Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kto dostarczy amerykański BWP przyszłości?

Fot. Spc. Dustin D. Biven/U.S. Army
Fot. Spc. Dustin D. Biven/U.S. Army

Co najmniej pięć firm odpowiedziało na zapytanie dotyczące programu Optionally Manned Fighting Vehicle (OMFV), w ramach którego ma zostać wypracowane rozwiązanie pozwalające zastąpić używane dziś przez Amerykanów BWP Bradley.

Jak podaje Defense News, wśród uczestników programu OFMV są znani producenci pojazdów bojowych, tacy jak BAE Systems, General Dynamics Land Systems, amerykańska spółka Rheinmetalla współpracująca z takimi potentatami jak L3 Harris czy Raytheon, Textron oraz Allison Transmission, wreszcie Oshkosh Defense wraz z południowokoreańską firmą Hanwha Techwin. Oprócz nich na zapytanie odpowiedziała też firma Mettle Ops.

Zgodnie z komunikatem US Army proces wyboru wykonawcy programu Optionally Manned Fighting Vehicle (OMFV) ma składać się z aż pięciu etapów, a w pierwszym z nich równolegle będzie mogło brać do pięciu konkurentów, którzy otrzymają kontrakty na prowadzenie wstępnych prac projektowych. Następnie spośród nich będą wyłaniani wykonawcy, dopuszczani do dalszych etapów prac rozwojowych, a następnie budowy prototypów. Ostatecznie zostanie wyłoniony jeden wykonawca.

Program OFMV zakłada wprowadzenie na wyposażenie US Army nowej rodziny pojazdów, pozwalającej na skokowe zwiększenie zdolności bojowych jednostek zmechanizowanych na wielodomenowym polu walki. Będą one w szerokim zakresie dostosowane do współdziałania z pojazdami i innymi systemami bezzałogowymi/autonomicznymi, z czym wiążą się wymogi dotyczące architektury elektronicznej itd. Nie chodzi więc o „proste” zastąpienie BWP Bradley, a wprowadzenie zupełnie nowych zdolności.

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/kategoria-produktu/ksiegarnia/atlasy/
Reklama

Właśnie dlatego Amerykanie zdecydowali się na prowadzenie programu podzielonego na tak wiele etapów, aby zachować konkurencję i dać możliwości firmom, by te dopracowały swoje rozwiązania. Choć nowe BWP w założeniu będą produkowane w USA, to jednocześnie dopuszcza się korzystanie z technologii opracowanych za granicą, pod warunkiem przeniesienia ich do kraju. Dlatego w programie występuje Rheinmetall wraz z szeregiem firm amerykańskich (oferując BWP Lynx), Oskhosh współpracuje z południowokoreańską Hanwha Defense (producentem BWP Redback), z kolei BAE Systems kooperuje z m.in. izraelskim Elbitem.

Reklama

Komentarze

    Reklama