Reklama

Siły zbrojne

Mobilne wielozakresowe systemy maskujące dla Sił Zbrojnych RP

Fot. www.miranda.pl
Fot. www.miranda.pl

W odpowiedzi na interpelację poseł Anny Siarkowskiej w sprawie maskowania mobilnych pojazdów bojowych Wojska Polskiego, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz odpowiedział, że na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP występują obecnie dwa rodzaje wielospektralnych siatek maskujących.

W informacji tej podano, że obecnie Siły Zbrojne RP wykorzystują dwa rodzaje siatek maskujących sprzęt i uzbrojenie w zakresie optycznym, termalnym oraz radiolokacyjnym - są to pokrycia maskujące Berberys oraz wersja zimowa Berberys-S, oba rodzaje są systematycznie pozyskiwane w ramach Planu Modernizacji Technicznej w latach 2016-2022.

Nie są jednak obecnie wykorzystywane podobne środki maskujące w wersji mobilnej. Pokrycia maskujące tego rodzaju zostały opracowane przez spółkę Miranda, prezentowano je podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Obecnie Zarząd Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych dokonuje analizy parametrów taktyczno-technicznych pokryć tego rodzaju sprawdzając je pod kątem użytkowania w Siłach Zbrojnych RP. Siły Zbrojne RP zamierzają pozyskać wielozakresowy kamuflaż mobilny w roku bieżącym.

Reklama

Komentarze (11)

 1. tyle

  Niedawno widziałem zdjęcie Raków na poligonie. Maskowane szmatami, kawałkami plandek . Bardzo przykry, żenujący widok.

  1. Extern

   Tak, tak , każ im może jeszcze wypucować na błysk te Rosomaki żeby lepiej laser się odbijał. Najlepsze maskowanie to właśnie takie składające się z przedmiotów które są obecne w danym środowisku. Czytałem kiedyś wspomnienia Niemieckiego snajpera z czasów I wojny, który pisał że snajperzy Brytyjscy mieli łatwiej, bo na przedpolach Brytyjskich linii było zawsze porozrzucane dużo śmieci w których Brytyjscy strzelcy mieli się gdzie ukryć bez zwracania uwagi np. na akurat ten kawałek blachy który leżał tam od zawsze. A przedpola Niemieckie były schludne i uporządkowane, więc pojawienie się tam czegokolwiek niestandardowego od razu przyciągało uwagę.

  2. MadMax

   Zatrzymałeś się w latach 80-tych na rozpoznaniu wzrokowym? Od lat 90-tych rozpoznanie polega na termice. Każdy bezzałogowiec, czołg, wóz bojowy (nowoczesny) ją ma. Możesz sobie okładać pojazd workami i gałęziami do upadłego, a i tak jesteś widoczny jak na dłoni.

 2. Luke

  Nie rozumie czemu Polacy nie maskuja sprzetu wojskowego tylko tak odkryty dla latwego udezenia przez wroga.

  1. clash

   Nie maskuja bo nie maja zadnego sprzetu

  2. Extern

   Nie zawsze wszystko się maskuje. Te kwestie są elementem przyjętej taktyki.

  3. MadMax

   Nie maskuje się rzeczy przeznaczonych do wykrycia i zniszczenia w roli celów pozornych. Gdzie Was uczyli taktyki?

 3. pacodegen

  ogólniki, ogólniki i nic z tego nie wynika.

  1. Marek1

   Jeszcze się nie przyzwyczaiłeś ? Przecież tak działają wszystkie polskie MON-y od 2 dekad. Jedynie w 2014r w związku z Ukrainą Siemoniak zaczął coś konkretnego robić, ale potem nastał AM z \"dobrej zmiany\" i zdemolował prawie wszystko co zastał. Dobrze chociaż, ze jakimś cudem Krab i Rak nie zostały rozpieprzone. No a potem juz normalka - dziesiątki medialnych pierdoletów dla elektoratu, brylowanie i wygadywanie bzdetów bez pokrycia przed kamerami z efektem utrwalania stanu technologicznego SKANSENU o nazwie WP.

  2. Jerry

   Rozumiem ,że te tablice Mendelejewa to było coś konkretnego

  3. King

   \"...Siemoniak zaczął coś konkretnego robić...\" - oczywiście że tak! Kupił między innymi tysiące tablic Mendelejewa oraz rozpoczął wielki remont SU-22. Nie starczyło niestety na długopisy do podpisywania kontraktów na zakup sprzętu, więc nie podpisywali. Ile systemów maskujących kupił? Zero. Tak właśnie działał wychwalany przez ciebie MON.

 4. Grredo

  Czyli Rosomaki nadal będą maskowane podartymi workami zamiast nowoczesnym systemem ograniczającym wykrycie w podczerwieni i echo radarowe...

  1. MadMax

   Ostatnie przykłady to worki po \"bean\". Użyteczność worków jest o tyle zasadna, że można je wypełniać piaskiem. Piasek jako ziemia, ogranicza emisję termalną tak obłożonego wozu do poziomu gruntu. Co prawda spada zdolność pływania, ale ponoć w opracowaniu są już mechanizmy szybkiego zrzutu worków przed pokonywaniem przeszkód wodnych.

  2. MadMax

   Oczywiście to 1 kwietnia gdyby ktoś nie załapał i Wymagania Operacyjne były już w toku... Normalnie nie byłoby sensu tego pisać, ale znając nasze realia...

 5. Marek1

  Kolejny skandal związany z trwającym zaniechaniem kolejnych MON-ów w kwestii zakupów polskich, multispektralnych pokryć maskujących(pojazdowych). Polityczni dyletanci zarządzający kolejnym MON już nawet NIE tłumaczą dlaczego NIE kupują produktów sp-ki Miranda. Po prostu w Sejmie mówią, że ... NIE kupują. Na pytanie dlaczego pada odpowiedz ... bo NIE. I KTO im coś zrobi ... ??

  1. kim1

   Jak to kto? Idziemy do sądu i składamy zbiorowy pozew o nie wypełnianie przez ww Panów swoich obowiązków służbowych. Wiąże się to też z działaniem na szkodę obronności naszego kraju.

  2. Olo

   Mi się nie wydaje jednak, by decydentem wszystkich \"głupich kroków ministerstwa\" byli politycy. Oni tylko dostają treść przygotowywaną w komórkach MONu, a najczęściej jej nie dostają. A głupie kroki są utrwalane, gdyż ich nie widać. Decyzje podejmuje się gdzie indziej, z dala od politycznych oczu. I tak z kota kręcącego ogonem mamy ogon kręcący kotem.

  3. Patcolo

   Najśmieszniejsze i najtragiczniejsze jest to że masz rację Olo

 6. 1968

  \"maskowania mobilnych pojazdów bojowych...\" To są nie mobilne pojazdy? Chyba tylko w naszej niezwyciężonej.

  1. Wawiak

   No, jak się zepsuje to jest niemobilny... ;-)

 7. goym

  Nie zawiele pokazano tego maskowania na fotach.

  1. Takitam

   Ależ bardzo dużo - tylko wszystko tak dobrze zamaskowali ;)

 8. rozczochrany

  Dobrze, że posłowie interesują się tematem obronności, stanem polskiej armii i zamówieniami w polskim przemyśle. Domyślam się tylko że pani Siarkowska należy do komisji sejmowej z tym związanej.

 9. czytelnik

  Miranda to podspółka grupy Lubawa notowanej na giełdzie. Na jej stronie internetowej są zdjęcia maskowania wielospekralnego. Produkty Lubawa testuje obecnie armia USA.

 10. podatnik

  ...oba rodzaje są systematycznie pozyskiwane... - czyli wystarczą 2 w całych siłach zbrojnych (mogą być nawet od producenta wysłane do testów) i reszta niby wypowiedzi się zgadza :/

 11. MadMax

  No to pojazdy na razie bez maskowania. Może Zarząd Inżynierii Wojskowej przejdzie łaskawie od \"analiz parametrów\" do \"wdrożenia\". Panowie, jak długo można analizować?

Reklama