Lekki Spike strzela w Stanach Zjednoczonych [WIDEO]

28 stycznia 2021, 13:16
SSR
Fot. Rafael.
Reklama

Koncern Rafael Advanced Defense Systems wraz z jego amerykańską spółką zależną Rafael Systems Global Sustainment (RSGS) przeprowadziły demonstrację przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike-SR w Stanach Zjednoczonych.

Pokaz miał miejsce podczas Army Expeditionary Warrior Experiment (AEWE) 2021 na początku tego miesiąca. AEWE 2021 ocenia zaawansowane technologie wspierające działania modernizacyjne US Army (wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki), zwłaszcza w ramach "wielkiej szóstki" priorytetów modernizacyjnych. Jednym z jej elementów jest skuteczność pojedynczych żołnierzy (ang. Soldier Lethality) i właśnie w ramach tego priorytetu w USA zademonstrowano pociski Spike-SR.

Podczas demonstracji przeprowadzono strzelania ostrymi pociskami Spike-SR, które trafiały zarówno w cele statyczne, jak i ruchome w trybie naprowadzania optoelektronicznego (EO) i przy pomocy podczerwieni (IR). Działania prowadzono również w warunkach zaciemnienia, a amerykańscy żołnierze zostali wyszkoleni w wykorzystaniu pocisków Spike-SR. Według Rafaela system uzyskał pozytywną ocenę żołnierzy US Army.

Spike-SR jest pociskiem kierowanym działającym zgodnie z zasadą "odpal i zapomnij", skonstruowanym jako broń ręczna piechoty. To najmniejszy i najlżejszy wariant rodziny pocisków Spike, ważący 10 kg, odpalany z jednorazowej wyrzutni. Dysponuje on tandemową głowicą kumulacyjną, pozwalającą na skuteczne zwalczanie czołgów chronionych przez pancerz reaktywny. Maksymalny zasięg ognia pociskami Spike-SR to ponad 2 km.

Koncepcja wykorzystania pocisku Spike-SR zakłada użycie go w sposób zdecentralizowany. Duża liczba tego rodzaju pocisków może być przenoszona i używana w zależności od potrzeb przez żołnierzy z różnych jednostek, także pododdziałów wsparcia oraz zabezpieczenia. Jak zapewniają przedstawiciele Rafaela, pociski Spike-SR mogą wzmacniać zdolności obrony przeciwpancernej już na szczeblu drużyny.

AEWE było ważną okazją do zademonstrowania SPIKE i wielu innych systemów Rafaela. Pokaz obejmował też Fire Weaver, nasz system łączący sensory i środki ogniowe oraz BNET, nasza szerokopasmowa radiostacja programowalna. Systemy te, w połączeniu ze SPIKE SR, mogą zapewnić taktyczną przewagę, umożliwiając wysoką manewrowość i skuteczność. Ostre strzelania dodatkowo zademonstrowały skuteczność SPIKE i dały dobrą okazję do uzyskania opinii żołnierzy z pierwszej ręki

podkreślił gen. broni (w stanie spoczynku) Joe Anderson, prezes i dyrektor generalny Rafael Systems Global Sustainment

RGGS, wspierany przez Rafaela, zorganizował demonstrację w celu przeprowadzenia oceny uzbrojenia. Eksperymentem zarządzało US Army's Maneuver Battle Lab i weterani z 1 batalionu 29 pułku piechoty, zwanego też EXFOR (Siły Eksperymentalne). Test odbył się w obecności wyższych rangą oficerów US Army, w tym odpowiedzialnych za planowanie rozwoju oraz modernizacji i realizację zakupów sprzętu. Była to pierwsza demonstracja Spike-SR na terenie USA. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Rejtan
piątek, 29 stycznia 2021, 12:12

Ciekae jak się ma cena Spike-SR do Javelin? W sumie podobne rozwiązania, a USA nie lubi kupować nie swojego sprzetu.

Davien
niedziela, 31 stycznia 2021, 21:31

Poza tym że skuteczność Javelina jest znacznie większa niż Spike-SR, podobnie jak mozliwości. To dwa rózne ppk mające zupełnie inne przeznaczenie.

ppk Pirat i ppk Moskit
czwartek, 28 stycznia 2021, 22:59

W Polsce niech choć ppk Pirata wprowadzą zamówią w dżej ilości aby był to system powszechny co najmnie tak powszechny jak ppk Malutka na BWP-1 ile ich tam jest 1300 sztuk ??????????? nim sończy się rozpowszechnianie w WP ppk Pirata może juz ppk Moskit SR będzie goowy do produkcji i będzie można przejśc do czegos lzejszego

Rokitnik
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:32

Kiedy w Polsce rodzime z systemem wystrzel i zapomnij. Pirata trzeba naprowadzać laserowo???

Davien
piątek, 29 stycznia 2021, 09:19

Jak skończa Moskita nad którym, trwaja prace.

;)))
piątek, 29 stycznia 2021, 08:08

Właświe to z każdej broni możesz wystrzelić i zaraz potem zapomnieć...

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 29 stycznia 2021, 07:19

Wtedy, kiedy przyjdą Szwedy i powiedzą, że zamiast płacić obcym należy poważniej podejść do Moskita. No i kiedy nas będzie stać na odpowiednią ilość. Przypominam, że Pirat to coś, co jest znacznie tańsze od Izraelskiej zabawki.

Jacek
piątek, 29 stycznia 2021, 07:00

U nas jest wystrzel i zapomnij że to coś dało

Aśka
piątek, 29 stycznia 2021, 01:58

Już jest w Piracie. Strzelasz i zapomnij że w coś trafisz.

Ciekawy
piątek, 29 stycznia 2021, 10:37

Rozumiem, że to mądrość wprost, ze "strajku kobiet"?

Tweets Defence24