Reklama

Geopolityka

Macierewicz w Brukseli. Rozmowy o budżetach i wschodniej flance

Konferencja szefa MON i sekretarza generalnego NATO w 2016 roku. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
Konferencja szefa MON i sekretarza generalnego NATO w 2016 roku. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczestniczy w spotkaniu ministrów obrony państw NATO, które odbywa się w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Jak poinformowała Katarzyna Jakubowska, podczas sesji roboczych ministrowie rozmawiać będą m.in. na temat: wysuniętej stałej obecności wojsk na wschodniej flance NATO (eFP) oraz wzmacnianiu flanki południowej. Omówiony zostanie także strategiczny przegląd działań Sojuszu.

Czytaj też: NATO odpowiada Trumpowi i zwiększa wydatki na obronność

W środę szef MON Antoni Macierewicz weźmie również udział w spotkaniu ministrów,  podczas którego omówione zostaną kwestie związane z Kanadyjską  Grupą Bojową na Łotwie. Z udziałem szefa MON odbędą się także rozmowy ministrów państw, które zaangażowane są w koalicję na rzecz walki przeciwko Państwu Islamskiemu. 

Jednym z tematów poruszanych na spotkaniu ministrów obrony państw NATO będzie kwestia cyberbezpieczeństwa oraz  współpraca NATO – UE. Podczas wizyty w Brukseli odbędą się także bilateralne spotkania szefa MON z m.in. z ministrem obrony Chorwacji oraz Estonii. 

"Będziemy podkreślać znaczenie sprawiedliwego podziału obciążeń oraz wyższych wydatków na obronność" - powiedział Jens Stoltenberg, informując o spotkaniu szefów resortów obrony. Obecnie większość państw NATO po latach cięć zwiększa swoje wydatki obronne. Dynamika wzrostu jest największa w krajach bałtyckich czy np. Rumunii, które dysponują ograniczonym potencjałem gospodarczym i militarnym. Dodatkowe fundusze na wojsko przyznają także niektóre państwa zachodnie, jak na przykład Holandia czy Norwegia. 

Czytaj też: Koniec "zachodniego" porządku międzynarodowego? Monachium: Kluczowe zapewnienie bezpieczeństwa

Polska weźmie w tym roku udział w sojuszniczej misji nadzoru przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi, wzmocnionej jeszcze w 2014 roku. Będą ją tym razem pełnić samoloty F-16. Nad bezpieczeństwem krajów bałtyckich czuwać będą jednak nie tylko polskie F-16.

Z kolei czołgi PT-91 Twardy (z 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie) będą stanowić wyposażenie kompanii wchodzącej w skład batalionowej grupy bojowej NATO na Łotwie, rozmieszczanej na podstawie ustaleń szczytu w Warszawie. Jednostka będzie kierowana przez Kanadyjczyków, oprócz Polaków będą ją wspierać też żołnierze włoscy, albańscy i słoweńscy. Działania tej grupy będą tematem spotkania ministrów obrony.

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama