Merkel: pomimo rozbieżności rozmawiamy z Rosją

20 sierpnia 2021, 14:48
Merkel
Fot. European People's Party\Wikimedia (CC BY 2.0)
Reklama

Choć są między nami rozbieżności, to dobrze, że ze sobą rozmawiamy - oświadczyła w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Putin zapewnił, że Niemcy są jednym z głównych partnerów Rosji w Europie.

Rosyjski prezydent nazwał wizytę Merkel w Moskwie "pożegnalną", ale dodał, że jest to też wizyta merytoryczna, bo "jest wiele kwestii, które trzeba omówić osobiście".

Kanclerz Niemiec wymieniła wśród tematów rozmów z Putinem m.in. Afganistan i Libię, a także społeczeństwo obywatelskie i organizacje pozarządowe.

Merkel odwiedza Rosję po raz ostatni przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu, w których - po 16 latach na czele rządu - nie będzie ubiegać się o urząd kanclerza.

Przed rozpoczęciem rozmów Merkel złożyła wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza przed Murem Kremlowskim, by upamiętnić 80. rocznicę inwazji Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 roku.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 67
Reklama
ja
środa, 25 sierpnia 2021, 09:59

Ciekawe jakie stanowisko jej zaproponowano?

Buczacza
sobota, 21 sierpnia 2021, 20:32

Ciekawe czy może jakiś etat się szykuje?

:)
niedziela, 22 sierpnia 2021, 14:16

Szukasz roboty?To raczej w ochronie.

zpkw
sobota, 21 sierpnia 2021, 09:26

I na tym polega polityka zagraniczna. Tym więcej się rozmawia im więcej problemów. Postawa obrażonego majestatu niczemu nie służy.

zeneq
sobota, 21 sierpnia 2021, 22:04

A jakie to niby nagromadziły się problemy między Berlinem i Moskwą? Kawę podali letnią? Zabrakło ciasteczek? Niemcy mają swój pakt gazowy (i nie tylko) a każdy ich polityk któremu kończy się kadencja może spokojnie czekać na ofertę zatrudnienia w ruskich firmach. Putin i Merkel zapewnili sobie współpracę kosztem reszty Europy. Tyle że to co zrobili a ty nazywasz polityką zagraniczną skompromitowało się w zeszłym stuleciu i było przyczyną wojny. Jak widać niczego się ani Moskwa ani Berlin nie nauczyły. Powtarzanie starych błędów z pewnością mało komu służy. Tyle że to rada dla obu tych stolic.

Palmel
sobota, 21 sierpnia 2021, 14:54

gdyby nasi podczas szczytu Unijnego nie zablokowali rozmów unii ( Niemcy i Francja ) to byśmy wiedzieli o czym rozmawiają a tok to tylko patrzymy się w TV i widzimy że ze sobą rozmawiają ale o czym to już tyko domysły albo to co chcą powiedzieć na konferencji po rozmowach

trzcinq
sobota, 21 sierpnia 2021, 16:21

Nie chcą nas przy stole co po części jest nasza winą jednak ta pani jest jedną z największych sojuszników Putina. Józio też od nas się odwrócił. Patrz uważnie. Zagrożenie idzie z zachodu

easyrider
sobota, 21 sierpnia 2021, 08:24

Historia jednak Niemców niczego nie nauczyła. Czerwone hordy zgwałciły im miliony kobiet po wojnie a ci dalej sobie z nimi chcą flirtować. Chciwość i chęć zysku doprowadzą ich do zagłady, bo plan pozyskania taniej siły roboczej w miejsce malejącej dzietności Niemców, nie powiódł się a napływ obcych spowoduje, że będzie coraz mniej niemieckości w Niemcach. Górę wzięła chciwość pomieszana z chorą lewacką ideologią.

x95
sobota, 21 sierpnia 2021, 13:45

Żelazny kanclerz Bismarck - twórca zjednoczonych Niemiec - ostrzegał swoich następców, żeby nigdy nie próbowali napaść na Rosję, bo to się źle dla nich skończy. Historia to tylko potwierdziła. Niemcy wyciągnęli wnioski z nauczek historii.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 21 sierpnia 2021, 16:22

Za pierwszym razem z Rosją skończyło by się bardzo dobrze. Tylko Niemcy byli na tyle butni, że wykorzystując amerykańskie łącze, które biegło przez Wielką Brytanię przesłali szyfrówkę do Meksyku, w której namawiali ten kraj do wypowiedzenia wojny USA oferując Meksykowi w zamian trzy amerykańskie stany. Anglicy rozszyfrowali depeszę i położyli ją na amerykańskim biurku razem z kluczem. Amerykanie mieli kopię, więc ją rozszyfrowali, żeby sprawdzić, czy Anglicy nie kłamią. Kiedy wyszło, że mówią prawdę USA nie mogło tego zlekceważyć, tak jak wcześniej lekceważyło topienie statków handlowych i przystąpiło do wojny.

haha
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 12:46

Zabawna historyjka.

i tyle w temacie...
sobota, 21 sierpnia 2021, 10:02

@easyrider Po której wojnie ? Po tej, którą sami Niemcy wywołali a pochłonęła pona dziesiątki milionów ofiar a przy okazji zrujnowałą połowę Europy. Europy od Odry aż po Moskwę ?? O tych Niemcach piszesz. Widocznie Niemców historia wystarczająco nauczyła więc rozmawiają jak to pomiędzy cywilizowanymi państwami bywa. Jestem Tobą przerażony, kontekstem Twojej wypowiedzi. Dziwię sie że ten portal toleruje wypowiedzi w takim kontekscie.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 21 sierpnia 2021, 16:29

Nie bardzo rozumiem? Przecież Hitler ze Stalinem także rozmawiali bardzo pokojowo. Efektem tych rozmów była benzyna, na której niemieckie czołgi jechały przez Francję. Później na tej samej benzynie nad Anglią latało Luftwaffe. O oleju napędowym do niemieckich okrętów podwodnych i paliwie dla niemieckich rajderów nie wspomnę.

Tusk
sobota, 21 sierpnia 2021, 10:52

Do powyższych .Wojnę wywołały chyba 2 państwa jedno się troszkę krygowało teraz drugie się kryguje .a że decydenci nawet europejscy mają wpisane ofiary w zabawę rządzeniem ataków terrorystycznych w np. Niemczech może tylko przybywać

i tyle w temacie...
niedziela, 22 sierpnia 2021, 08:07

@Tusk Do wojny doprowadziło szereg czynników, nie można zawężać do jednego zdarzenia. Tak samo jak nie można mówić że atak 11 września to tylko sam Osama, a AS całkiem niewinna, a polityka Regana w związku z salafitami to nic nieznaczacy epizod. Czechosłowacja, Układ Monachijski pomiędzy: Francją, III Rzeszą, GB i Włochami. To nie jest tak: fik i mamy wojnę. Niemcy przegrały I Wojnę, straciły terytorialnie czy to Śląsk, Nadrenię czy inne kolonie. Jakim cudem tak szybko odbudowały się i gotowe były do kolejnej wojny, ileż tam było wsparcia "zachodniego kapitału" ?? Umowy gospodarcze z USA, pakt ribentrop-mołotow. To nie jest takie proste

Grażyna
sobota, 21 sierpnia 2021, 07:31

Kura kurze łba nie urwie a Polacy skorupki będą sklejać na czy do Wielkanocy oto jest pytanie?

Prawda
sobota, 21 sierpnia 2021, 02:21

To rozmawiajcie towarzyszko aż ochrypniecie.

22
sobota, 21 sierpnia 2021, 01:36

Niemcy i Rosja znowu się porozumiały ponad naszymi głowami. Z takiego porozumienia nigdy nic dobrego dla Polski nie wynikało. Tak nas uczy historia. Na domiar złego dogadały się za zgodą USA, które nas jak zwykle sprzedało w imię swoich imperialnych interesów. Powraca do Europy "koncepcja koncertu mocarstw". Polska znajduje się w strefie zgniotu. Takie niestety mamy położenie na mapie Europy. Nasze kalkulacje polityczne, które miały nam zapewnić bezpieczeństwo właśnie upadły. Oparcie naszego bezpieczeństwa narodowego tylko na sojuszu z USA okazało się błędem. USA szykują się na Chiny i temu starciu poświęcą wszystkie siły i środki. Bo będą walczyły o utrzymanie swojej światowej hegemonii. Ostatnie wydarzenia pokazały dobitnie jak USA traktują słabych sojuszników. Afgańczycy i Kurdowie za sojusz z USA płacą krwią. Trzeba nam zredefiniować sojusze i natychmiast przystąpić do rozbudowy armii. Takiej prawdziwej , a nie na defiladę jak obecnie. Nasza " pauza strategiczna" właśnie się kończy.

Piotr
sobota, 21 sierpnia 2021, 13:12

22 Zcznij od tego czy Polske inne kraje kiedykolwiek traktowaly powaznie ,NIGDY to sie nie zmieni .

BUBA
sobota, 21 sierpnia 2021, 10:29

Bo tu pieniadz stanowi. Jak ktos na litosc liczy to jest naiwny.

zpkw
sobota, 21 sierpnia 2021, 09:30

Nie lubię Rosji jako państwa bo jest agresywne, bezduszne i ponure, ale formułowanie pretensji, że znów ponad naszymi głowami coś się dzieje między Rosją a Niemcami jest dosyć karkołomne. Pytanie: proszę podać przykłady prób nawiązywania dialogu Polski z Rosją (naszym sąsiadem, czy nam się to podoba czy nie)/

Wojmił
piątek, 20 sierpnia 2021, 22:26

To oczywiste, że należy rozmawiać z Rosją... tylko pytanie jak to robić? Polacy chcą zbyt ostro, a Merkel robi to zbyt miękko i naiwnie... brakuje tych od realpolityk którzy rozmawiając dyplomatycznie potrafią być tak naprawdę twardzi...

Whiro
sobota, 21 sierpnia 2021, 15:31

Zgadzam się w 100%. Polska zbyt ostro podchodzi do Rosji ale UE zbyt miękko. Rosja dla IE powinna być wasalem bo w żadnym aspekcie z Europa nie mogą konkurować. Ani militarnie, ani ekonomicznie. Niestety Unią rządzą ludzie typu ciotka Merkel czy ten dziadzio Borrel z którego Rosja ostatnio zrobiła durnia. A UE u Merkel dalej udają że nic się nie stało... Jak Polska reprezentacja. Raz za razem ptRcietny kraik zwany Rosja pluje UE w twarz a oni mówią że nic się nie stało.

Box123
piątek, 20 sierpnia 2021, 21:45

Nasi przyjaciele z zachodu znowu wykonali wobec nas symboliczny gest przyjaźni - przyklepią ns2 w rocznice paktu ribbentrop Mołotow. W naszej totalnej opozycji pewnie zachwyceni, bo jak w tamtych kręgach powszechnie wiadomo to Polacy odpowiadają za drugą wojnę światową

Nazywajmy sprawy po imieniu
piątek, 20 sierpnia 2021, 21:29

Nie kanclerz tyko STASI i nie rozmawia z Rosją tylko składa raporty w Rosji.

wesoły sanitariusz
sobota, 21 sierpnia 2021, 17:36

A imię jego 666 :) .

Darek
sobota, 21 sierpnia 2021, 15:48

Lemingi tego nie chcą wiedzieć. Oni myślą, że to europejski sznyt i szczyty drmokracji.

MAJC16
piątek, 20 sierpnia 2021, 21:07

Przed pierwszymi wyborami jakie wygrała i została kanclerzem, były doniesienia medialne - o mocnych zresztą podstawach, że ta baba jest agentem "sztazi". I trudno żeby nie była, skoro pracowała w NRD jako najbliższy współpracownik Honeckera. Ale cenzura panująca w tym "niby demokratycznym" kraju szybko pousuwała te doniesienia.

DDR
piątek, 20 sierpnia 2021, 20:36

Merkel wzorem towarzyszy z SED rozpoczyna każdą pielgrzymkę do Moskwy od oddania hołdu wyzwolicielom:))

zeneq
piątek, 20 sierpnia 2021, 19:56

Te rozbieżności to w temacie czy Polska ma zostać załatwiona od razu czy będzie rozbiór i okupacja. Ale jak to Berlin z Moskwą to takie drobne rozbieżności szybko sobie wyjaśnią i ustalą.

SzaryMisio
piątek, 20 sierpnia 2021, 19:52

Za to u Nas nadal trwa " Dobra Zmiana" i My z nikim ważnym nie rozmawiamy ani się nie spotykamy ...też "wstajemy z kolan" i obrażeni i skłóceni jesteśmy ze wszystkimi sąsiadami i nie tylko z sąsiadami ...Brawo My !!!

Darek
sobota, 21 sierpnia 2021, 15:52

Racją stanu Rosji jest ciągły konflikt z Polską i brak chęci normalizacji stosunków dyplomatycznych. Administracja Putina potrzebuje w PL wroga skoro na arenie międzynarodowej liczy się z Niemcami. Zatem drugi ,,przyjaciel” tu im zbędny a jest wróg na potrzeby polityki wewnętrznej i to na dodatek wróg bez broni A. Bo tylko Rosja do takich nie boi się podskakiwać.

Cpt Price
sobota, 21 sierpnia 2021, 04:41

@SzaryMisio no głąbie ty to pewnie byś na kolanach z makrelą rozmawiał i pewnie jej makrelowate coś byś wylizał.

Marek
piątek, 20 sierpnia 2021, 21:11

Jak zwykle nie na temat.

mobilnyPL
piątek, 20 sierpnia 2021, 19:26

.... I kto tej babie wierzy jeszcze....

BUBA
sobota, 21 sierpnia 2021, 10:32

Putin ..

Piotr
sobota, 21 sierpnia 2021, 12:51

Pan prezydent rozgrywa swoje.

Kot
sobota, 21 sierpnia 2021, 15:36

Putin już pokazał na co go stać. Jak mantra ciągnie się za nim fakt że od 1990 roku UE zwiększyło pkb 2x, USA 2.5x a Chiny 3.5 raza. Za to Rosja,,, o 30%. Czy jeszcze tutaj trzeba coś komentować? Rosja to rozdmuchany propaganda kraj miodem płynący. A realnie powinni ich wszyscy zlewać i traktować co najwyżej jak Włochy.

Kamil
piątek, 20 sierpnia 2021, 18:53

Byłbym zdziwiony gdyby była obywatelka NRD nie rozmawiała

Aaaa
piątek, 20 sierpnia 2021, 18:46

Czyżby znowu nas sprzedali:/

BUBA
sobota, 21 sierpnia 2021, 10:33

Historia zatoczyla krag.

wert
piątek, 20 sierpnia 2021, 18:41

"pomimo rozbieżności' zrobimy kolejnego deala. niemce w swojej tradycyjnej roli

Bb
piątek, 20 sierpnia 2021, 20:22

Od zawsze.

Jastrzębiec
piątek, 20 sierpnia 2021, 18:31

Tak wiele swoich genów dostarczyli Rosjanie Niemcom w czasie wojny i okupacji że teraz ciągoty Niemców do Rosji rozkwitają jak za Ribbentropa z Mołotowem. Biznesy na dostawach węglowodorów te trendy umacniają.

sobota, 21 sierpnia 2021, 07:51

No i dlatego domy publiczne w Niemczech sa dzis zapchane pracownicami z polski

Łowca NKWD
niedziela, 22 sierpnia 2021, 07:54

Te w Polsce Rosjankami.

Artek
sobota, 21 sierpnia 2021, 21:50

musisz się znać

sobota, 21 sierpnia 2021, 06:43

Merkel - przodkowie z Polski … tak tylko dla przypomnienia

fifi
piątek, 20 sierpnia 2021, 20:53

Nieśmiało przypomnę, że Armia Czerwona to kilkanaście nacji. Również bracia Litwini,Ukraińcy, Gruzini,czy też Żydzi. Ogarniasz?

Piotr
piątek, 20 sierpnia 2021, 18:24

Caly czas twierdzilem ze gazociag zostanie ukonczony ,nkt temu nie przeszkodzi ,a Davien twierdzil co innego .gdyby troche znal sie na polityce nie pisalby takich glupot .

