Reklama

Legislacja

Ukraina tnie wydatki na wojsko, zwiększa na służby

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Jak wynika z projektu ukraińskiego budżetu na rok 2021, rząd w Kijowie planuje zmniejszyć środki ministerstwa obrony o 123 mln hrywien, natomiast o 3,77 mld hrywien zwiększony został budżet ministerstwa spraw wewnętrznych. Wiecej pieniędzy maja również otrzymać: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), Państwowa Służba Śledcza (DBR, czyli odpowiednik polskiego CBA) czy Prokuratura Generalna.

Jak wynika z załącznika do projektu przyszłorocznego budżetu, który został przekazany do procedowania Radzie Najwyższej Ukrainy, budżet ministerstwa obrony wynieść ma w 2021 roku 116,094 mld UAH (4,1 mld dolarów), czyli o niemal 123 mln hrywien mniej niż w roku bieżącym (116,217 mld ). Cięcia nie obejmą, co prawda, środków wydzielonych w budżecie na zakup, modernizację i remonty sprzętu, które określono podobnie jak w 2020 roku na 22 mld hrywien (ok. 780 mln dolarów). Jednocześnie jednak nie uwzględniono inflacji, którą rząd Ukraiński prognozuje w 2002 roku nawet na ponad 11 procent. Realnie więc możliwości pozyskania sprzętu również spadną.

Jednocześnie, co podkreślają w dość ostrych słowach ukraińskie media, rząd w Kijowie znacznie zwiększył środki ministerstwa spraw wewnętrznych oraz służb śledczych i mundurowych. Budżet MSW ma wzrosnąć o 3,77 mld hrywien, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy otrzyma dodatkowe 2, 774 mld a relatywnie niedawno powołana Państwowa Służba Śledcza (DBR, czyli odpowiednik polskiego CBŚ) zwiększy swoje środki o 1,068 mld. Urząd Prokutatora Generalnego zyska dodatkowe 1,942 mld a Państwowa Służba Podatkowa 2,846 mld więcej.

image
Fot.president.ua

Zmiany w przyszłorocznym finansowaniu zdają się wskazywać, że prezydent Zełeński i rząd premiera Denysa Szmyhały przenoszą akcenty w polityce z trwającego na wschodzie konfliktu i sił zbrojnych na służby śledcze i resorty siłowe. W tym kontekście mało realistyczny może okazać się ogłoszony w tym roku ponad dziesięcioletni program głębokiej reformy sił zbrojnych, modernizacji, a przede wszystkim doprowadzania do standardów NATO na poziomie organizacji i uzbrojenia.

Wśród kluczowych i najbardziej kosztownych projektów modernizacyjnych znalazł się m. in. rozpisany na 15 lat zakup nowoczesnych samolotów wielozadaniowych, którego koszt oszacowano szacuje się na 230 mld hrywien (ponad 8,6 mld dolarów). A jest to tylko jeden z kilku dużych zakupów, które obejmują również systemy przeciwlotnicze czy nowoczesne okręty. W obecnej chwili trudno jest z pewnością powiedzieć jakie będą długofalowe efekt, natomiast w krótkiej perspektywie zmiany w priorytetach budżetowych wzbudzają zaniepokojenie nie tylko wśród ukraińskich wojskowych. Natomiast znaczny wzrost wydatków na służby śledcze i porządkowe zdaje się przeczyć sugestiom, że cięcia spowodowane są pandemią Covid-19.

image
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze