Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja wysyła zmodernizowane BMP-1 na Ukrainę

BMP-1AM Basurmanin
BMP-1AM Basurmanin
Autor. Vitaly Kuzmin

Rosjanie, do walk z Ukraińcami, rzucili bardzo wiele pojazdów, które znajdują się na wyposażeniu wojsk zmechanizowanych i zmotoryzowanych. Przez długi czas jednak nie pojawiały się tam wozy z rodziny BMP-1 w swojej najnowszej odmianie BMP-1AM Basurmanin. Obecnie mamy z tym do czynienia. Potwierdza to przypuszczenia, że Rosjanie na potrzeby działań wojennych rzeczywiście ściągają sprzęt z całego kraju.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

BMP-1AM Basurmanin to niskokosztowy program, obejmujący przede wszystkim zastąpienie starej wieży z archaiczną armatą 2A28 Grom kalibru 73 mm bezzałogowym modułem bojowym BPPU-1, stosowanym na standardowych obecnie w rosyjskiej armii kołowych transporterach BTR-82A. Jest on wyposażony w dzienno-nocny przyrząd celowniczy TKN-4GA-01 (z noktowizorem i dalmierzem laserowym) i uzbrojony w stabilizowaną 30 mm armatę automatyczną 2A72 i sprzężony z nią 7,62 mm karabin maszynowy PKTM. Prócz uzbrojenia zastosowano nową radiostację, system nawigacji oraz produkowany w Rosji silnik UTD-20S1 produkowany przez zakłady Barnaultransmasz z Barnał właśnie, którym zastąpiono dostarczane wcześniej z Ukrainy UTD-20.

Czytaj też

Nowe uzbrojenie i dzienno-nocny celownik pozwalają na zwalczanie pojazdów i siły żywej przeciwnika, jak też celów powietrznych, na odległościach do 2,5 km a nie jak armata 2A28, na dystansie kilkuset metrów. Instalacja wieży z BTR-82A na BMP-1 stanowi tanią modyfikację istotnie podnoszącą możliwości pojazdu. Masa wieży BPPU-1 wynosi około 1700 kg, co powoduje, że zachowana jest zarówno zdolność do pływania jak i inne osiągi pojazdu. Problemem nadal pozostaje jednak słabe opancerzenie pojazdu, które nie zostało poprawione.

Reklama

Pojazdy te trafiają do nowo formowanych jednostek, m.in. tak zwanej Rosgwardii (Rosyjskiej Gwardii Narodowej) oraz pododdziałów rozlokowanych w mniej kluczowych rejonach. Trafiały one do jednostek w rejonie granicy z Kazachstanem lub Mongolią. Może to oznaczać, że wóz widziany na zdjęciu świadczącym o ich dyslokacji do rejonu walk został przetransportowany na Ukrainę właśnie ze wspominanych wcześniej miejsc. Oznacza to, że Rosjanie naprawdę ściągają w rejon walk pojazdy z całego kraju. Może to wskazywać, że kończą się gotowe do przerzutu nowocześniejsze wozy wojsk zmechanizowanych takich jak BMP-2M, z systemem wieżowym Biereżok czy najpotężniejsze obecnie bojowe wozy piechoty Rosji, czyli BMP-3. Nie oznacza to jednak, że zmodernizowane BMP-1 są przestarzałe i nie mogą pełnić powierzonych im zadań. Dzięki nowemu systemowi wieżowemu mogą one razić pojazdy przeciwnika na znacznie większej odległości, z lepszą celnością względem starego uzbrojenia głównego. Armata 2A72 pozwala na eliminację każdego ukraińskiego bwp czy transportera opancerzonego.

Czytaj też

Rodzi się zatem pytanie, czy Polska nie powinna po raz kolejny przychylić się do pomysłu modernizacji części ze swojej ponad tysięcznej floty BWP-1, które od początku wprowadzenia do służby nie przeszły ani jednej modernizacji, będąc obecnie wozami całkowicie przestarzałymi. Modernizacja BWP-1 jest od pewnego czasu w Planie Modernizacji Technicznej, jednak na razie nie podpisano kontraktu. Wprowadzenie wiele lat. Należałoby zapewnić odpowiednie zdolności zwalczania pojazdów bojowych potencjalnego przeciwnika wojskom zmechanizowanym, do czasu wprowadzenia większej ilości nowego pływającego bojowego wozu piechoty rodzimej konstrukcji. Modernizacja zakładająca wymianę wieży - głównego uzbrojenia pozwoliłaby znacząco zwiększyć zdolności BWP-1 dość niskim kosztem.

Pojazd BMP-1 Basurmanin to prosta i funkcjonalna modernizacja. Rys. Uralvagonzavod
Pojazd BMP-1 Basurmanin to prosta i funkcjonalna modernizacja. Rys. Uralvagonzavod
Reklama

Komentarze (9)

 1. easyrider

  Fajne ale muszą jeszcze wbudować jakiś moduł, który zmusi załogi do walki z uzbrojonym przeciwnikiem i drugi, który zapobiegnie porzucaniu sprzętu na widok nieprzyjaciela.