Trol
sobota, 21 sierpnia 2021, 15:45

No i co że zostanie ukończony? Oprócz oczywiście ogloszenia przez Kreml wielkiego sukcesu (czyli doczolgania 2 lata po terminie). Zamkną Jamal i gazociągi ukraińskie które mogły rocznie przesłać 150 mld m³ gazu i zastąpią to ns2 o przepustowości max 50 mld? Serio? I dodatkowo weszli w dyrektywy gazowe. Oprócz propagandy to ani nie będzie to biznes dla Rosji ani dla Niemiec . Bo już widać jak 8m Rosja sprzeda tani gaz. Będzie go mniej to wywinduja ceny. Ale wszyscy będą się uśmiechać do kamer i głosić sukces na forach, przed kamerami i w sieci. Tyle pozostanie. A Ukraina i tak Rosji się nie odda. Jest coraz silniejsza i wchodzi w układy z Turcja. Dodatkowo Niemcy deklarowały USA że będą wspierać Ukrainę.

jasnowidzę
sobota, 21 sierpnia 2021, 04:06

Ten gazociąg to będzie niewypał. USA to tak rozegra że Ruskie się zgarbią. Putin dostanie klapsa bo był niegrzeczny. Nie wiem jak ruska propaganda to przedstawi :)

HeHe
sobota, 21 sierpnia 2021, 13:18

USA były zmuszone to "rozegrać" jak Francja w 1940. Nie wiem jak ukraińska propaganda to przedstawi :)

ojciec sukcesu
sobota, 21 sierpnia 2021, 17:37

Jako zbliżający się szybkim krokiem...sukces.

Piotr
sobota, 21 sierpnia 2021, 13:17

jasnowidze.Spokojnie ty nie martw sie o Rosje tylko o Polske ,bo to co robi rzad to jest masakra jak tak dalej pojdzie to niedlugo zniknie z mapy .

fifi
piątek, 20 sierpnia 2021, 20:54

Pisze zgodnie z wytycznymi.

Takie tango
piątek, 20 sierpnia 2021, 17:59

To takie tango. Merkel w tą Putin w tą tylko że z roku na rok Merkel w coraz bogatszej kreacji a Putinowi podeszwy zaczynają się odklejać

gregoz68
piątek, 20 sierpnia 2021, 17:22

Jakie to słodkie, rozczulające i za kalendarz (23 VIII 1939) chwytające.

lizol
piątek, 20 sierpnia 2021, 17:18

Rosyjsko-niemieckie przyjaźnie zawsze kończą się tak samo, rzeźnią, w środku której znajduje się Polska. To jest zła ale i dobra wiadomość. Zła, bo wciąż jesteśmy między Niemcami a Rosją. Dobra, bo w podobny sposób kończą się przyjaźnie rosyjsko-chińskie. Pierwsza wielka przyjaźń mało nie doprowadziła do wojny atomowej. Teraz przyjaźń rusko-chińsko jest nie mniejsza....

:)
piątek, 20 sierpnia 2021, 19:53

Ta...:),wy nadal swoją mantrę.

Pan tik tak
piątek, 20 sierpnia 2021, 21:59

Tik tak, tik tak

piątek, 20 sierpnia 2021, 21:30

Właśnie dostajecie pakiet kolejnych sankcji z powodu NS2. A tak wam Biden obiecał...

HeHe
sobota, 21 sierpnia 2021, 13:16

Taa, "pakiet sankcji" na jeden statek i dwie osoby :)

HaHa
sobota, 21 sierpnia 2021, 15:50

Ale 2 lata uciekło.

norki w Montanie są bystrzejsze
sobota, 21 sierpnia 2021, 21:04

Przez ten "statek i dwie osoby"? Coś chyba u was "nie halo" i centrala zasypia.

Kałmuk stepowy
niedziela, 22 sierpnia 2021, 07:58

Ns2 miał być skończony do końca 2019 roku. A tu patrz już 2021.

HeHe
niedziela, 22 sierpnia 2021, 15:40

NS 2 W OGÓLE nie miał być skończony a tu patrz kończą w 2021.

Tweets Defence24