony w pociski naprowadzane za pomocą głowicy termowizyjnej, na zasadzie „odpal i zapomnij”, zdolny do atakowania celów z górnej i przedniej półsfery. Maksymalny zasięg to w zależności od wersji 2,5 do ponad 4 km.

Producentem obu systemów jest koncern Lockheed Martin, natomiast proces ich pozyskania będzie prowadzony w trybie międzyrządowym. W wypadku Herculesów będą obowiązywać zasady dotyczące sprzętu z nadwyżek sił zbrojnych USA (Excess Defense Articles).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 84
Reklama
Militarysta
wtorek, 3 września 2019, 21:34

Część DWS lobbowała za Javelinami mimo negatywnej opinii 25, 6 brygady oraz WRiA. Pierwotnie próbowano wcisnąć FMG-148 do BKPanc, spadaków, DWS i WOT w ilości 250 wyrzutni i ponad 3k pocisków. Po negatywnej opinii, dzielny lobbing pewnego generała za Lockheedem zaowocował zakupem "tylko" 60 wyrzutni dla WOT (co pokrywa zapotrzebowanie już stworzonych brygad na ppk) zaś liczba to klasyczna stopa w drzwiach ponieważ tyle pójdzie w 1,5 roku na szkolenie. Rocznie to minimum 1 ppk na wyrzutnie dla już wyszkolonego operatora, zaś jo to minimum 4 na wyrzutnie. Zatem 60x 4 240 sztuk jak nic plus zapas. To realnie się rozrośnie do minimum 740 rakiet w ciągu dwóch lat. Jak nie więcej. Bzdura totalna. A z Izraelem nawet nikt poważnie nie gadał, mimo że sami się dobijali z Spike, zaś MBDA z MMP. I obie firmy miały propozycje serio offsetu a nie z półki bo obie firmy proponują nowe generacje ppk + integracja na pojazdach + polonizacja produkcji minimum 40%. Nikt nie chciał z nimi tutaj gadać bo wygrać miał Javelin i jak widać go kupują mimo że żołnierze na testach wyśmiali ten system w naszych warunkach. Ani prostszy w obsłudze, ani lepszy, zasięg realny LOS 800-1500m, itp. Szkoda słów.

Tyle
środa, 4 września 2019, 18:14

Przecież to proste jak konstrukcja cepa. PiS nie podejmie decyzji o zakupie żadnego konkurencyjnego dla Amerykanów sprzętu wojskowego. Boją się że się "przyjaciele" obrażą i pragną jak najbardziej związać się z USA, wręcz na klęczkach doszukujac się co można by jeszcze kupić za oceanem!!

Gumiok
wtorek, 3 września 2019, 14:40

Skąd to zdziwienie u komentujących.? To już zapomnieliście pod czyje skrzydła się schowaliśmy? Przecież tu nie chodzi o dobro kraju/armii.

Pc
wtorek, 3 września 2019, 12:24

W jaki sposob Javeliny sa lepsze/uzupelniaja Gromy/Pioruny?

Imperial Palace
środa, 4 września 2019, 12:29

Rozłóżmy twoje pytanie na części pierwsze. W czym Javelin, pocisk przeciwpancerny jest lepszy od Groma/Pioruna, pocisku przeciwlotniczego?

Jack
wtorek, 3 września 2019, 11:57

Dobry krok, w razie godziny "W" dostawy będą podzielone rakiet do Spike z polskich zakładów oraz Javelliny z USA. Tym samym logistyka będzie szybciej działała. Brawo.

Imperial Palace
środa, 4 września 2019, 12:29

No, jedne z dostawy z kraju drugie za oceanu, logistyka przyspieszy że ho ho.

Juhas
wtorek, 3 września 2019, 11:47

Te Javeliny to dla Sił Specjalnych na poczet przyszłej wojny z Iranem, albo taka "ukryta" transakcja dla Ukrainy...