  1. papa lebel

   To się nazywa czip "ducha bojowego" ale nie potrafią takiego wyprodukować......;)

  2. Ols Sailor

   Ukraińcy potrafili. My niczego nie potrafimy. Jak zwykle.

  3. skition

   Oczywiście chodzi o laminat aramidowo-ceramiczny który dla pewności można wzmacniać nanorurkami węglowymi....Tworzenie pojazdów palnych np ze stali to jakąś głupota...Rdza zżera stare żelastwo,rdzą zżera stare żelastwo...A oni tlenków żelaza czyli rdzy mają za mało?

 2. ito

  Jest okazja przyjrzeć się, jak taka modernizacja będzie się sprawdzała w sytuacji dużego nasycenia wojsk przeciwnika środkami przeciwpancernymi piechoty. Mamy na tyle dużo BWP 1, że sensowna jest inwestycja w ich rewitalizację- byle miała ręce i nogi.

  1. Valdore

   @Ito, jak sprawdza się moderka BWP1 z działkiem 30 mm to wiadomo od dekad, nazywa się BWP-2 i sprawdza się kiepsko.

  2. skition

   Najtaniej to by było zakupić Dacia Logan .Opaździerzyć go laminatem aramidowo ceramicznym.....Na pakę Bushmaster II i już ..

 3. kukurydza

  Jeżeli ma być szybko i tanio, to są 2 opcje - albo "prawie gotowa" przeróbka oryginalnej wieży przygotowana na Słowacji, z "rosyjskim 30mm" (2A42, produkowany na Słowacji), albo poprosić grzecznie Ukraińców o ruski trofiejny moduł BPPU-1 z rozwalonych ruskich BTR-82. Można znacząco przyoszczędzić używając 23mm armaty z Tarnowa... bo jest ponad 4x tańsza od tak Mk.44 jak słowackiego klona 2A42 w wersji NATO, Zarówno Słowacka wieża z krajowym 23mm, jak próba sklonowania rosyjskiej wieży, powinny być relatywnie szybkie i tanie.

  1. Valdore

   @kukurydza, a nei lepiej nasza ZSSW-30?? Zakładając ze w ogóle przeróbka BWP majakikolwiek sens?

  2. Piotr Skarga

   Osobiście bardzo się dziwię że nasz Tarnów dotąd nie zaproponował jakiegoś "zsmu" z działkiem 23mm do BWP 1! A ponoć nasza amunicja podkalibrowa tego kalibru jest bardzo skuteczna. Do tego dołożyć ze 2szt Spike/Pirat i tyle w zakresie przezbrojenia. Bo te 73mm "działo" to kpina!!

 4. VVV

  celnośc tej moderki jest tragiczna. były pokazane filmy z poligonu w 2021 jak w idealnych warunkach na utwardzonej drodze bwp-1 z wieza btr-82a nie był w stanie trafic w cel

 5. anton1

  313 wież HitFist o ile zastąpią je polskie na Rosomakach. a BWP 1 nie będzie musiał pływać ::)). Moim zadaniem szkoda pieniędzy i czasu . To tylko muzeum. Silnik, transmisja , SKO . Oddać na Ukrainę a przyjąć Mardera 1 . nie modernizować i dotrwać do wymiany. , kanibalizując , żeby nikt nie zarzucał, że mamy kompetencje utrzymania BWP 1..

  1. kukurydza

   Niewykonalne, pomijając masę której to stare pudło bez zmian w napędzie i zawieszeniu nie uniesie, ta wieża ma jeszcze spory kosz który na wysokość ne wejdzie do kadłuba, i pierścień łożyska wieży o zupełnie innej średnicy. Tak FYI łożysko to kilkaset tysiaków, a jego wymiana to kolejne tyle bo z tym jest kupa spawania.... to dlatego Poznań proponuje podwyższenie kadłuba = bo założyli że kadłub trzeba by i tak ciąć (błędnie).

  2. Ols Sailor

   Zmodernizować połowę w wersji jak pokazał Poznań na targach. A jeśli się komuś eksportowemu spodoba to przerabiać i sprzedawać, choćby za cenę moderki.

  3. Valdore

   @Anton1, popierwsze wieże Hitfist na Rosomakach nie będą wymieniane, po drugie ta wieża nie wejdzie na BWP 1. A z BWP-1 mozna zrobić parę rzeczy, niekoneicznie musi to byc pojazd pierwszej linii. Aha Marder to praktycznie rówieśnik BWP1.

 6. Ols Sailor

  Po co modernizować BWP-y skoro można dać te pieniądze Ukraińcom?

 7. K.

  WZM S.A z Poznania . Mają już przygotowaną propozycję modernizacji .

  1. kukurydza

   Mają.... z nietypowym, lotniczym 30mm, przeróbkami kadłuba i za drożej niż nowy Rosomak.

 8. Peterski

  Zmodernizowane? Nie sądzę! Nie widzę, żeby był obłożone dywanami ;-)

 9. Sky

  Pewnie można tylko ,kto by miał to zrobić?

Reklama