MF proponuje zwolnienie z podatku dochodowego polskich firm świadczących usługi armii USA

27 listopada 2020, 09:54
840_472_matched__qg6wiq_840472matchedpw4ivfthumbnail5659390
Budynek centrum dowodzenia i kontroli bazy w Redzikowie, tzw. "deckhouse". Fot. U.S. Navy Lt. Amy Forsythe, Public Affairs Officer, Naval Support Facility Redzikowo

Zwolnienie z podatku od dochodów osiąganych z tytułu dostaw towarów i usług lub budowy infrastruktury na rzecz stacjonujących w Polsce sił zbrojnych USA przewiduje projekt rozporządzenia MF. Na mocy umowy z 15 sierpnia pomiędzy rządami Polski a USA z takiego podatku zwolnieni są zagraniczni wykonawcy kontraktowi.

Zawarta 15 sierpnia 2020 r. umowa między rządami Polski i USA o wzmocnionej współpracy obronnej wprowadza szereg preferencji, w tym zwolnień z podatków dochodowych dla sił zbrojnych USA oraz podmiotów zagranicznych zaangażowanych w obsługę infrastrukturalną i logistyczną amerykańskiej armii stacjonującej w Polsce. Umowa przewiduje m.in. zwolnienie z podatku dochodowego wykonawców i podwykonawców kontraktowych USA z tytułu dostarczania towarów i usług lub budowy infrastruktury dla sił zbrojnych USA.

Umowa nie uprawnia jednak do tego podmiotów polskich.

W związku z tym, jak czytamy w uzasadnieniu projektu zamieszczonym na stronach Rządowego Centrum Legislacji, Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zwolnienia z podatku dochodowego dla dochodów (przychodów) osób fizycznych i osób prawnych osiąganych z tytułu dostawy towarów i usług lub budowy infrastruktury na rzecz sił zbrojnych USA.

image
Reklama

Zdaniem resortu, zaniechanie poboru podatku dochodowego służyć będzie z jednej strony zapewnieniu odpowiedniego wsparcia infrastrukturalnego i logistycznego dla sił zbrojnych USA, z drugiej strony będzie wspierać polskie podmioty poprzez zapewnienie równego dostępu na zasadach konkurencji do realizacji dostaw towarów, świadczenia usług lub budowy infrastruktury na rzecz amerykańskiej armii.

"Przedłożony projekt rozporządzenia przewiduje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów (przychodów) osiąganych przez wykonawcę kontraktowego w rozumieniu art. 2 lit. e Umowy między Rządem RP a Rządem USA o wzmocnionej współpracy obronnej, mającego miejsce zamieszkania albo siedzibę lub zarząd na terytorium RP z tytułu dostarczania towarów i usług siłom zbrojnym USA w rozumieniu art. 2 lit. a tej Umowy lub budowy infrastruktury dla tych sił zbrojnych na podstawie umowy lub umowy o podwykonawstwo zawartych z tymi siłami zbrojnymi lub na ich rzecz" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Resort finansów zauważył też, że wejście w życie polsko-amerykańskiej umowy planowane jest w najbliższej przyszłości - nawet przed 1 stycznia 2021 r., natomiast prace legislacyjne związane z wprowadzeniem nowego zwolnienia od podatku dochodowego do ustaw podatkowych zakończą się w terminie późniejszym.

"W związku z tym, do czasu wprowadzenia omawianego zwolnienia do ustaw podatkowych, proponuje się objęcie zaniechaniem poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) podmiotów polskich osiąganych z tytułu dostarczania towarów i usług siłom zbrojnym USA w rozumieniu art. 2 lit. a Umowy lub budowy infrastruktury dla tych sił zbrojnych na podstawie umowy lub umowy o podwykonawstwo zawartych z tymi siłami zbrojnymi lub na ich rzecz" - proponuje resort.

Proponowane przez resort zwolnienie ma być stosowane do 31 grudnia 2021 r. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
As
wtorek, 8 grudnia 2020, 16:40

My to nie Niemcy, żeby osiągać korzyści z stacjonujących obcych wojsk. U nas to my płacimy. Ani niepodległości, ani korzyści finansowych. Wolność ma swoją cenę na którą nas nie stać było od setek lat.

Stanislav
środa, 2 grudnia 2020, 18:32

Zakładanie jarzma nie jest trudne.Usunięcie go jest prawie niemożliwe .

Kowalskiadam154
niedziela, 29 listopada 2020, 09:53

Ja rozumiem że musimy mieć tu żołnierzy z Ameryki by czuć się bezpiecznie ale bez przesadyzmu Służalczość już przerabialiśmy w epoce słusznie minionej

Ciemny Lud
sobota, 28 listopada 2020, 03:53

To jest szaleństwo. Polskiemu przemysłowi i polskim firmom będzie się bardziej opłacało pracować dla USArmy niż dla WP.

rozczochrany
czwartek, 17 grudnia 2020, 19:49

Myślisz że amerykanie dopuszczą polskie firmy? XD Te zwolnienia z podatków są właśnie dlatego, że są to firmy z USA i USA tego zażądało dla swoich firm.

Historyk
piątek, 27 listopada 2020, 14:42

Nie bywa tak, by okupowani nakładali podatki na okupanta, tylko zawsze okupant nie płaci podatków lub nawet nakłada je na okupowanych.

Urko
piątek, 27 listopada 2020, 13:50

Już wiem, jak czują się obywatele tzw. republik bananowych. Trzeci świat...

Bursztyn
piątek, 27 listopada 2020, 12:25

Farsa podatkowa za którą płaci don juan DEMARKO Przypominam że kończą naczepy na Patrioty Skarbówka zalega już 120 dni ze zwrotem VATU

Zawisza_Zielony
piątek, 27 listopada 2020, 11:51

Czyli państwo w państwie, powolutku po malutku, dojdziemy do modelu ustrojowego z końcowego okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów...

panako
piątek, 27 listopada 2020, 11:51

Czyli Polska nie zarabia i nie bedzie zarabiac nic na stacjonujacych wojskach? A mialy byc taaaaakie wplywy z podatkow, mielismy kosic kase jak Niemcy na wojskach amerykanskich... czym sobie zasluzylismy na takie elyty rzadzace?

rmarcin555
piątek, 27 listopada 2020, 11:15

Murzyńskość w Tobie silna młody padawanie...

Polak Mały
piątek, 27 listopada 2020, 11:08

A nam się tylko podatki podnosi.... Patriotyzm w wykonaniu partii rządzącej.

Autor Widmo
sobota, 28 listopada 2020, 17:47

A jakie podatki nam podniesiono ? Proszę napisz, chętnie poczytam.

BUBA
sobota, 28 listopada 2020, 10:56

Byly wybory co wybrales to jest. A mialo byc szybciej wiecej taniej ...

Autor Widmo
sobota, 28 listopada 2020, 17:58

Jeszcze niedawno poprzednie ekipy budowały Ślązaka i nie mogły go dokończyć. Ci przynajmniej drogo, ale coś robią. Już widzę wielkość naszej armii po zakładanej restrukturyzacji. Powiem Ci tylko jedno, aby poprzednicy osiągnęli dzisiejszy poziom modernizacji w WP, ówczesny min. zdrowia Pan Arułkowicz musiałby zamknąć nie cztery szpitale a zlikwidować chyba wszystkie. MON miałby wtedy odpowiedni budżet na zakupy za granicą.

Arra
środa, 2 grudnia 2020, 05:45

A co mają do tego poprzednie ekipy? Nieważne czy na ich tle wypada się lepiej czy gorzej. Ważne jest to, ze doia nas dalej i to znacznie bardziej niż tamci tak w ogóle. A jak nie widzisz nowych podatków i danin to udaj się do okulisty.

Tweets Defence24