Victor
wtorek, 3 września 2019, 11:26

Dwa tygodnie temu d24 pisało o zainicjowaniu dialogu programu Drop na następcę Herculesów. Uczestnicy chyba poczują się niepoważnie traktowani skoro dwa tygodnie później okazuje się, że cały ten dialog nuie ma znaczenia.

wedd
wtorek, 3 września 2019, 11:24

Po co te Javeliny? dla kogo to? zakup śladowy na parady?......i kolejny złom Hercules….ręce opadają....

Ciekawy
wtorek, 3 września 2019, 11:11

Czy ktoś się orientuje czy te Herculesy kończą Drop czy jest to tylko pomostówka?

I
wtorek, 3 września 2019, 10:15

No dobra, Javeliny, wszystko fajnie, tyle że co to za śmieszna ilość?

LOL
wtorek, 3 września 2019, 21:29

Bo to tylko pretekst. Javeliny na testach w 25 i 6 brygadzie, zostały bardzo źle ocenione, przez co uwalono pomysły zakupu 300 wyrzutni i 3tys pocisków. Ale lobbyści nie odpuszczają- Wojska Specjalne jako gestor mają możliwość dowolnego wyboru sprzętu. Jak już zostaną kupione przez DWS, to oficjalnie staną się uzbrojeniem na stanie SZRP i otworzy to drogę do kupna kolejnych wyrzutni i pocisków bez przetargów i z ominięciem procedur. Ot- próba wciśnięcia tego złomu do polskiego wojska tylnymi drzwiami.

rozbawiony
poniedziałek, 6 stycznia 2020, 03:11

Złom? Podstawowe pociski ppk w najsilniejszej armii świata, wielokrotnie sprawdzone w boju, skuteczne. Masz Ty chłopie wyobraźnię skoro sprzęt z tej półki nazywasz złomem.

Imperial Palace
wtorek, 3 września 2019, 09:39

Kupować Javeliny kiedy robi się u siebie i ma na wyposażeniu lepsze Spike. Kuriozalna sytuacja nabywania sprzętu gorszego niż posiadany do momentu aż człowiek sobie przypomni kto jest producentem Javelina... Lockheed Martin. I wszystko jasne.

werte
wtorek, 3 września 2019, 09:30

Zamówienie dla sił ekspedycyjnych? Javeliny w tej ilości to raczej dla specjalsów. Wojsko regularne i tak z nich nie korzystało.

JJ
wtorek, 3 września 2019, 09:25

Tu sprawa wygląda jak dość dobry deal. Armia USA oddaje samoloty dla Polski które przed przekazaniem będą remontowane przez LM ale zamiast USA płacić za to, my kupimy od LM Javeliny i to sfinansujemy. Wychodzimy na tym i tak bardzo dobrze. Dostajemy samoloty które będziemy mogli wykorzystywać przez co najmniej 10 lat i kupujemy wyrzutnie (może nie aż tak potrzebne ponieważ posiadamy Spike). Przypominam że tego typu samoloty nie są Polsce aż tak potrzebne i głównie służą do obsługi kontyngentów zagranicznych. Więc USA ma w tym interes. Zamiast pomagać nam w transporcie przekazują na starsze maszyny a w ich miejsce zakupują nowe utrzymując linie produkcyjne itp.....

Historyk
wtorek, 3 września 2019, 08:47

Hmm co do latającego muzeum to się nie wypowiem, ale jeśli chodzi o Javeliny to chyba nie jest najgorszy pomysł. Fakt utrudni to logistykę, ale różne środki ogniowe stanowią większą przeszkodę dla agresora. pozdrawiam

GI
wtorek, 3 września 2019, 08:31

To po co uruchomiono dialog techniczny Programu DROP. Szkoda papieru i roboczogodzin specjalistów z IU, jak i tak została już wybrana maszyna transportowa. Zastanawiam się, czy w dialogu rozważali pozyskanie od Lockheeda Martin nowych Herkulesów w cywilnej wersji. Zakup Javelin jest potrzebny, ale mam nadzieję, że nie pogrzebie finansowania budowy ppk Pirat.

ppp
wtorek, 3 września 2019, 08:09

Jaki sens jest kupować kolejny typ uzbrojenia przeciwpancernego w tak śladowych ilościach? Co z logika i z logistyką?

radek
wtorek, 3 września 2019, 07:37

Javeliny to chyba pokłosie konfliktów dyplomatycznych z Izraelem - USA to wykorzystało i pewnie Nasi kupią dla specjalsów.

dropik
wtorek, 3 września 2019, 06:59

Tak oto polityka prowadzona na kolanach prowadzi do tego, że kupujemy gorsze uzbrojenie niż mamy.

B72
wtorek, 3 września 2019, 05:06

I bardzo dobrze im wiecej roznych typow ppk tym wielsza szansa zniszczenia wozow przeciwnika.

Pirat
wtorek, 3 września 2019, 04:40

Dobra wiadomość. Pirat jeszcze nie jest gotów.

Davien
wtorek, 3 września 2019, 02:19

Czyli jednak stare Herculesy:( Ciekawe jaki bedzie zakres modernizacji. Natomiast akurat Javeliny to b.dobry sprzet dla oddziałów mobilnych lub specjalnych. Zeby tylko w WOT nie skończyły.

Marcin
wtorek, 3 września 2019, 00:38

Czyli znowu złom rozwiąże problem przez kilka lat, 40 letnie C-130 zastąpią 50 letnie a potem ogłoszą to jako ogromny krok do przodu. A podatnik zapłaci za remonty zużytych starych samolotów. Jestem pod wrażeniem.

ursus
poniedziałek, 2 września 2019, 23:24

"kilkadziesiąt wyrzutni i mniej niż 200 pocisków" - bardzo bym chciał by Pan Minister powiedział na ten temat coś więcej o ile się to info potwierdzi. Jeśli to ma być transza testowa lub niezbędna do szkolenia WOT to ok, ale kiedy w takim razie planowane jest zbudowanie prawdziwych zapasów na wypadek "W", bo obrona ppanc mocno u nas kuleje?

22
poniedziałek, 2 września 2019, 23:19

Czyli polski pirat pa pa. Komuś za wielką wodą ten projekt bardzo przeszkadzał w robieniu geszeftów w naszym pięknym kraju. :)

Tak myślę
poniedziałek, 2 września 2019, 22:55

Czyli... kolejne nabytki u wuja Sama. Nic dziwnego, że Trump bardzo kocha Polskę.

Gort
poniedziałek, 2 września 2019, 22:27

Nie wierzę i jednocześnie cieszę się. Pierwsze pociski przeciwpancerne dla naszej piechoty. Proste w obsłudze i nie wymagające specjalistycznego szkolenia tak jakt Spike. Spike nadal będzie lepszy bo umożliwia zmianę celu strzał za zasłonę terenową i jednocześnie daj możliwość rozpoznania sił w pobliżu celu - ale ta cena.... Gratulacje. Życzymy sobie wyborów co pół roku, to więcej programów przyspieszy.

Imperial Palace
środa, 4 września 2019, 12:32

Javelin wymaga takiego samego przeszkolenia operatora jak Spike przy czym ten drugi w ocenie użytkowników jest łatwiejszy i szybszy w opanowaniu. Oraz... jak to "pierwsze pociski przeciwpancerne", Wojsko od dawna używa Spike więc chyba drugie.

dades
poniedziałek, 2 września 2019, 22:25

w koncu ruch w ppk. tego powinnismy miec mase roznego roadzaju

SynteK
poniedziałek, 2 września 2019, 22:12

Javelin, zabójca Pirata. Nie wiem o co biega MON-owi. Naprawdę trudno to wykoncypować. Mamy całkiem pokaźną ilość Spike-ów. Pracujemy nad własnym ppk. Po co nam trzeci system na dodatek w ilości... żadnej? Ktoś mi odpowie?

Covax
wtorek, 3 września 2019, 21:05

Bo Javelin dostał niegatywną opinie SZRP, a gen znany z trzaskania obcasami i salutowania przed lobbystami włożył stopę między drzwi, zanim wycertyfikuja

Davien
wtorek, 3 września 2019, 20:01

SynteK, obecnie Pirat w porównaniu z Javelinem to na starcie przestarzały pocisk z nieskuteczna głowicą i naprowadzaniem o włos lepszym od archaicznego SACLOS. A Javelin to idelany pocisk chocby dla sił specjalnych, oraz formacji wysokiej mobilności.

darek
poniedziałek, 2 września 2019, 21:59

podobno Pirat taki dobry a bierzemy Javeliny ?

michalspajder
poniedziałek, 2 września 2019, 21:58

W przypadku Herculesow jeszcze rozumiem.Posiadamy doswiadczenie i infrastrukture.Ale Javelin?I do tego w malych ilosciach? Gdy mamy Spike.Tego nie rozumiem.

jacek
poniedziałek, 2 września 2019, 21:56

kilkadziesiąt wyrzutni? przecież to kpina....

no, come on
poniedziałek, 2 września 2019, 21:46

kupujemy garstkę Javelinów ,a polski pocisk przeciwpancerny Pirat sprzedamy za grosze Amerykanom do tzw testów i gdzie tu logika?

Davien
wtorek, 3 września 2019, 19:58

Biorąc pod uwage że Pirat w porównaniu do javelina to zabawka....

olo
poniedziałek, 2 września 2019, 21:44

To się nazywa wzmacnianie potencjału obronnego naszej armii. Nowe stare Herculesy i kilka wyrzutni Javelin. Brawo MON ciekaw jestem, kto w razie "W" o zdrowych zmysłach stanie do walki o ten kraj.

szwej
poniedziałek, 2 września 2019, 21:40

liczba pocisków - hmm tylko dla wojsk specjalnych, reszta koktajle mołotowa?

jk
poniedziałek, 2 września 2019, 21:39

No i już widać czym zostanie skończony program nabycia następców herkulesów.

Robert
poniedziałek, 2 września 2019, 21:31

Szkoda że tak mało tych Javelinów kupują, 500 sztuk to minimum.

bnb
poniedziałek, 2 września 2019, 21:26

No i dobrze. Javelinów nie za dużo, ale dobre i to bo WP zaznajomi się ze sprzętem, a w przyszłości pewnie MON dokupi sprzętu. Pozatym w kalkulacji potencjalnego agresora to kolejne kilkadziesiąt czołgów w piach. W razie W mam nadzieję że US dośle (sprzeda?) więcej wyrzutni i rakiet.

aster
poniedziałek, 2 września 2019, 21:20

Javeliny i uzywane Herculesy ... jak na nasze potrzeby moze byc.

autor
poniedziałek, 2 września 2019, 21:16

czy potrzebny nam javelin jak mamy pioruna ?

Davien
wtorek, 3 września 2019, 19:57

Wow to znaczy że chcesz pociskami plot stzrelac do czołgów??

Z prawej flanki
poniedziałek, 2 września 2019, 21:13

TO już było wiadome od jakiegoś czasu... Za kupowanie Javelina, który otrzymał negatywne oceny podczas testów w Polsce, i podczas gdy produkujemy na licencji znacznie lepsze Spike LR, to ktoś powinien na długi czas pójść za kratki.

Davien
wtorek, 3 września 2019, 19:57

A w innych krajach negatywne oceny otrzymał Spike a wygrał javelin. Te oba pociski sa całkiem porównywalne a SpikeLR nie jest pod żadnym wzgledem lepszy od javelina.

Jimmor
środa, 4 września 2019, 11:35

Tia, dorównuje mu np. stopniem polonizacji oraz wielozaresowością systemu naprowadzania...

Davien
czwartek, 5 września 2019, 10:15

A co ma polonizacja do skuteczności to zapewne sam nie wiesz:)) A co do naprowadzania to Spike i Javelin maja IIR wiec jaka wielozakresowość? Javelin jest odpal i zapomnij, Spike podobnie tyle ze na wiekszych dystansach musi byc uzywany światłowód. Spike jest cięższy, wymaga trójnoga skutecznośc głowicy bojowej podobna. CLU Javelina moze byc uzywane jak przyrzad obserwacyjny. Oba pociski wielokrotnie razem startowały w przetargach i raz wygrywał jeden a raz drugi

Myky
poniedziałek, 2 września 2019, 21:13

Ta C 130 H to jak rozumiem za 1 i na złom ? Bo takową wartość przedstawiają zestarzały się moralnie jak i fizycznie.

attikus
poniedziałek, 2 września 2019, 21:01

kilkadziesiąt wyrzutni .....a powinno być minimum kilkaset-ręce opadają

wiarus
poniedziałek, 2 września 2019, 20:55

Kilkadziesiąt wyrzutni? Po trzy pociski na jedną? Czy leci z nami pilot?

Rotor
poniedziałek, 2 września 2019, 20:52

Czyli teraz Kupujemy wszystko jak leci od USA.Nie ma sensu utrzymywać zakładów w Polsce..

Autautoror
poniedziałek, 2 września 2019, 20:48

Klekajcie narody, po co Raki na podwoziu gąsienicowym, armaty do T-72 i amunicję, drony warmate TL, Łoś, granatniki ba choćby nowa amunicja do starych RPG... A może Pirata? Ciężkie rakiety przeciwpancerne dla czołgów, remotoryzacja śmigłowców Mi bo o takiej ekstrawagancji jak partia 32 śmigłowców uderzeniowych to już nikt nie myśli.....gdzie Silniki i przekładnie dla PT i T... Zssw dla Rosomaka... Och po co spiki dla kto.....przecież męsko by mogło klepnac.... Gdzie BMSy Topazy, Tytany... To wszystko jest za dużo... Za dużo byśmy chcieli.... Będziemy krwią nadrabiać jak się javeliny skończą a hercules nie mówię że nie potrzebne ale... To jest słabe info przez pryzmat tego czego nie kupujemy a co jest relatywnie tanie...

Kolo
poniedziałek, 2 września 2019, 20:39

Javelin- mniejszy od spike-er używanego u nas i prostszy w obsłudze. Odpowiednik spike-mr. Liczba świadczy ze to dopiero pierwszy zakup, byc może dla WOT na poziomie batalionu. Na niższych szczeblach będzie mniejszy pirat. No i brawo.

Skitarii
środa, 4 września 2019, 12:35

Mniejszy, prostrzy? Od kiedy i w jakiej alternatywnej rzeczywistości?

Vdv
poniedziałek, 2 września 2019, 20:27

A co z polskim piratem?tojuz nie bedzie zakupow?

Ryszard Ochucki
poniedziałek, 2 września 2019, 20:03

Kolejne zakupy wyspowe. A Pirat spokojne będzie sobie rdzewiał, a potem się go zezłomuje

P
poniedziałek, 2 września 2019, 20:00

Czym się różnią Javeliny od posiadanych już Gromów/Piorunów. Jakie zdolności uzupełniają.

Ppor artylerii
wtorek, 3 września 2019, 20:03

Ja ci wyjaśnię. Grom i Piorun to systemy przeciwlotnicze.Zwalczają samoloty i śmigłowce. Javelin to prosty system przeciwpancerny. Czołgi niszczy i BWP.

P
poniedziałek, 2 września 2019, 19:52

Czy ktoś może mi wyjaśnić w jaki sposób pociski Javellin uzupełniają zdolnosci posiadane przez Gromy/Pioruny. Czym się różnią?

Ppor artylerii
wtorek, 3 września 2019, 20:05

Mogę. Gromy i pioruny niszczą samoloty. Javelin niszczy czołgi. Proste?

Michał
poniedziałek, 2 września 2019, 19:50

Yyyyy, czyżbyśmy sie mieli przezbrajac ze spike'ow w javeliny?

