Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

MSPO 2013: System Patriot dla Polski

Douglas B. Stevenson dyrektor firmy Raytheon ds. zintegrowanych systemów lotniczych i rakietowych na Polskę. Konferencja podczas MSPO 2013. - fot. J. Sabak
Douglas B. Stevenson dyrektor firmy Raytheon ds. zintegrowanych systemów lotniczych i rakietowych na Polskę. Konferencja podczas MSPO 2013. - fot. J. Sabak

Firma Raytheon informowała podczas kieleckich targów o swoich propozycjach dla Polski w zakresie kompleksowej obrony przeciwlotniczej.

Podczas konferencji, reprezentujący firmę Raytheon w zakresie systemów przeciwlotniczych Douglas B. Stevenson, przedstawił założenia oferowanego Polsce systemu w kombinacji PAC-3/PDB-7, obsługującej również zaawansowane pociski PAK-3 MSE. 

Jednym z potencjalnych rozwinięć systemu jest AMD Sensor - Radar z 3 nieruchomymi antenami, stale kontrolującymi przestrzeń w zakresie 360 stopni. Jego zaletą jest brak martwych stref podczas śledzenia i namierzania celów. Być może będzie on już niebawem stanowił interesującą alternatywę dla stosowanych obecnie anten ruchomych.

Pojawiły się też zapewnienia o transferze nowych technologii do siły zbrojnych w sytuacji, gdy Polska wybierze omawiany system. Obecnie amerykańska firma analizuje zakres możliwej polonizacji, który szacowany jest na około 50%. Obejmowałby on zarówno systemy kierowania i zarządzania polem walki, ale też elementy samych pocisków.

(JS)

Reklama

Komentarze (4)

 1. andy

  NIECH SIĘ Z TYMI 15% WYPCHAJĄ ...

  1. Wppr

   Wlaśnie.

  2. ciekawy

   F-35 jest samolotem wielozadaniowym. Równie dobrze może przełamywać OPL co sprzątać z nieba niczego nie spodziewające się wrogie samoloty.

  3. Adam_S

   Aha, czyli jeśli wojska rosyjskie wejdą na terytorium Polski, to ma się rozumieć że honorowo zrezygnują z ochrony tego wojska swoją OPL, jasne...

 2. Janusz

  Brak stref martwych? Jak zamierzają walczyć z kątami zakrycia? Chyba zawieszą radar na balonie.

 3. rozczochrany

  Tylko 15 % ? Chyba ich pogięło. Taka propozycja to dla Bangladeszu a nie dla kraju który ma rozbudowany przemysł zbrojeniowy jak Polska.

 4. Michael

  To jest realistyczne podejście,a nie bajanie o o polskich radarach itp.

Reklama