MON rozszerza uprawnienia NCBC

15 maja 2020, 11:06
Mariusz Błaszczak Fot. por. RobertSuchy COMON
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.

W dzienniku urzędowym resortu obrony narodowej opublikowano decyzje wprowadzające zmiany m.in. w zakresie pozyskiwania sprzętu, promocji oraz zaopatrywania w prasę. Jaki jest zakres zmian oraz które z instytucji powinny z uwagę przeanalizować zapisy zawarte w decyzjach?

Zobacz także
Reklama

Pozyskiwanie sprzętu i usług oraz zapewnienie wymaganego poziomu bezpieczeństwa w systemach teleinformatycznych resortu obrony narodowej było do tej pory domeną Narodowego Centrum Kryptologii. Centrum pełniło w tym zakresie rolę gestora. Decyzja Nr 65/MON z 12 maja w prowadza w tym zakresie zmianę.

Rolę gestora oraz szereg obowiązków i uprawnień z tym związanych przejmuje Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Kolejna istotna zmiana, dotycząca także centrum kierowanego przez generała Karola Molendę, została zawarta w decyzji nr 63/MON, która jest związana z działalnością promocyjną w resorcie obrony narodowej. Tym samym NCBC zyskuje uprawnienia do realizacji własnej działalności promocyjnej oraz promocji podległych jednostek organizacyjnych. Świadczy to rosnący znaczeniu i randze cyberwojsk. Do tej pory takie uprawnienia przysługiwały wyłącznie: Dowódcy Generalnemu RSZ, Dowódcy Operacyjnemu RSZ, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Komendantowi Żandarmerii Wojskowej oraz rektorom-komendantom uczelni wojskowych i komendantom jednostek szkolnictwa wojskowego.

Trzecia z najnowszych decyzji ministra obrony narodowej dotyczy zaopatrywania w prasę drukowaną i elektroniczną komórek resortu obrony narodowej. Zapisy zawarte w decyzji nr 64/MON wprowadzają uaktualnienia w zakresie należności przysługujących w tym zakresie zarówno na poziomie kierownictwa resortu, departamentów, sztabu generalnego i dowództw, aż po poziom jednostek wojskowych. Zapotrzebowania na prasę tradycyjnie realizowane są przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Przedstawiliśmy tylko ogólne założenia zmian wprowadzanych przez resort obrony narodowej. Zainteresowanym polecamy szczegółową analizę zapisów każdej z decyzji. Interesujące informacje znajdą w nich zarówno osoby zainteresowane rozwojem wojsk obrony cyberprzestrzeni jak i osoby zainteresowane promocją sił zbrojnych i dostępem do prasy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Marek1
środa, 20 maja 2020, 22:37

Nawet nie mam pojęcia JAK się odnieść do powyższego materiału. W zasadzie dla każdego powinien wystarczyć cytat " NCBC zyskuje uprawnienia do realizacji własnej działalności promocyjnej oraz promocji podległych jednostek organizacyjnych. Świadczy to rosnącym znaczeniu i randze cyberwojsk" ... szkoda, ze nie mogę napisać, CO żołnierze WP myślą o decydentach z MON

chagidiel
piątek, 5 czerwca 2020, 13:16

mysla tak. dajcie mi wladze nad sprzetem komercyjnym a zrobie z niego orez . Beton sie dziwi ze nie zakumal nowych czasow cyberpokoju.

Żenada MON powala
niedziela, 17 maja 2020, 09:21

Krótko zatem: teraz za zakupy sprzętu i uslug będą odpowiadać "kolesie" MB. Ważne? Bardzo "ważne" że teraz za... promocję (choć tylko Bóg wie, co to jest) też będą odpowiadać jego totumfaccy. Po trzecie, równie "ważne", że kto jakie kupi gazety dla WP Edzie decydować NCBC. O Matko, ależ.. p r o g r e s!!!!

Blob
piątek, 22 maja 2020, 12:38

Będzie odpowiadać Molęda uznany spec od cyberbezpieczenstwa. To nie pukawki tylko sprzęt komputerowy, a mobilność i kompetencja MON w zakresie zakupów nawet pukawek jest powszechnie znana

kolegaBiednegoInformatykaCywilnego
piątek, 15 maja 2020, 18:19

Ciekawe kiedy podniosą place cywilnych informatyków, którzy pracują w roli administratorów w podległych NCBC instytucjach. Kolega jest administratorem na jednym z istotnych lotnisk. Razem ze mna kończył studia informatyczne, więc tytuł inżyniera informatyka ma, a zarabia 3600 zł brutto. Trochę mi go szkoda.

piątek, 5 czerwca 2020, 13:20

2400 beda placic ale dadza do przetestowania nowa idee strategiczna w cyberzonie

Tim
piątek, 15 maja 2020, 16:14

Może nie na temat ale pan Mariusz bardzo lubi umiejscawiać przy każdej swój wizerunek. Nic by się nie stało gdyby ograniczył ten ekshibicjonizm do skrajnego minimum, bo naprawdę Douglas MacArthur był o niebo skromniejszy a kraj zawdzięczał mu o dwa nieba więcej

redox
poniedziałek, 18 maja 2020, 17:34

Ktory kraj?

Słaby
piątek, 15 maja 2020, 15:20

Czy może ktoś to przetłumaczyć na język polski?

plusik
piątek, 15 maja 2020, 14:54

Nie wiem czy trafiłem ale wszystko jest pod patronatem T-Mobile

Tweets Defence24