Wiceminister Maciej Małecki odpowiedzialny za nadzór nad zbrojeniówką

2 stycznia 2020, 11:11
Małecki_Maciej
Wiceminister Maciej Małecki. Fot. MAP
Reklama

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że w ramach Ministerstwa Aktywów Państwowych nadzór nad sektorem zbrojeniowym będzie sprawował wiceminister Maciej Małecki. Dodał, że MAP przejmuje struktury odpowiedzialne za nadzór właścicielski od innych resortów.

Od czwartku przejmujemy z innych resortów struktury, które dotychczas zajmowały się nadzorem właścicielskim - poinformował w czwartek w Radiu Zet wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek SasinJak tłumaczył, "ministerstwo aktywów powstało po to, żeby zebrać nadzór właścicielski, rozproszony po różnych resortach". "Doszliśmy do przekonania, że lepszym rozwiązaniem będzie spowodowanie, że nadzór właścicielski będzie skupiony w jednym resorcie. Ale nie dlatego, że w tych resortach nadzór był sprawowany źle".

(...) rozproszenie powodowało, że trudniej było koordynować politykę wobec spółek Skarbu Państwa. Potrzebny jest jednak jeden ośrodek koordynacji

Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych

Jak poinformował, formalnie podział obowiązków między wiceministrów zostanie określony zarządzeniem ministra aktywów, a będzie to możliwe dopiero wtedy, kiedy zostanie ustanowiony nowy statut ministerstwa rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów. Sasin powiedział jednak, że sektor zbrojeniowy będzie nadzorował wiceminister Maciej Małecki.

Minister przypomniał, że sektor zbrojeniowy było dotychczas nadzorowany przez MON. "W PGZ jest np. część zakładów, które z wojskiem nie mają wiele wspólnego. (...) Musimy się zastanowić, czy nie stworzyć koncernu ściśle obronnego, a inne firmy, którymi obrósł ten koncern (PGZ) potraktować inaczej. Gdy mamy nadzór nad wszystkimi spółkami w jednym ręku, możemy takie pomysły restrukturyzacyjne wprowadzać w życie" - mówił Sasin.

Maciej Małecki jest wiceministrem w resorcie aktywów państwowych od grudnia 2019 roku. Wcześniej, w latach 2018-2019 kierował Sejmową Komisją Energii i Skarbu Państwa. W latach 2017-2018 Sekretarzem Stanu w Kancelarii Premiera. W latach 2016–2017 był Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Maciej Małecki jest posłem na Sejm RP od 2011 roku. Jest absolwentem wydziału historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, podyplomowych Studiów Menedżerskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Zarządzania Zasobami Pracy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Wykorzystywania Funduszy Unijnych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz studiów MBA w Wyższej Szkole Handlu i Usług.

PAP/MAP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Bever
piątek, 3 stycznia 2020, 00:36

abolwent, kursant, urzednik czyli budzetowiec, teraz bedzie mamager.

MAZUR
poniedziałek, 6 stycznia 2020, 13:34

Dyrektor wydziału AGS3 WSK PZL Rzeszów Edward Bobek, też nie był specjalistą wysokich technologii rakietowych i napędów, ale był znakomitym organizatorem i stał za swymi pracownikami, i nikt nie podskoczył jego pracownikom. A nazywano AGS3 Peenemünde na WSK Rzeszów, ściśle tajne przez poufne, przed przeczytaniem spalić. I poszła technologia Polska technologia wspierana przez Wernerha von Braun i Ary Sternfelda. I powstał system Lazur obrony przeciwlotniczej zdolny zniszczyć każdą rakietę i samolot. I to poszło na przemiał na papier toaletowy w 1989 roku i zlikwidowano Wydzoał AGS3 wysokich technologii. A potem bez AGS3 wyprodukowano turbinę do Irydy i Prezes WSK sprzedał wszystkie turbiny w cenie za sztukę 1 zł + VAT, taka to była rewelacja. Życie weryfikuje, a dziś może wojna zweryfikować.

As
czwartek, 2 stycznia 2020, 22:13

Studia w Lublinie i Toruniu pozwalają przypuszczać, że możemy liczyć na opatrzność. Filozofia w nieustającej fazie analityczno-koncepcyjnej jest jak najbardziej wskazana. Chyba możemy liczyć tradycyjnie na falę niustających sukcesów. Zatem niech moc będzie z nami.

Wojmił
czwartek, 2 stycznia 2020, 22:10

Historyk z Katolickiego UL... po dwuletniej podyplomówce oraz szkole Tadeusza R.... taki człowiek będzie zarządzał zbrojeniówką... to się nie dzieje...

Sssssssssss
czwartek, 2 stycznia 2020, 21:43

Kolejne rotacje na stanowiskach, odprawy, nagrody, co raz bogatsze cv i tyle robią. W końcu najważniejsze jest dbać o siebie i ludzi partii. Taka jest obecna praktyka.

Lelum polelum
czwartek, 2 stycznia 2020, 19:43

Następna wschodząca "gwiazda".

Piotr ze Szwecji
czwartek, 2 stycznia 2020, 18:06

"W PGZ jest np. część zakładów, które z wojskiem nie mają wiele wspólnego. (...) Musimy się zastanowić, czy nie stworzyć koncernu ściśle obronnego, a inne firmy, którymi obrósł ten koncern (PGZ) potraktować inaczej. Gdy mamy nadzór nad wszystkimi spółkami w jednym ręku, możemy takie pomysły restrukturyzacyjne wprowadzać w życie" - mówił Sasin. ---------- Pan Sasin chce inwestować w PGZ aby NIEROZWIJAĆ przemysłu w Polsce? Skąd nowe polskie technologie, jeśli je rząd Polski zakupuje wyłącznie do zbrojeniówki w ramach offsetu zakupów na uzbrojenie? Pan Sasin uważa na serio, że technologie podwójnego (wojskowego i cywilnego zastosowania, niczym produkcja Jelczy) to wyłącznie wojskowy produkt, bez żadnej sprzedaży na rynek cywilny? Wszystkie wielkie koncerny zbrojeniowe na całym świecie mają cywilną produkcję, jako podstawę swojego finansowania, kiedy nie ma zamówień z MON. Dzieleniu spółek PGZ na wojskowe/cywilne, wyprzedaż ich za grosze i likwidacja, tak jak się to stało z Mesko fabryką prochów w Pionkach, którą teraz trzeba odbudowywać za 400 mln zł? Kto takie niebywale głupie idee wkłada panu Sasinowi. Dzika prywatyzacja się skończyła jeszcze w polskiej zbrojeniówce? Czy trzeba wojskowej dyktatury w Polsce, jak ta która była w Korei Południowej, aby przemocą zmusić PGZ do przemysłowej produkcji cywilnej, na boku wojskowej? Skąd te firmy będą brać wykwalifikowanych inżynierów od produkcji dla przykładu silników czołgowych, jeśli fabrykę silników czołgowych się likwiduje i nie ma żadnej cywilnej podobnej produkcji w firmie. Panie Sasin, na boga, pilnuj tej zbrojeniówki, aby była przemysłem cywilno-wojskowym. Inwestycje w PGZ mają rozwijać cały polski przemysł, a nie tworzyć wyspecjalizowanego produktu fabryki, które trzeba zamykać i likwidować po zakończonych dostawach do wojska! Wprowadź w PGZ południowo-koreańską normalność. To nie jest normalne, aby ktoś Koncernowi Boeinga zakazywał w rządzie USA produkcji Dream Linerów, bo produkują dla wojska też! Ograniczenie PGZ wyłącznie do produkcji wojskowej nie jest ekonomiczne i to nie jest strategiczne myślenie na długi plan rozwojowy.

robson
sobota, 4 stycznia 2020, 21:18

Panie Piotrze ze Szwecji, celnie, miło czytać, ale czy p.Sasin o tym wie, zresztą p. S. to porażka dla zbrojeniówki

ahmed
czwartek, 2 stycznia 2020, 17:42

kolejny historyk...

zaq
czwartek, 2 stycznia 2020, 17:11

Rozbrajają mnie te ministerialne nominacje politolog, historyk, filozof, nauki polityczne, żadnego managera z krwi i kości z wieloletnim stażem w zarządzaniu dużymi organizacjami, w tym kraju nigdy nie będzie dobrze z takim podejściem.

MAZUR
czwartek, 2 stycznia 2020, 15:47

Brawo Panie Premierze Sasin, zarządzanie całością tak jak w mocarstwach, pomysł dobry, ale tu liczy się wykonanie. Może dojdziemy do takiej technologii jak w Turcji gdzie potrafią wyprodukować F35. Ja powiem tak: uczestniczyłem przy produkcji paliwa rakietowego i mogę dokonać takich zmian w nowo opracowanym paliwie PGE że zasięg rakiet choćby Feniks zwiększy się do 120 km, technologia ponad wszystko. Ale po co komu takie paliwo zaraz usłyszę, jak zwykle geniusze, powiedzą.

Kóma
czwartek, 2 stycznia 2020, 15:45

Mnożenie ministrów i wiceministrów, a efektów jakichkolwiek brak !!!

Stary
czwartek, 2 stycznia 2020, 15:08

Nareszcie postawiono na fachowców.

pytajnik
czwartek, 2 stycznia 2020, 19:44

żartujesz?

Stary
piątek, 3 stycznia 2020, 13:10

Przez łzy...

Tweets Defence24