Imperial Palace
środa, 4 września 2019, 12:36

A to by było, przezbrajanie z systemu lepszego na gorszy... ale Made in US.

xyz
poniedziałek, 2 września 2019, 19:44

Czyli lobby amerykańskie wymusiło kupno Javelinów bo zbliżają się ku końcowi badania i wdrożenie Pirata. A MBDA proponuje transfer technologii pocisku Brimstone dla niszczycieli czołgów. A tak amerykanie zapewniają sobie wielo seryjną dostawę pocisków w przyszłości bez transferu technologii i zniwelowaniu znaczenia budowy w Polsce kierowanych pocisków przeciwpacernych. Druga sprawa to po co nam na dzień dzisiejszy dostawa Herculesów. Planujemy jakiś desant za granicę wysłać? Tak właśnie marnotrawione są pieniądze na zbytecze rzeczy.

Davien
wtorek, 3 września 2019, 19:54

Panie xyz, tyle że Pirat w porównaniu z Javelinem to przestarzały pocisk juz na starcie i tu naprawde nie ma co porównywać. Brimstone to zupełnie inna półka, nikt nie ma zamiaru uzywac Javelinów do niszczycieli czołgów bo to zwyczajnie nie ma sensu A co do budowy ppk w Polsce to raczej własnie powstaje konkurencja dla Spike'a czyli ppk Moskit a nie dla Javelina czy Brimstone,a

ppp
poniedziałek, 2 września 2019, 19:42

Czy jest sens kupiwać takie śladowe ilości pocisków i wyrzutni? No chyba tylko q celach porównania z innymi.

nikt
poniedziałek, 2 września 2019, 19:30

Faktycznie jak ktoś mówił, dostawcą sprzętu dla WP może być Lockheed albo Martin

Trepusz
poniedziałek, 2 września 2019, 19:13

No tak po co nam lepszy c-390, przecież lepiej ciagnać złom z pustyni.

Profesor
wtorek, 3 września 2019, 10:30

A różnicę w koszcie zauważasz?

tomek
wtorek, 3 września 2019, 09:44

Bo złom stoi na tej właściwej pustyni, a c-390 to przecież jest odpowiedzialny za wycinkę lasów deszczowych ....

asf
poniedziałek, 2 września 2019, 19:06

A jakiś sprzęt z polski? Kolejne Raki, albo amunicja do nich?

Covax
wtorek, 3 września 2019, 08:38

Na to pytanie poznasz odpowiedź w ciągu 4 dni ;-)

AK
poniedziałek, 2 września 2019, 18:55

Hercules, OK. Ale czemu Javeliny a nie Spike ze Skarżyska ?

RJP
wtorek, 3 września 2019, 17:16

20% polskiego udzialu, 80% izraelskiego. Trzeba zakupy urozmaicić, zeby wzmocnic pozycje przetargowa wobec Izraela.

Fort
wtorek, 3 września 2019, 10:10

Bo javeliny są prostsze w obsłudze i mają być głównie dla WOT, który prawdopodobnie nie będzie posiadał spikow

Imperial Palace
środa, 4 września 2019, 12:37

Po testach w WP, mit o "prostszy w obsłudze" upadł całkowicie. A mimo to jest powtarzany.

dropik
wtorek, 3 września 2019, 09:05

Trump powiedział kupujcie amerykanskie więc trzeba spełnić wymagania sojusznika. z technicznego i eksploatującego punktu widzenia to nie ma sensu bo spike bije to na głowę.

Davien
wtorek, 3 września 2019, 22:16

A niby pod jakim względem?? Bo javelin i SpikeLR sa w pełni porównywalne.

Profesor
wtorek, 3 września 2019, 08:48

A w Skarżysku robimy spike-MR? Raczej tylko LR, a Javelin to odpowiednik MR, więc trochę co innego.

dim
poniedziałek, 2 września 2019, 18:40

A te Javeliny to na pewno dla nas ? Tak tylko pytam...

Tweets Defence24