MON kupił symulatory dla wojsk pancernych i zmechanizowanych

11 czerwca 2021, 12:45
Zrzut ekranu 2021-06-11 o 14.22.21
Fot. Mjr Krzysztof Płatek, IU
Reklama

Inspektorat Uzbrojenia zawarł umowę na dostawę symulatorów taktycznych współczesnego pola walki dla wojsk pancernych i zmechanizowanych. Wykonawcą będzie konsorcjum w składzie: Thales Polska Sp. z o.o. (lider) wraz z Thales AVS France SAS i Ruag Defence France - poinformował IU.

Przedmiotem umowy jest dostawa, instalacja oraz uruchomienie pięciu symulatorów taktycznych współczesnego pola walki dla wojsk pancernych i zmechanizowanych, które trafią do pięciu brygad znajdujących się w strukturze każdej z dywizji Sił Zbrojnych RP. Wartość umowy wynosi 71,3 mln zł brutto, a dostawy sprzętu zostaną zrealizowane w latach 2022-2023.

Symulatory taktyczne współczesnego pola walki przeznaczone będą do organizacji oraz realizacji ćwiczeń, szkoleń i planowania działań taktycznych na współczesnym polu walki dla dowództw i sztabów batalionów Wojsk Lądowych poprzez wykorzystanie techniki symulacji komputerowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Symulacje obejmować będą planowanie działania i współdziałanie z innymi rodzajami wojsk od poziomu zadań realizowanych przez jednego żołnierza do poziomu batalionu.

Oprócz algorytmów generowanych przez ćwiczącego będą uwzględniać generowany przez system komputerowy wpływ otoczenia na realizowane scenariusze. Ponadto oprogramowanie będzie posiadało bibliotekę 3D umożliwiającą odwzorowanie pojazdów wojskowych używanych przez kraje NATO i USA, jak również Bliskiego Wschodu i byłego ZSRR.

Wydany przez IU komunikat dotyczy jednej z dwóch części rozpoczętego w 2019 roku postępowania. Obok zakupu pięciu symulatorów taktycznych pola walki (STWPW), które zostaną dostarczone przez Thales i Ruag, druga - oddzielna - część procedury dotyczy zakupu kompleksowego systemu symulacji pola walki szczebla batalionu oraz laserowych symulatorów strzelań.

W odniesieniu do niej rzecznik IU mjr Krzysztof Płatek poinformował niedawno Defence24.pl: "Jednocześnie, w odniesieniu do kompleksowego systemu symulacji pola walki do szkolenia batalionu oraz czterech zestawów laserowych symulatorów strzelań do sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu wojsk pancernych i zmechanizowanych, przewidzianych na potrzeby uruchomienia Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim oraz zabezpieczenia wspólnego szkolenia wojsk polskich i sojuszniczych w pozostałych Ośrodkach Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych prowadzone są działania związane z jego pozyskaniem w możliwie najszybszym terminie".

IU nie ujawnia więcej szczegółów, ale można domyślać się, że "działania związane z jego pozyskaniem w możliwie najszybszym terminie" mogą oznaczać zmianę formuły postępowania, na przykład w celu zakupu symulatora w pilnej potrzebie operacyjnej (uzasadnionej koniecznością przygotowania infrastruktury do szkolenia jednostek polskich i amerykańskich zgodnie z umową o rozszerzonej współpracy wojskowej z sierpnia 2020 roku) i/lub w trybie FMS.

Wiadomo natomiast, że jeszcze jesienią tego roku Drawsku Pomorskim planowane jest przeprowadzenie ćwiczenia Victory Eagle, które jak informowało Dowództwo Generalne RSZ "wspomóc proces budowy Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko". To, czy i w jakim stopniu z realizacją tego ćwiczenia skorelowane będą działania IU i MON związane z pozyskaniem systemu, jest kwestią otwartą.

Podpisanie kontraktu na systemy symulacji dla Wojsk Lądowych przybliża je do wprowadzenia nowoczesnego systemu szkolenia. Korzystanie z tego rodzaju narzędzi pozwala na ćwiczenie scenariuszy, które z wykorzystaniem wyłącznie tradycyjnych poligonów nie byłyby możliwe do realizacji, a w długim terminie przyczynia się do istotnego obniżenia kosztów szkolenia przez mniejsze zużycie sprzętu. 

MSz/IU/JP

Reklama
Reklama

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
wert
sobota, 12 czerwca 2021, 21:18

"Na wojnach można walczyć bronią, lecz to ludzie je wygrywają". GP. Ludzie wyszkoleni bym dodał

Skoczek224
sobota, 12 czerwca 2021, 15:03

Symulatory wszystkich szczebli są bardzo przydatne i potrzezebne. Kożystanie z nich nie powinno być wydażeniem roku, ale codziennością. Dla czego nowo projektowane (BWP Borsuk) i modernizowane wozy (Leopard) nie miałyby mieć TRYBU SYMULATORA? Przy tak dużym nasyceniu elektroniki (wyświetlacze LCD) liniowe wozy w swoich garażach, spięte w sieć i z zewnętrznym zasilaniem mogłyby pełnić funkcje symulatorów. Stosując odpowiednio zaawansowane programy komputerowe możliwe by było symulowanie działań dowolnych grup bojowych.

alkaprim
sobota, 12 czerwca 2021, 11:52

Kupowanie symulatorów nam wychodzi bardzo dobrze......

Greedo
niedziela, 13 czerwca 2021, 13:25

Są potrzebne bo zwiększają stopień wyszkolenia żołnierzy, co nie jest takie oczywiste przy oszczędnościach i faktycznym cięciu budżetu - zbyt dużo idzie na socjal a nie na sprzęt i zapasy amunicji.

TDI
sobota, 12 czerwca 2021, 20:29

Tak jest !!!

Gavial
piątek, 11 czerwca 2021, 20:56

W takie książce P. Goćka pt. Demokrator jest wspaniale przedstawiony ruski symulator okrętu podwodnego. Pewnie u nas wygląda to w ogólnym zarysie podobnie. Jest tylko więcej lampek i pudełek co robią Piiii!

Gavial
piątek, 11 czerwca 2021, 20:53

Będą sobie mogli posymulować armię. Hurra.

uraa
niedziela, 13 czerwca 2021, 12:03

Symulator defilady - kupmy od Rosjan.

KrzysiekS
piątek, 11 czerwca 2021, 15:11

hmm a do jakich systemów w WP jest to przystosowane do T-72 , Leo, BWP1, Rosomak, BORSUK, HOMAR? Może inaczej żeby planować algorytm trzeba mieć zmienne na podstawie czego oni planują algorytmy wróżenia z gwiazd czy fusów? Może ktoś mi wyjaśni bo czegoś tu nie rozumiem.

piątek, 11 czerwca 2021, 19:51

To zamiast normalnych czołgów i wozów bojowych.

Tweets Defence24